به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از آرت‌نیوز، با وجود این که ستاره حراجی ساتبیز تابلوی سال ۱۹۰۲ ادوارد مونک بود که به قیمت ۵۴.۲ میلیون دلار زیر چکش حراج رفت، شب ساتبیز از ارایه آثار امپرسیونیست‌ها و هنر مدرن، شبی موفقیت‌آمیز بود.

دو نقاشی از هنری ماتیس و واسیلی کاندینسکی و نقاشی تامارا دلمپیکا با عنوان «پرتره یک مرد» از دیگر آثار مطرح ارایه شده در این حراجی بودند.

در حراجی دیشب ساتبیز در مجموع آثاری به مبلغ  ۱۵۷.۵ میلیون دلار فروخته شد. پیش‌بینی می‌شد مجموع فروش این حراجی بین ۱۴۵ تا ۱۸۶ میلیون دلار باشد.

برای تابلوی مونک برآوردی ۵۰ میلیون دلاری شده بود و حراجی با قیمت پایه ۴۳ میلیون دلار برای این اثر شروع شد.

این اثر پیش از این دو بار دیگر در ساتبیز زیر چکش حراج رفته بود که یکی در سال ۱۹۹۶ به قیمت ۷.۷ میلیون دلار بود که رکوردی در آن زمان محسوب می‌شد و همین تابلو در سال ۲۰۰۸ نیز به قیمت ۳۰.۸ میلیون دلار فروخته شد.  

قیمت ۵۲.۴ میلیون دلاری دیشب دومین قیمت بالای ارایه شده برای یکی از آثار مونک بود. گران‌ترین اثر مونک تابلوی مشهور «جیغ» اثر سال ۱۸۹۵ است که ساتبیز آن را به قیمت ۱۲۰ میلیون دلار به فروش رساند.

دومین تابلوی پرفروش دیشب تابلوی «نقاش و پسر مدل» از پیکاسو اثری از سال ۱۹۶۳ بود که به قیمت ۱۲.۹ میلیون دلار فروخته شد. برای این اثر قیمتی بین ۱۲ تا ۱۸ میلیون دلار تعیین شده بود.

سومین اثر گران‌قیمت این حراجی نیز اثر دیگری از پیکاسو بود که با عنوان «سر زن» از سال ۱۹۶۱ به قیمت ۸.۴۵ میلیون دلار فروخته شد.

 

برای عضویت در کانال تلگرامی برنا اینجا کلیک کنید.