به گزارش خبرگزاری برنا، دانشگاه ملی کی یف اکراین به نام «تاراس شِفچنکو» در حالی پانزدهمین سال تأسیس دانشکده زبان و ادبیات (انستیتوی فیلولوژی) خود را جشن گرفت که دانشجویان و فارغ التحصیلان زبان فارسی‌اش در نمایشگاه بین المللی اکسپو به عنوان مترجم در مذاکرات رسمی حضور داشتند.

دانشگاه ملی کی یف اکراین در پانزدهمین سالگرد تاسیس دانشکده زبان و ادبیات این دانشگاه، «هفته دانشکده زبان و ادبیات» را با اجرای برنامه های متنوع همچون میز گرد و دیدار با فارغ التحصیلان معروف انستیتو و ارائه آثار هنری دانشجویان دانشکده و کتاب های منتشر شده و آثار علمی این دانشکده، برگزار کرد.

در پایان این هفته فرهنگی، جشن پانزدهمین سالگرد انستیتو با شرکت رییس و معاون دانشگاه ملی تاراس شفچنکو، نمایندگان وزارت آموزش و علوم اوکراین، استادان و دانشجویان انستیتوی فیلولوژی، سفارت خانه‌های خارجی و همچنین با حضور نویسندگان و هنرمندان معروف اوکراین که فارغ التحصیل این انستیتو بودند، برگزار شد.

در این جشن همچنین آیین اهتزاز پرچم کشورهایی که زبان رسمی آنها در انستیتوی فیلولوژی تدریس می شود توسط دانشجویان دانشکده برگزار شد که پرچم ایران نیز از جمله پرچم های بزرگی بود که توسط فارسی آموزان به اهتزاز درآمد.

همچنین دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی تاراس شفچنکو و زبان فارسی دانشگاه ملی زبان شناسی کی یف ترجمه مذاکرات دو جانبه رسمی در نمایشگاه بین‌المللی ایران اکسپو در اکراین را انجام دادند.

این نمایشگاه چهار روزه که در اکتبر سال جاری میلادی در مرکز نمایشگاهی بین‌المللی کی یف برگزار شد، فرصتی مناسب برای نشان دادن مهارت دانشجویان زبان فارسی در امور ترجمه و نشان دادن سطح علمی بالای دانش آموختگان زبان فارسی در اوکراین به شمار آمد.

نمایشگاه بین‌المللی ایران اکسپو با همکاری شرکت فرتاک، سفارت جمهوری اسلامی ایران و فرماندار استان البرز برگزار شد و شرکت‌های ایرانی به عرضه توانمندی‌های صادراتی خود در حوزه صنایع پتروشیمی، صنعت چرم سازی، صنعت مواد شوینده، صنایع کشاورزی، صنعت هواپیمایی، صنایع دستی، صنعت فرش، صنعت کاشی وسرامیک پرداختند.

هیاتی دولتی متشکل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استانداران و معاون وزیر امور خارجه نیز در نمایشگاه ایران اکسپو که بیش از 2500 بازدیدکننده داشت، حاضر شدند و شرکت‌های تجاری را در این نمایشگاه همراهی کردند.

حضور فارسی آموزان اوکراینی در این نمایشگاه به عنوان مترجم که برخی از آنها در سالهای اخیر همچون امسال در دوره دانش افزایی بنیاد سعدی به ایران آمده بودند، تسهیل کننده روند مذاکرات اقتصادی و صادرات محصولات ایرانی بوده است و این نشان از اهمیت گسترش زبان فارسی در نقاط مختلف جهان دارد.

دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه تاراس شفچنکو در سال 2001 میلادی و در نتیجه تجدید سازمان دانشکده زبان و ادییات شامل بخش های زبان های اسلاوی و غربی و بخش خاورشناسی که جزئی از این دانشکده بود، تأسیس شد و در حال حاضر در انستیتوی فیلولوژی سه کرسی از زبان‌های شرقی برپاست که عبارتند از: کرسی زبان و ادبیات‌ کشورهای خاور‌میانه شامل: زبان‌های فارسی، عربی و هندی، کرسی زبان و ادبیات کشورهای خاور دور و آسیای جنوب شرقی شامل: زبان‌های ژاپنی، چینی، کره‌ای، ویتنامی، اندونزی و کرسی ترک شناسی شامل: زبان‌های ترکی، آذری و تاتاری.

در حال حاضر در دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه تاراس شفچنکو اکراین، 30 زبان رسمی برای فراگیران و علاقمندان تدریس می شود.