به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، این اتفاق جدید که در دستورکار محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر قرار گرفت، با توجه به تازگی‌اش، بازخورد خوبی داشت و با استقبال جالب‌توجهی روبه‌رو شد. این فرصتی بود برای مردم تا با هنرمندان محبوب‌شان ملاقات کنند و هنرمندان هم بی‌واسطه با مخاطبان در ارتباط مستقیم باشند. این اتفاق قرار است در دوره سی و پنجم جشنواره هم تکرار شود. به این بهانه با سه نفر از فیلمسازانی که در سال گذشته در جشنواره فیلم داشتند، گپ کوتاهی داشتیم و نظرشان را درباره کاخ مردمی جشنواره جویا شدیم.

گلستانه: کاخ مردمی؛ نماد احترام جشنواره به مردم و اهالی سینما است

مهدی گلستانه، کارگردان سینما سال گذشته با درام اجتماعی «نقطه کور» در بخش سودای سیمرغ حضور داشت، در این زمینه معتقد است: «اینکه فیلمساز بتواند قبل از اکران عمومی، فیلمش را نشان مردم بدهد و بازخورد بگیرد، اتفاق خوبی است که سال‌ها و در زمان جشنواره، در سینمای مختلف و به شکل پراکنده صورت می‌گرفت؛ اینکه یک پردیس را به مردم اختصاص بدهند، نشان از احترامی است که برای مردم و فیلمسازان قائلند و قطعا ایده خوبی است. امیدوارم به دلیل اینکه قوانین در دوره‌های مدیریتی مختلف تغییر می‌کند، این قانون پابرجا بماند و تغییر نکند.»

او با اشاره به حضور مجدد محمد حیدری بر مسند دبیری جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: «دبیریِ محمد حیدری امسال ارمغان بسیاری داشته است؛ ادغام بخش «نگاه نو» و «سودای سیمرغ»، حذف فرهنگ سخنرانی از مراسم افتتاحیه و اختتامیه که اصولا طولانی و خسته کننده بود و راه‌اندازی کاخ مردمی، اقداماتی است که باعث شده تا جشنواره‌مان به سمت حرفه‌ای شدن برود. امیدوارم این اقدامات آنقدر بازخورد خوبی داشته باشد که نتوان با تغییر مدیر و دبیر حذفش کرد.»

سیدحاتمی: تعامل مردم و عوامل فیلم‌ها لذت‌بخش است

«سیدجمال سیدحاتمی» که سال گذشته با «لاک قرمز» اولین فیلم بلند خود در جشنواره حاضر بود، می‌گوید: «اینکه فیلمساز و عوامل فیلم در کنار مردم به تماشای فیلم بنشینند اتفاق خوبی است. تعامل مردم و عوامل فیلم لذت بخش است و می‌تواند کمک حال فیلمساز باشد. اجرای ایده کاخ مردمی در جشنواره فجر، سال گذشته به دلیل نوپایی‌اش، کمی دچار بی نظمی بود اما در کل باید از چنین اتفاقاتی استقبال کرد. قطعا امسال برنامه‌ریزی‌ها به صورت دقیق‌تری انجام شده و شاهد نتایج خیلی بهتری خواهیم بود.»

کیایی: ایده «کاخ مردمی» باید به بهترین شکل اجرا شود

«مصطفی کیایی» کارگردان سینما که همواره فیلم‌هایش مورد استقبال مردم بوده و بازخورد خوبی از جشنواره فیلم فجر گرفته، به شرط وجود نظم و برنامه‌ریزی، کاخ مردمی را یک اتفاق مثبت در جشنواره قلمداد می‌کند و معتقد است: «نفس این عمل بد نیست که فیلمساز و عواملش بتوانند قبل از اکران عمومی، با مردم در ارتباط باشند و فیلم را به لحاظ استقبال مخاطب ارزیابی کنند اما سال گذشته به دلیل نوپایی این جریان، کمی در شیوه برگزاری دچار مشکل بود. به نظرم اختصاص یک سینما به عنوان کاخ مردمی، اقدام خوبی است و اگر بتوان شرایط را حرفه‌ای و درست پیش برد، نتیجه‌بخش خواهد بود. امیدوارم این تجربه، امسال با رفع نقایص‌اش به بهترین شکل اجرا شود.»