به گزارش خبرگزاری برنا، سرهنگ علیفر گزارشگر بازی لهستان و ایرلند شمالی در اواسط مسابقه این دو تیم در مسابقات یورو 2016 گاف جالبی داد! او که اطلاعاتش را از ویکی‌پدیا به دست می‌آورد، به اشتباه نام مهندس ناظر استادیوم شهر «نیس» فرانسه را «امیر دولاب» معرفی کرد. اما ماجرا چه بود؟

ماجرا از این قرار است که شب قبل از بازی لهستان و ایرلند، یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به نام امیر دولاب که از شیوه جمع‌آوری اطلاعات سرهنگ علیفر مطلع بوده است، به صفحه ویکی‌پدیا می‌رود و نام مهندس ناظر را به اسم خودش تغییر می‌دهد و سرهنگ را دست می‌اندازد تا ساعتی پس از پایان بازی، این سوتی به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر شود.

او چت خود با دوستش برای گرفتار کردن سرهنگ را در اینتساگرام منتشر کرد

37605Screenshot_۲۰۱۶-۰۶-۱۴-۱۵-۴۴-۰۹

این کارم نوعی اعتراض به صداوسیما در انتخاب گزارشگران بود

امیر دولاب، جوان خورموجی درباره این کارش می‌گوید: من می‌دانستم که سرهنگ علیفر اطلاعاتش را از ویکی‌پدیا به دست می‌آورد که اصلا معتبر نیست. برای همین شب قبل از بازی ایرلند، با دوستم در واتس آپ چت می‌کردم، قرار شد در نام ورزشگاه تغییر ایجاد کنم. هدف خاصی هم نداشتم و فکر نمی‌کردم که سرهنگ علیفر از آن استفاده کند.

وی ادامه داد: فردا شب که بازی پخش شد، من آن را ندیدم، بلکه برادرم زنگ زد و گفت گزارشگر اسم تو را به عنوان سازنده ورزشگاه معرفی کرد. بعد هم که فیلم آن را دیدم، مشخص شد سرهنگ در تله افتاده است!

دولاب با بیان اینکه از علیفر عذرخواهی می‌کنم، ادامه داد: مصاحبه ظهر امروز وی با سایت‌ها درباره این اتفاق نشان داد که انسان با جنبه‌ای است ولی کار من هم نوعی شوخی آمیخته با اعتراض به صداوسیما در انتخاب گزارشگران ورزشی‌اش بود.

وی افزود: وقتی گزارشگری به خود اجازه می‌دهد در مسائل فنی فوتبال دخالت کند و مثلا بگوید بهتر از مورینیو مربیگری می‌داند، باید این حق را به من مخاطب هم بدهد که انتظار داشته باشم در کار گزارشگری وی مداخله کنم و او را مورد سنجش قرار دهم. ​​

این جوان با بیان اینکه افرادی نظیر فردوسی پور یا مزدک میرزایی به دلیل تسلط به زبان خارجی از منابع معتبر خارجی برای گزارش بازی استفاده می‌کنند ولی برخی به سراغ ویکی‌پدیا می‌روند که منبع معتبری نیست و هر فردی امکان ویرایش اطلاعات آن را دارد، ادامه داد: قاعده ویکی‌پدیا این است که وقتی کاربری اطلاعاتی را ویرایش می‌کند، ناظر در محدوده زمانی خاصی بررسی و اگر مستند قوی نداشته باشد رد می‌کند. از شانس علیفر، ویرایشی که من در نام ورزشگاه «نیس» فرانسه کردم، زمان بیشتری برای بررسی برد و نهایتا بعد از رخ دادن این اتفاقات از ویکی‌پدیا پاک شد.

وی که اخیرا به عنوان بازیکن با تیم شاهین خورموج به قهرمانی مسابقات این شهر رسیده، خاطرنشان کرد: بدیهی است که انتخاب گزارشگر مناسب باعث جذب بیننده می‌شود. دیروز بازی اسپانیا و چک را یک گزارشگر جوان گزارش کرد که من واقعا از دیدن بازی لذت بردم. امیدوارم صدا و سیما به سلیقه مخاطبش اهمیت بدهد و نسبت به این مسائل بی‌اهمیت نباشد.

دولاب که به تازگی از دانشکده کشاورزی دشتستان فارع‌التحصیل شده است، قبلا در یک موبایل‌فروشی شهر خورموج فعالیت می‌کرده و همزمان روی برنامه‌نویسی‌های کامپیوتری مسلط شده است. او فعلا بیکار است.

وی متولد روستای «میته» از توابع بخش کاکی شهرستان دشتی است و اکنون ساکن خورموج است.

​​به عنوان پرسش پایانی از دولاب می‌پرسیم آیا قصد دارد گزارشگر دیگری را گیر بیندازد؟پاسخ می‌دهد: دوستانم مرا به شوخ‌طبعی زیاد می‌شناسند و در خصوص سرهنگ هم هدفم فقط شوخی بود و خوشبختانه ایشان هم خیلی باجنبه بود و گفت اگر سوتی وی باعث خنده مردم شده، خوشحال است و از من دلگیر نیست. دیگر برنامه‌ای در این خصوص ندارم و همین یک بار کفایت می‌کند که نظارت بر گزارشگران بیشتر شود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: