به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، مسعود کیمیایی عصر سه شنبه در همایش فرشواره در موره فرش ایران افزود: سخن گفتن درباره فرش بسیار سخت است زیرا هنر فرش بافی در ریشه های ایرانیان همواره جاری بوده است.
وی با بیان اینکه در سن 20 سالگی تحقیقات بسیاری درباره فرش اصیل انجام داده، تصریح کرد: مهمترین بخش تحقیقاتم مقاله ای بود که به تحریم موسیقی و جایگزین شدن فرش به جای این هنر آوایی اشاره داشت.
کیمیایی ادامه داد: موسیقی تمام ریتم و ظرافت خود را به فرش سپرده و در خانه ایرانیان همواره شاهد این هنر جذاب هستیم.
کارگردان فیلم سینمایی «رد پای گرگ» گفت: با فرش، گل ها و باغچه ها به خانه و اتاق های ایرانیان آمد و تنیدگی فرش با زندگی مردم ایران آنقدر زیاد است که حتی تولد و مرگ ما نیز بر روی فرش صورت می گیرد.
وی با تاکید بر اینکه فرش در همه جای زندگی جاری است، خاطر نشان کرد: این هنر اصیل ایرانی با تمام خاطرات و فراز و فرودهای انسان معاصر همراه بوده است.
کیمیایی تاکید کرد: اقوام را می توان از روی فرش آنها شناخت بنابراین باید این هنر را عزیز بداریم و به آن توجه کنیم.
وی با بیان اینکه وقتی در مغازه ها فرش های تقلبی را می بینم افسرده می شوم، گفت: چرا باید این هنر دست ایرانی به انزوا برود و از روی آن کپی های تقبلی بافته شود.
کارگردان فیلم سینمایی «جرم» از مسئولان و فعالان حوزه فرش خواست این هنر قدیمی ایرانی را جدی بگیرند.
وی خاطر نشان کرد: راجع به فرش انبوهی از تحلیل ها وجود دارد که اینجا زمان بررسی آن نیست اما امیدوارم خبرهای خوبی از فرش ایرانی به گوش ما برسد.
همایش فرشواره با حضور مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان، غلامرضا اکرامی رییس دانشگاه هنر تهران، ناصر فکوهی و حمیدرضا اردلان اساتید دانشگاه و نیز جمعی از فرهیختگان برگزار شد.
این مراسم با اجرای گروه موسیقی سنتی «لیان» به سرپرستی محسن شریفیان پایان یافت.