به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، سیدرضا صالحی امیری عصر چهارشنبه در نشست با بزرگان هنر کشور افزود: بنای دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگ و هنر حفظ کرامت و منزلت هنرمندان کشور است و رئیس‌جمهوری نیز بر این نکته تأکید بسیار دارند.

وی اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران و جامعه باید منزلت و جایگاه بزرگان هنری کشور را بداند و حق این جایگاه را ادا کند.

عضو کابینه یازدهم ادامه داد: هر نظام برای بقای خود نیازمند سرمایه ‌است. نخبگان، هنرمندان و بزرگان هر جامعه به‌عنوان سرمایه‌های آن محسوب می‌شوند و هنرمندان همیشه در تاریخ ماندگارند و باید قدر این شخصیت‌های بزرگ را بدانیم.

** نباید از هنرمندان استفاده ابزاری کرد/گوش شنوای وزارت ارشادبرای اهالی هنر

صالحی امیری تأکید کرد: نباید از هنرمندان استفاده ابزاری و از هنر آنها سوءاستفاده کرد بلکه باید هنرمندان به‌عنوان سرمایه‌های ملت محسوب شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان یکی از متولیان فرهنگی و هنری کشور گوش شنوا نسبت به دردها و مشکلات جامعه هنری کشور دارد و باید فضایی ایجاد شود تا بتوان از ظرفیت‌های هنری هنرمندان کشور بهره‌های کافی برد.

** تاکید بر معرفی چهره‌های فاخر کشور به ملت و جامعه بین‌الملل

وی گفت: چهره‌های فاخر کشور باید به ملت و جامعه بین‌الملل معرفی شوند و در سطح ملی و در میان نسل جوان بازتولید شوند؛ چرا که نسل جوان با ریشه‌های خود انقطاع پیدا کرده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بزرگان هنری کشور ریشه‌های درخت فرهنگی و هنری سرزمین ایران هستند و درخت بدون ریشه سبز نمی‌ماند. حفظ ریشه به معنی تداوم حیات فرهنگی و هنری کشور است.

** رایزنی درخصوص بیمه هنرمندان با جدیت ادامه دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مسائل بیمه هنرمندان، ادامه داد: درباره بیمه هنرمندان جلسات بسیاری با مدیران ومعاونان سازمان تأمین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه داشته‌ام و در آینده‌ای نزدیک نتایج این جلسات اعلام خواهد شد. مسأله بیمه هنرمندان موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشت تا بتوان تا حدودی دغدغه‌های اصحاب این حوزه را رفع کرد.

وی تأکید کرد: بررسی و حل مشکلات بیمه هنرمندان جزو موضوع‌هایی است که در چند اولویت اصلی کاری‌ام در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.

عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه با اشاره به برخی مطالبات هنرمندان گفت: از همه توان و ظرفیت خود در دولت استفاده می‌کنم که بتوانم بخشی از مطالبات هنرمندان را پاسخگو باشم. 

** حل مسائل در سایه تعامل و گفت و گو

صالحی امیری افزود: با تعامل باید مسائل را حل کرد زیرا در فضای مناقشه نمی‌توان کاری از پیش برد.
وی با تأکید براینکه نباید وارد زمینی شد که دیگران طراحی کرده‌اند، ادامه داد: مسائل اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حل مسائل و مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر است و با آگاهی کامل این مسیر را باید پیش می‌برد. 

عضو کابینه تدبیر و امید گفت: وقتی از جامعه‌ای فرهنگ و هنر گرفته می‌شود، بی‌اخلاقی‌ها جای آن را می‌گیرد. بنابراین باید بدانیم که فرهنگ و هنر روح تعالی را وارد جامعه می‌کند و باید آن را ارج نهیم. 
به گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگان هنر کشور به بیان نقطه نظرات، پیشنهادات و مسائل پرداختند.