به گزارش خبرگزاری برنا، با حضور مسوولان فرهنگی و هنری و سینماگران سرشناس اقلیم کردستان عراق و مسوولان استان کُردستان، از جمله؛ حجت الاسلام «رحیم جعفری» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کُردستان، «کامبیز لهونى‌نژاد» مدیر عامل بانک صادرات استان کردستان، «خلیل عبدالله» معاون وزیر فرهنگ و هنر (روشنبیری) حکومت اقلیم کردستان، «امین مرادی» رئیس حوزه هنری استان کردستان، «ستار چمنی‌گل» دبیر نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ»، «شوان عطوف» بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر، «انور رشیدی»، «فرزاد هلالی» و «اسعد فتاحی» از اعضای شورای شهر سنندج، «آکو هورینی» معاون فرهنگ و هنر (روشنبیری) منطقه گرمیان، اعضای هیئت انتخاب آثار فیلم‌های اقلیم کردستان در نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» از جمله؛ «خسرو سینا»، «سالم صلواتی»، «توفیق امانی» و «ویدا صالحی»، «سربست گرمیانی»، «آزاد سوزه»، «کامران نوری» گلاله، «مهران فلسفی» نماینده جشنواره بین‌المللی فیلم «فلورانس» در کشور ایتالیا و تعدادی از هنرمندان و سینماگران استان کردستان، نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» که با همت شرکت سینمایی «ستاک فیلم سنندج» و حمایت مالی بانک صادرات ایران مدیریت شعب استان کُردستان و همکاری تعدادی از ارگان‌های استان کُردستان برگزار می‌شود، عصر روز سه‌شنبه چهاردهم دی ماه جاری در مراسمی در پردیس سینمایی بهمن در شهر سنندج آغاز به کار کرد.

 
در ابتدای این مراسم حجت الاسلام «رحیم جعفری» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کُردستان و «کامبیز لهونى‌نژاد» مدیر عامل بانک صادرات استان کردستان ضمن خیرمقدم به میهمانان و سینماگران حاضر در نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» بر لزوم برپایی هرچه بیش‌تر این رویدادهای هنری در استان کُردستان تأکید کردند.
 
«ستار چمنی‌گل» دبیر نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» نیز در این مراسم گفت: شرکت سینمایی «ستاک فیلم» با مدیریت «ستار چمنی‌گل» و «ویدا صالحی» به عنوان مجری این هفته اقدام به اجرای این برنامه‌ کرده است. در این هفته که از روز سه‌شنبه 14 تا جمعه 17 دی ماه جاری ادامه دارد، در مجموع 29 فیلم اکران خواهد شد که 14 فیلم متعلق به فیلمسازان اقلیم کُردستان عراق است.
 
مدیر شرکت سینمایی «ستاک فیلم سنندج» در ادامه افزود: امیدواریم همکاری و همراهی دستگاه‌های متولی حوزه فرهنگ و هنر، زمینه‌ساز برپایی هرچه باشکوه‌تر نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کُردی در سال آینده باشد.
 
در ادامه این مراسم «شوان عطوف» هنرمند سینماگر سرشناس اقلیم کُردستان عراق از برگزاری نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی در شهر سنندج تقدیر کرد و گفت: بسیار خرسندیم که شهر فرهنگی سنندج میزبان این رویداد فرهنگی و هنری است؛ امیدواریم این چنین رویدادهایی گسترش یابد و روز به روز شاهد تعامل بیش‌تر بین هنرمندان اقلیم کُردستان عراق و ایران باشیم.
 
«شوان عطوف» به نمایندگی از سینماگران اقلیم کُردستان عراق و ایران ضمن تبریک و آرزوی موفقیت؛ دسته گلی را به «سالم صلواتی» اهدا کرد که اخیراً به عنوان مسئول انجمن سینمای جوانان ایران دفتر استان کُردستان منصوب شده است.
 
نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» می‌تواند در روند تولید و بهبود ساخت و آشنایی بیش‌تر مردم با صنعت سینما و هنر فیلمسازی نقش بسزایی داشته باشد و زمینه را برای توسعه و اعتلای بیش از پیش هنر فیلمسازی در استان کُردستان فراهم نماید و از سوی دیگر فرصتی برای دیده شدن آثار تولید شده فیلمسازان استان کُردستان برای مردم فراهم می‌نماید. در روزهای برگزاری این رویداد هنری جلساتی به عنوان نشست هم‌اندیشی فیلمسازان با هدف ایجاد زمینه برای جمع شدن اهالی سینما و به ویژه فیلم کُردی در سالن اندیشه پردیس سینمایی بهمن برپا خواهد شد.
 
پس از برگزاری موفق نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» در سنندج، قرار است سال آینده برای اولین بار در تاریخ استان کُردستان، نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» برگزار شود.
 
«ستار چمنی‌گل» دبیر نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» در این خصوص گفت: حدود ۸ سال پیش، درخواست مجوز برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کُردی در سنندج را به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کُردستان تقدیم کردیم که برای برگزاری آن در سال ۱۳۹۶ موافقت صورت گرفته است. لذا جهت آمادگی خود برای برگزاری جشنواره، با حمایت مادی مدیرعامل محترم بانک صادرات کُردستان اقدام به برگزاری نخستین هفته بین‌المللی فیلم کُردی «سنه‌دژ» کردیم.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: