به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، پس از درگذشت شادروان استاد ابوالحسن نجفی، عضو فقید پیوسته و مدیر گروه ادبیات تطبیقی فرهنگستان، غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، استاد احمد سمیعی (گیلانی)، عضو پیوسته و مدیر گروه ادبیات معاصر فرهنگستان را به سرپرستی گروه ادبیات تطبیقی منصوب کرد.

متن حکم صادرشده بدین شرح است:

بسمه‌تعالی

استاد محترم، جناب آقای احمد سمیعی (گیلانی)

احتراماً با توجه به دانش و تجربۀ ارزشمندی که دارید، به‌موجب این حکم به سمت سرپرست گروه ادبیات تطبیقی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با حفظ سمت ریاست گروه ادبیات معاصر، منصوب می‌شوید. توفیق جناب‌عالی را در ایفای این مسئولیت از خداوند کریم مسئلت می‌کنم.

ابوالحسن نجفی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی دوم بهمن ۱۳۹۴ در ۸۶ سالگی دار فانی را وداع گفت. نجفی زبان‌شناس و مترجم برجسته ایرانی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود و دبیری مجله ادبیات تطبیقی را بر عهده داشت. عمده فعالیت‌های ادبی و علمی او در حوزه ترجمه متون ادبی، ویرایش، زبان‌شناسی و وزن شعر فارسی بود. نجفی یکی از دقیق‌ترین دایره‌ها برای طبقه‌بندی وزن شعر فارسی را تدوین کرده که به «دایره نجفی» معروف است.