به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، سید رضا صالحی امیری در جریان مراسم رسمی آغاز رویداد مشهد پایتخت فرهنگ اسلامی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: برای برنامه ریزی این رویداد در مجموع سه ستاد در دو سال گذشته تلاش کردند تا چنین روزی برای ملت ایران شکل گرفته و مشهد پرچمدار وحدت و انسجام در جهان اسلام باشد.

وی اظهار کرد : دو روز گذشته، زمان مهمی برای شهر مقدس مشهد بود چنانکه برای نخستین بار در روز گذشته 85 نفر از مقامات ونخبگان جهان عرب با صدها نفراز چهره های شاخص فرهنگی ایرانی گفت و گوی خود را آغاز کردند.

صالحی امیری ادامه داد : ستاد برگزاری رویداد مشهد 2017 در سطح ملی ، شوراهای سیاستگذاری، عمرانی و نیزهماهنگی و اجرایی هم فعال شد و دولت مصوبات بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در حوزه های عمرانی، توسعه شهری و رویدادهای فرهنگی در این شهر و برای این رویداد داشت.

وی اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده در مجموع 238 برنامه در طول این سال برای مشهد تعریف شد تا هر هفته و هر روز برای این شهر و رویداد مربوطه اتفاقات جدیدی شکل گیرد.

وی افزود : حضور هفت وزیر فرهنگ و میراث فرهنگی از کشورهای جهان عرب و آفریقایی و بیش از 230 میهمان خارجی و بالغ بر500 شخصیت داخلی در مراسم آغاز رسمی رویداد مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلامی خود بسیار مهم و ارزشمند و فرصتی مهم در ایجاد اتحاد و انسجام در میان کشورهای اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مشهدالرضا محل حرم امن الهی و از مناطق دارای امنیت بسیار بالا در منطقه و جهان اسلام است، گفت:: معاون سازمان آیسسکو به طور رسمی امروز مشهد را پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی کرد و امید است مردم ما بویژه خراسان بزرگ و مشهد الرضا (ع) از آثار این رویداد مهم بهره مند شوند.