به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، بیشتر کسانی که در مورد ادواردو اطلاعاتی دارند از ترس مافیای کمپانی فیات حاضر به صحبت در مورد او نیستند و از سوی دیگر پلیس ایتالیا نیز تمایلی ندارد که کسی او را بشناسد و در موردش فیلمی بسازد با این حال مستند «ادواردو» چندین سال قبل توسط گروهی ایرانی ساخته شد.

سیاوش سرمدی تحقیق و کارگردانی این مستند را بر عهده داشته و تصویربرداری آن توسط مرتضی شعبانی انجام شده است.

ادواردو پسر سناتور جیووانی آنیلی ثروتمند ایتالیایی و مالک کارخانجات اتومبیل سازی فیات، فراری، لامبورگینی، لانچیا، آلفارمو، ایویکو، به همراه چندین کارخانه تولید قطعات صنعتی، چند بانک خصوصی، شرکت های طراحی مد و لباس، روزنامه‌های پرتیراژ لاستامپا و کوریره دلاسرا، باشگاه اتومبیل رانی فراری و باشگاه فوتبال یوونتوس بود، مادرش هم پرنسس مارلا یکی از شاهزادگان ایتالیایی به شمار می رفت.

این مستند زندگی ادواردو آنیلی که مسلمانی شیعه بود روایت می کند؛ ابتدا به مرگ مشکوک او اشاره می شود و سپس چگونگی اسلام آوردن ادواردو مورد بحث قرار می گیرد. مقامات قضایی کشور ایتالیا عقیده دارند او خودکشی کرده ولی فرضیه های دیگری در این زمینه مطرح است.

نحوه مسلمان شدن ادواردو و مستندات نشان‏ دهنده مسلمان بودن و دلایل مخالفت‏ با مسلمان شدن او از زبان حسن قدیری سفیر وقت جمهوری اسلامی در ایتالیا، حسین عبداللهی و برادرش که از دوستان نزدیک ادواردو بودند بخش های مختلف این مستند را تشکیل می دهند.

«ادواردو» را می توانید دوشنبه ۸ آذرماه ساعت های ۱۹ و ۲۴ از شبکه افق ببینید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: