به گزارش خبرگزاری برنا، سیدمهدی مویدی تهیه کننده «تاریخ شفاهی ایران» درباره قسمتهای جدید این مجموعه توضیح داد: در راستای تبیین رویدادهای آغازین انقلاب همزمان با روز 12 آذر تصمیم داشتیم که جلسات مجلس خبرگان قانون اساسی را که در شهریور 58 برگزار شده بود، پخش کنیم که بنا به ملاحظات فنی امکان پخش برنامه از آن تاریخ میسر نشد و با تاخیر یک هفته ای پخش آن را از روز گذشته آغاز کردیم.
 
وی افزود: قانون اساسی قانون پایه هر کشور و معرف درونیات حکومتی آنجا است که از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر در قالب «تاریخ شفاهی ایران» جلسات بررسی و تصویب قانون اساسی برای اولین بار از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.
 
مویدی یادآور شد: به دلیل پاره ای از مشکلات فنی نتوانستیم تحلیل و بررسی اصل یک را برای پخش آماده کنیم اما پخش بررسی اصل دو آغاز شده است.
 
تهیه کننده «تاریخ شفاهی ایران» با بیان اینکه در این مجموعه سعی شده تعریف مستند آرشیوی به خوبی رعایت شود، ادامه داد: کوشیده ایم آرا و نظرات شخصیت های مختلف در این مجموعه روی آنتن برود. با توجه به اینکه مدل حکومتی جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در دنیا ارائه شد، چگونگی شکل گیری قانون اساسی آن نیز موردتوجه بسیاری از ایدئولوژی های دیگر در دنیا قرار گرفت که این مجموعه به خوبی به این موضوع می پردازد.
 
وی تأکید کرد: تا جایی که متریال آرشیوی به ما اجازه بدهد تمام اصولی که در قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفته اند به مرور از آنتن شبکه مستند پخش خواهد شد. در این جلسات شخصیت هایی چون شهید بهشتی،  آیت الله محمد مهدی ربانی املشی، آیت الله سبحانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله دستغیب و... حضور دارند و به بیان نظراتشان می پردازند.
 
«تاریخ شفاهی ایران» هر روز به جز جمعه ها ساعت 18:30 از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و روز بعد ساعت 11 بازپخش می شود.