به گزارش خبرگزاری برنا، شب گذشته ۷ مهرماه با حضور حجت‌الاسلام و المسلین سید ابوالقاسم شجاعی، حجت‌الاسلام و المسلمین ادیب یزدی، عوامل سازنده‌ مستند «شیخ رضا»، تنی چند از اصحاب رسانه و علاقه مندان از مستند «شیخ رضا» رونمایی شد. این مستند که موضوع آن زندگی و آموزه‌های مرحوم شیخ رضا سراج است به زودی از شبکه‌های مختلف سیما پخش خواهد شد.

در ابتدای این مراسم و پیش از آغاز اکران مستند «شیخ رضا»، سخنانی از جانب چندتن از خطیبان و همچنین کارگردان مستند «شیخ رضا» انجام شد. حجت‌الاسلام و المسلین سید ابوالقاسم شجاعی اولین سخنران مراسم دیشب بود. وی با اشاره به جایگاه مرحوم شیخ رضا سراج که سوژه‌ مستند «شیخ رضا» است بر اهمیت جایگاه منبر تاکید و تصریح کرد: باید توجه داشت منبر یکی از مهم‌ترین جایگاه‌هایی است که در آن باید به روشنگری و تبلیغ پرداخت. واعظان و خطیبان لازم است توجه داشته باشند که حضور آن‌ها در منابر برای آن است که بتوانند مردم را به راه راست هدایت کنند.

وی در ادامه با اشاره به نزدیکی ماه محرم، یکی از مهم‌ترین اهداف نهضت عاشورا را نیز هدایت مردم دانست و تاکید کرد: خطیبان و واعظان باید در ایام ماه محرم از ظرفیت این ماه در منبرها حداکثر استفاده را برای هدایت مردم ببرند.

حجت‌الاسلام شجاعی در ادامه به تشریح ابعادی از قیام امام حسین(ع) پرداخت.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین ادیب یزدی به سخنرانی پرداخت. این استاد حوزه و خطیب توانمند با اشاره به اهمیت ولایت در سخنان خطیبان و واعظان در منبر، تصریح کرد: همیشه در سخنانی که از منابر خطیبان توانمند و موفق این ولایت است که در محوریت قرار دارد. این نکته را در منابری که شیخ رضا سراج می‌رفت نیز به وضوح می‌توانیم حس کنیم که ولایت در سخنان ایشان موج می‌زند.

پس از پایان سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین ادیب یزدی نوبت به سخنرانی بابک مینایی کارگردان مستند «شیخ رضا» رسید. وی در سخنانی به تشریح سوابق همکاری خود با خانه مستند انقلاب اسلامی و مهدی مطهر تهیه‌کننده این مستند پرداخت و سپس انگیزه خود از پرداختن به زندگی مرحوم شیخ رضا سراج را به عنوان یکی از خطیبان و منبری‌های متبحر سال‌های نه چندان دور تشریح کرد. مینایی در این زمینه تصریح کرد: به این دلیل به تصویر کشیدن گوشه‌هایی از زندگی شیخ رضا سراج را در دستور کار قرار دادیم تا به خوبی نشان دهیم که یک عالم اندیشمند و دلسوز بیش از آنکه بخواهد با حرف‌هایش به تبلیغ بپردازد تلاش می‌کند با رفتاری صحیح دیگران را به مسیر حق هدایت کنند.

در ادامه‌ این مراسم مستند «شیخ رضا» برای حضار به نمایش گذاشته شد. این مستند به زندگی مرحوم شیخ رضا سراج از خطیبان سال‌های نه چندان دور کشور پرداخته است. تهیه‌کنندگی این مستند که از محصولات خانه مستند انقلاب اسلامی است را مهدی مطهر بر عهده داشته و بابک مینایی نیز به کارگردانی این اثر پرداخته است. این مستند در روزهای ماه محرم از شبکه‌های مختلف سیما پخش خواهد شد.