به گزارش خبرگزاری برنا، رییس سازمان سینمایی که در اختتامیه این رویداد فرهنگی در مشهد مقدس حضور داشت، عنوان کرد: جشنواره فیلم فجر امسال مصداق شکل گیری سینمای امید در جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه آثار امسال جشنواره فیلم فجر بسیار درخشان است، اظهار کرد: از بین 44 فیلم این جشنواره حدود نیمی از آنها متعلق به فیلم اولی ها و فیلم دومی ها است که این امر جهش بسیار بزرگ در سینمای ایران به شمار می رود.

وی ادامه داد: سینمای ایران امروز به سفیر فرهنگی و تمدنی کشور تبدیل شده است. عباس کیارستمی با آثار خود دنیا را تکان داد و توانست به عنوان سفیر فرهنگ و هنر ایران خود را در جهان معرفی کند.

ایوبی افزود: در یک سال گذشته هر روز هنرمندان سینمایی کشور یک جایزه جهانی را به دست آورده اند و این نشان دهنده پشتوانه عظیم سینمایی کشور است.

رییس سازمان سینمایی کشور افزود: خانواده سینما در کشور از هفت میلیون نفر به 24 میلیون نفر رسیده و فروش های افسانه ای در کشور در حال رقم خوردن است. ساخت سالن های سینمایی بسیار در سراسر کشور نشان دهنده شکل گیری دهه امید در سینمای کشور است.

در ادامه مراسم برگزیدگان جشنواره به شرح زیر اعلام شدند:

هیت داوران از رویا افشار برای بازی در فیلم اول پائیز تقدیر کرد

در بخش پژوهش فیلم ، سید محمد موسوی برای فیلم پرده خیال از تربت جام جایزه گرفت. در بخش فیلمنامه یوسف کارگر برای فیلم آغی از ارومیه، در بخش تصویربرداری علی طالبی برای فیلم قرمز از بیرجند ، در بخش تدوین محسن عقیلی برای فیلم پسرم از مشهد ، در بخش صدابرداری و صدا گذاری بهروز شهامت و مجید نجاتی برای فیلم پسر از اردبیل ، در بخش جان بخشی در آثار پویانمایی زهرا خورشیدی برای فیلم رویای کاغذی از هادی شهر،

در بخش بهترین فیلم پویانمایی المیرا باقرزاده و ﻣﻮﻧﺎ ﻋﺒﺪﺍلله ﺷﺎﻫﯽ برای فیلم پسرک از تنکابن جایزه گرفتند.

همچنین جایزه بهترین فیلم مستند به رضا غلامی مطلق برای فیلم بخشی از بجنورد رسید و جایزه بهترین فیلم تجربی به مریم فیروزی برای فیلم مرگ موقتی زنبورها از گرگان تعلق گرفت

بهترین فیلم داستانی فیلم گورمردها ساخته علی مردمی از  ارومیه بود و جایزه استعداد جوان به  ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﻧﺼﻴﺮی برای فیلم حذف همه تشریفات یک مراسم ساده[A1]  از مشهد، محمد حامد اسدی و  سید حمیدرضا مجتهدزاده برای فیلم من هم می میرم اما...از مشهد رسید. هیات داوران در این بخش از احسان ملازاده برای فیلم بازگشت از مشهد و رضا جمالی برای فیلم عروسی مسلم از اردبیل تقدیر کرد.

جایزه بزرگ جشنواره هم به ابوالفضل گلفام برای فیلم سرباز و شعبده باز از زنجان رسید.

در این مراسم هنرمندانی چون رویا افشار، داریوش کاردان ، داریوش ارجمند، رضا یزدانی، رضا توکلی حضور داشتند.

 پنجاه پنجمین جشنواره منطقه ای فیلم کوتاه بینالود در سه بخش عکس، فیلم کوتاه و فیلمنامه با حضور استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی از ۲ تا ۴ بهمن ماه در شهر مقدس مشهد برگزار شد.