به گزارش خبرگزاری برنا، این اثر نوشته ساموئل بکت و با طراحی و کارگردانی محمدمهدی شاهی با شعار «باهم کنار می‌آییم» از یک‌شنبه 14 آذرماه به سالن کوچک تالار مولوی می‌آید.

«آخر بازی» از یک‌شنبه 14 آذرماه ساعت 19:30 با بازی مجید اصغری، راحیل روحانی‌زاده، مصطفی مقیمی و حمیدرضا نقره‌دوست در سالن کوچک تالار مولوی روی صحنه می‌رود.

«کرکس

گرسنگی خویش را می‌کشد،

میان آسمان

جمجمه‌ام در تمام آسمان و زمین

در هجوم به لاشه‌های به پشت افتاده

که دمی بعد باید برای زندگی برخیزند و گامی بردارند

مسخره پاره - تنی که شاید هنگامی به کار آید

که از گرسنگی کرکس، آسمان و زمین همچون لاشه‌ای شده باشند»

ساموئل بکت

یادداشت کارگردان نمایش:

«بنیان دنیای ما بر پایه تضادها و تقابل‌ها نهاده شده است. تقابل میان مرگ و زندگی، خیر و شر، سپیدی و سیاهی و جهانی که هرروز و بیش‌ازپیش در معرض خطرها و تهدیدهای این تضادها و تقابل‌ها قرار می‌گیرد.

 بی‌تردید در این آشفته‌بازار دنیا، همه به دنبال مسکنی می‌گردند برای تسکین یافتن یا در پی راهی هستند برای رهایی جستن از این بازی بی‌پایان و چه نیک می‌اندیشد بکت که «آخر این بازی در اولش است» و هرلحظه به شکل بازی دیگری تکرار می‌شود. ازاین‌رو معتقدم که نمایشنامه «آخر بازی» نوشته ساموئل بکت هیچ‌وقت کهنه و منسوخ نخواهد شد. نمایشنامه‌ای نامیرا و بی‌پایانی که نمایانگر معضلات فکری، روحی و ریشه‌ای بشر امروز است. بشری که سر آخر همه دردها، رنج‌ها، مصیبت‌ها و تلخ‌کامی‌های روزگار خود تنها با زمزمه کردن جمله‌ای به‌ظاهر سازش‌کارانه اما به‌شدت تحمیلی و منفعلانه، سعی در تعادل دنیای مشوش درون و آشفته برون را دارد اما ناموفق است. «باهم کنار میایم.»

نمایشنامه «آخر بازی» برای من اثری مدرن محسوب می‌شود. بر این اساس تلاش کرده‌ام که از طراحی صحنه و به‌ویژه نورپردازی انتزاعی در این کار بهره بگیرم. کندوکاو در آثار نقاش بزرگ روسی و ازجمله پیشگامان هنر انتزاعی، واسلی کاندیسکی و همچنین مجسمه‌ساز شهیر سوئیسی، آلبرتو جاکومتی باعث شد تا به فرم مطلوب خود نیز دست پیدا کنم. این اثر برخلاف آثار پرمدعای تئاترهای شبه‌آوانگارد یا تئاتر‌های تجاری و سفارشی، تاریخ‌مصرف ندارد و هر گوشه جهان اجرا شود تاثیر خود را روی مخاطب خود خواهد گذاشت.»

محمدمهدی شاهی

دیگر عوامل این نمایش عبارت‌اند از: دستیار کارگردان: محمود هدایتی، منشی صحنه: ملیکا خزاعی، مشاور رسانه‌ای: مینا صفار، تبلیغات مجازی: گروه هنر مدرن و ادیت عکس: سیاوش معمار.

علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال به آدرس http://www.tiwall.com/theater/akharebazi مراجعه کنند.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی برنا اینجا کلیک کنید.