به گزارش خبرنگار فرهنگی برنا، از سالن اجتماعات دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در حاشیه این مراسم از جمشید مشایخی با عنوان پهلوان سینمای ایران قدردانی شد.

بزرگداشت+جمشید+مشایخی

** ایران مشتری دائمی یونسکو

در این مراسم رئیس بنیاد فردوسی که برگزاری این برنامه را به عهده داشت، گفت: یونسکو ماموریت سنگینی در مسائل فرهنگی، دانشی، پژوهشی و آموزشی دارد.

میثم موحدفر افزود: کشورهایی مثل ایران از مشتریان همیشگی یونسکو به حساب می آیند و اکنون خرسندیم که سه اثر (ورزش زورخانه ای، نقالی و شاهنامه) با اهتمام این بنیاد در یونسکو ثبت شده است.

وی ادامه داد: هزاره جهانی شاهنامه، هنر نقالی که با این سیاق در هیچ جای دنیا نیست و آیین های پهلوانان زورخانه ای سرشار از فرهنگ و آموزه های اخلاقی، موسیقی و فرم ایرانی از آثار ارزشمند ثبت شده در یونسکو است که به آنها می بالیم.

موحدفر خاطرنشان کرد: اینکه از بین 86 ورزش دنیا فقط ورزش پهلوانی و زورخانه ای ایران در یونسکو ثبت می شود، نشان دهنده ارزش های فرهنگیة آیینی این ورزش و البته پیوست ارزشمندتر اجتماعی آن مثل دستگیری از ضعیفان و احترام به انسان بودن است.

**جمشید مشایخی: ایران پر از گردآفرید است

این هنرپیشه پیشکسوت سینما و تئاتردر سخنانی در این مراسم اظهار کرد: از زمانی که یادم می آید، نوکر پهلوانان بودم و از این پس هم خواهم بود.

مشایخی افزود: اگر در زمینه اخلاق، انسانیت و ادب چیزی یاد گرفته باشم از این بزرگان آموخته ام بنابر این جمشید مشایخی همیشه خاک پای ملت ایران خواهد بود.

مشایخی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت در این مراسم برای من حضور گردآفریدها بود؛ ما پهلوانان مرد زیاد داشته ایم، ولی در این مراسم زنان نقال و میهمانانی دیدم که پهلوانند و به پهلوانی و انسانیت علاقه مندند.

این هنرمند پیشکسوت با اشاره به نقل «گردآفرید» در شاهنامه گفت: در شاهنامه وقتی سهراب با مبارز دلاوری می جنگد و خسته می شود به ناگاه، کلاه خود مبارز مقابلش به زمین می افتد، جهان پهلوان «سهراب» با کمال تعجب می بیند که با یک زن «گردآفرید» می جنگیده که این اندازه نیرومند و البته زیبا بوده است. خشنودم که ایران پر از گردآفرید است.

بزرگداشت+جمشید+مشایخی

** تجلیل از پیشکسوتان ورزش پهلوانی

در بخش دیگری از این مراسم با حضور جمشید مشایخی و برخی مسئولان از خادمان و پیشکسوتان آیین های پهلوانی تجلیل به عمل آمد.

کهن پیشکسوتانی مثل محمد علی حساس، محمدرضا توپچی، محمد نجات مهر، محمد مهدی هدایت، محمد برجی و بیژن شیری مورد تجلیل قرار گرفتند.

پس از نقالی پریسا سیمین مهر و نقل گردیه، از تعدادی از بانوان نقال تجلیل شد و سپس پایان بخش برنامه با نمایش فیلم سینمایی شاهنامه ای «تمرین برای اجرا» به کارگردانی محمد علی سجادی همراه بود.