به گزارش خبرگزاری برنا، ، محمد مهدی شریفی کارگردان مستند «مردی از ایلام» درباره ویژگی های این اثر توضیح داد: این مستند به زندگی آیت الله عبدالرحمن حیدری ایلامی از مجتهدان معاصر ایلام و عضو مجلس خبرگان رهبری از ایلام در قالب یک مستند بازسازی می پردازد. او در سازماندهی مقاومت مردم در برابر تجاوز عراق به خاک ایران نقش و حضور فعال داشت و اولین ستاد جذب و هدایت کمکهای مردمی را راه‌اندازی کرد.

وی افزود: وی در سال ۱۳۵۸ با رای مردم ایلام به مجلس خبرگان رهبری راه یافت و تا پایان حیاتش دو دوره نمایندگی در این مجلس را بر عهده داشت و از جمله دیدگاه های او می‌توان به نظرهایش در خصوص حاکمیت ولایت فقیه و موضع گیری در مقابل تفکر لیبرالی کسانی چون بنی صدر اشاره کرد.
این مستندساز یادآور شد: آیت الله حیدری نخستین مجتهدی بود که در ساعات آغازین جنگ با حضور در منطقه مرزی مهران، فرمان تشکیل خط پدافند را صادر و با فراخوانی مردم، بسیج مردمی را پایه‌گذاری کرد. ایشان همواره به همراه مردم به جبهه‌ها می‌رفت و در عملیات فتح میمک که با هماهنگی ارتش و نیروهای عشایر ایلام صورت گرفت فرماندهی عملیات را بر عهده داشت.
شریفی تصریح کرد: وی گرچه خان زاده بود و املاک زیادی به او رسیده بود، اما تمام مال و اموالش را بین مردم تقسیم کرد و و مطابق آنچه ما بررسی کردیم، حتی 50 متر زمین هم برای خودش نداشت و مستاجر بود. ما در این مستند سراغ خانواده او رفتیم و با پسر ایشان، اهالی محل و نوادگان و بزرگان گفتگو کردیم.
وی در پایان گفت: نقش آیت الله حیدری را در این مستند خود بنده به عهده داشتم و منبع تحقیقاتی مان نیز کتاب اسناد انقلاب اسلامی بود. تولید این مستند یک سال و نیم زمان برد و امیدوارم در پخش تلویزیونی با استقبال مخاطبان همراه باشد.
عوامل این مستند عبارتند از: تهیه کننده: مرکز گسترش سینمای تجربی، محمد مهدی شریفی، مجری طرح: موسسه غدیر حامی فیلم، دستیار کارگردان و برنامه‏ریز: الهام مقدم، طراح صحنه: الهام عبدالملکی، مدیر تولید: احمد غلامی، منشی صحنه: الهه مقدم، مدیر فیلمبرداری: حمید قوامی، مدیر صدابرداری: سیوان محمودی، مدیر روابط عمومی: فروغ الزمان اهتمام، گریمور: رضا قومی، عکاس و فیلمبردار پشت صحنه: الهام مقدم، تدارکات: جعفر ملکشاهی.
«مردی از ایلام» شنبه 11 اردیبهشت ساعت 21 برای اولین بار از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و یکشنبه 12 اردیبهشت ساعت 9و جمعه 17 اردیبهشت ساعت 17 بازپخش می شود.