به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، در مراسم رسمی افتتاحیه این رویداد بزرگ علاوه بر مسئولان و شخصیت های برجسته کشوری همچون نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، تولیت آستان قدس رضوی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دستیار ویژه رئیس جمهور، استاندار خراسان رضوی و شهردار مشهد بیش از 250 میهمان خارجی از کشورهای اسلامی اعم از وزرا ، نمایندگان مجلس ، ملی ، سفرا ، کاردارها ، شخصیت های فرهنگی، هنری و مذهبی نیز حضور داشتند.

در این میان 108 میهمان خارجی از اندیشمندان فعال در حوزه فرهنگی و اجتماعی کشورهای اسلامی هستند ضمن آنکه وزیرانی از کشورهای تانزانیا، افغانستان، پاکستان، اوگاندا، موریتانی و الجزایرو سوریه هم حضور یافتند.

همزمان با این مراسم کار کتابت قرآن کریم توسط خطاطان و خوشنویسان مطرح کشوری آغاز شده و برنامه های ی جنبی دیگری نیز برای میهمانان داخلی و خارجی تدارک شده تا اهمیت این انتخاب و جایگاه مشهد الرضا (ع) و فرهنگ رضوی بیش از پیش برای این میهمانان روشن شود.

این در حالی است که برنامه های مراسم افتتاحیه از چهارم بهمن ماه به طور رسمی در مشهد آغاز شده و تا ششم ادامه دارد و در این ایام 15 برنامه اصلی و 28 رونمایی در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری تدارک شده است.

مراسم پایانی اجلاس بین المللی گفت و گوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در دانشگاه فردوسی مشهد ،محفل نورانی شبی با قرآن، اختتامیه پنجاه و پنجمین جشنواره منطقه ای فیلم و عکس سینمای جوان مشهد 2017 و نیز اکران فیلم سینمایی محمد(ص) از جمله برنامه هایی بود که برای ورود به این رویداد فرهنگی برنامه ریزی و برگزار شد.

قرار است آثار نفیسی همچون قرآن نفیس به خط مرحوم نیریزی، تابلوی معرق ضامن آهوی استاد فرشچیان که سعید ارزکان آن را طراحی کرده، تابلوی خوشنویسی شمس الشموس، هفته نگار مشهد 2017، نماهنگ و سرود ویژه پایتخت فرهنگی جهان اسلام، کتاب کشورهای جهان اسلام و خوشنویسی کتیبه در این ایام رونمایی شود و یک فیلم مستند 15 دقیقه ای از تصاویر مشهد در یک قرن گذشته که تاکنون دیده نشده نیز به نمایش در آید.

نشست مشترک مدیران مسئول رسانه ها، خبرگزاریها و مدیران رسانه ملی از دیگر برنامه های مراسم آغازین رویداد مشهد 2017 بود که دیروز برگزار شد و امروز علاوه بر کتابت قرآن کریم، بازدید از اماکن متبرکه، موزه و کتابخانه آستان قدس رضوی و افتتاح موزه بزرگ خراسان از دیگر برنامه های رویداد بزرگ فرهنگی مشهد 2017 در روز سه شنبه می باشد .