به گزارش خبرگزاری برنا، در این نشست که با همکاری فصلنامه نقد کتاب هنر برگزار می‌شود توکا ملکی، سجاد باغبان، بهنام کامرانی، جواد مجابی و حسن حامدی درباره کتاب «نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران» سخنرانی می کنند.

این کتاب که ابتدای سال ۱۳۹۵ به همت نشر پیکره در دو جلد منتشر شده است، به معرفی هنرمندان و مهم ترین جریان های هنر تجسمی ایران از تأسیس دانشکده هنرهای زیبا در اوایل قرن حاضر تا دوسالانه های نقاشی و مجسمه سازی تهران در دهه ۱۳۷۰ اختصاص دارد.

کتاب «نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران» که آن را دانشنامه ای جامع در موضوع مورد بحث می توان قلمداد کرد، در جلد نخست با رویکردی تاریخ نگارانه به مباحث و جریان هایی چون سرچشمه نوگرایی در نقاشی ایران، دوسالانه های پنج گانه  تهران از سال ۱۳۳۷ تا سال ۱۳۴۵، هنرمندان ایرانی - ارمنی، تأسیس گالری های تهران، نقاشی انقلاب و جنگ در دهه ۱۳۶۰ و دوسالانه های پس از انقلاب می پردازد.

جلد دوم نیز در مدخل های مجزا، به شرح مختصری از زندگی و ویژگی های بارز آثار نقاشان مدرن ایرانی اختصاص دارد. همچنین در این مجلد، از هر نقاش یک اثر رنگی به چاپ رسیده است.

نقد و بررسی کتاب «نود سال نوآوری درهنر تجسمی ایران»  ساعت ۱۷ تا ۱۹ در سرای اهل قلم به نشانی خیابان انقلاب اسلامی، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲ برگزار می‌شود