به گزارش خبرگزاری برنا، آیین اختتامیه چهارمین دوره مسابقات جلسات قرآن شهر تهران با عنوان «سراج»، شامگاه سه‌شنبه سوم اسفندماه با حضور محمود صلاحی رئیس، حجت‌الاسلام حسن ناصری‌پور معاون فرهنگی و امیر عبدالحسینی معاون هنری  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدیران کل و مدیران فرهنگی هنری مناطق ۲۲گانه شهر تهران و همچنین استادان و پیشکسوتان قرآنی کشور چون محمدرضا صلح‌جو، حجت‌الاسلام محمودرضا ذکاوت، موسوی‌درچه‌ای، حسین اخوان‌اقدم، حسن طرقی، سیدحسین موسوی‌بلده، محمد خواجوی نداف، سرگرد مهدی میدانی، سعید و مجید زکی‌لو و منصور آقامحمدی در تالار شیخ صدوق آستان مقدس عبدالعظیم الحسنی(ع) برگزار شد.

ناصری‌پور: جامعه قرآنی، راه سعادت را طی می‌کند

حجت‌الاسلام حسن ناصری‌پور، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری نخستین سخنران این مراسم بود. وی ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س)، گفت: بن‌مایه و اساس جهاد فاطمی به استناد خطبه فدکیه، اثبات ولایت حضرت علی(ع) بود. آنچه حضرت زهرا در این راه استوارتر می‌کرد، آیات نورانی قرآن بود.

وی افزود: آن حضرت اساس رشد جامعه را اخلاق و تربیت اسلامی می‌داند و اخلاق و تربیت اسلامی میسر نمی‌شود مگر بر اساس «محبت» و اساس محبت نیز «رابطه با قرآن» است. اگر جامعه قرآنی شد، مسیرش را برای سعادت پیدا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه طی مصوبه جلسه اخیر شورای عالی قرآن سازمان، مقرر شد که طی سال آینده برنامه‌های فرهنگی سازمان حول قرآن باشد، ادامه داد: امسال با رشد مخاطبان بالغ بر ۱۴۵ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو بودیم که میانگین سن این مخاطبان بیشتر بین ۱۶ تا ۲۶ سال بوده است که بیشتر مطالبه گر مفاهیم قرآن و پاسخ به شبهات از طریق سامانه تلفن گویا و حضور در کلاس‌های حضوری بودند تا شرکت در دوره‌های قرائت قرآن.

ناصری‌پور اضافه کرد: طی امسال راه‌اندازی ۲۲ کانون قرآن سراج در مناطق، رایگان شدن کلاس‌های قرآن و افتتاح فروشگاه قرآنی را در دستور کار داشتیم و همچنین از حدود هزار جلسه قرآنی شهر تهران حمایت کردیم.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری با اشاره به گسترش استقبال از مسابقه قرآنی سراج گفت: چهارمین دوره مسابقات سراج با ثبت نام بیش از ۲۲ هزار و ۱۰۰ نفر همراه بود که نسبت به سال گذشته با رشد ۴۰ درصدی روبرو بوده‌ایم. ۱۹۳ داور در مرحله منطقه‌ای و نهایی این مسابقات را که از ابتدای دی‌ماه در سراسر مناطق ۲۲ گانه شهر تهران اجرایی شد قضاوت کردند که فرهنگسرای قرآن مجری این مسابقات در سطح مناطق بوده است.

صلاحی: خواندنی‌تر و شنیدنی‌تر از قرآن وجود ندارد

محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دیگر سخنران این مراسم بود. وی ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این مراسم گفت: خوشحالیم که چهارمین دوره مسابقات سراج را با کیفیت بهتر از سه دوره گذشته با افزایش ۴۰ درصدی شرکت‌کنندگان برگزار کردیم و زمانی خوشحال‌تر می‌شویم که همه دست به دست هم دهیم فرهنگ قرآنی در تمام زندگی مردم و جوانان جاری و ساری شود.

وی اضافه کرد: امروزه در دنیا گرفتار حکامی در کشورهای بزرگ هستیم که تمام همتشان از بین بردن اخلاق، ادیان و کمالات و رشد رذائل و گسترش تروریسم و از بین بردن بشریت به ویژه خوبان عالم است و ایران اسلامی به پرچمداری ولی‌امر مسلمین و مردم متدین و شهیدپرور ایران، پرچم مقابله با زورگویی‌های عالم را بر دوش دارد. ما برای ادامه این مسیر نیازمند پشتوانه محکم و دلگرم کننده‌ای هستیم تا هادی ما باشد و قلبمان را محکم کند که بالاترین پشتوانه قرآن است.

وی ادامه داد: ما با تمسک به قرآن می‌توانیم بدون دلهره و اضطرابی در این مسیر پرزحمت و مشکل در دنیا گام برداریم. چنانکه امروزه هیچ‌ راهی برای مقابله با تهاجم فرهنگی جز گسترش فرهنگی قرآنی نیست. همانطور که هیچ راهی برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی، محکم‌ کردن زندگی و جلوگیری از طلاق‌ها و برطرف کردن سایر مشکلات جز پناه به قرآن نیست.

صلاحی با اشاره به روایتی از حضرت زهرا(س) گفت: ایشان فرمودن که سه چیز را در دنیا دوست دارند که اولین آن تلاوت قرآن است لذا از صدا و سیمای کشورمان می‌خواهم که در حال حاضر که در ایام فاطمیه هستیم به جای پرداختن صِرف به عزاداری، سعی در بیان عامیانه اینگونه احادیث برای مخاطبان به گونه‌ای که در زندگی آنها نهادینه و عملیاتی شود، کنند.

رییس سازمان فرهنگی هنری اضافه کرد: در دنیا چیزی خواندنی‌تر و شنیدنی‌تر از قرآن وجود ندارد، به همین دلیل ما باید تمام تلاش خود را به کار ببریم تا همه برنامه‌های فرهنگی و هنری سازمان، حول قرآن شکل بگیرد.

وی در پایان سخنان خود ضمن تقدیر از تولیت آستان مقدس شاه‌عبدالعظیم حسنی گفت: خوشحالم که این مراسم در جوار این بارگاه مقدس برگزار می‌شود. نور مطهر این بارگاه حتما این مراسم را نورانی می کند و به آن برکت می‌بخشد که شاید یکی از مهم‌ترین برکات آن حضور کودکان و نوجوانان قرآنی است که امروز تجلیل خواهند شد. اگر ما صد برابر این هم تلاش می‌کردیم و تنها یک چهره قرآنی از میان این کودکان برای ادامه مسیر در راه فرهنگ قرآن مصمم‌تر می‌شد، ارزشمند بود.

تلاوت امیرحسین لندرانی نفر اول ترتیل قرآن در گروه سنی زیر ۱۲ سال، اجرای برنامه توسط گروه جمع‌خوانی و تواشیح سبیل‌ الرشاد و تلاوت آیات نورانی قرآن توسط محمد برخورداری از دیگر بخش‌های این آیین بود.

در پایان با حضور محمود صلاحی رییس، حجت‌الاسلام حسن ناصری‌پور معاون فرهنگی، امیر عبدالحسینی معاون هنری و علی‌اکبر توپچی رییس فرهنگسرای قرآن از ۵۰ تن از جوانان و نوجوانان برگزیده چهارمین جشنواره قرآنی سراج تقدیر شد.

اسامی برگزیدگان این دوره از مسابقات به شرح زیر است:

رشته قرائت ترتیل:

برادران زیر ۱۲ سال:

رتبه اول: امیرحسین لندرانی

رتبه دوم: سیدمحمد طه میرمحمدکاشی

رتبه سوم: علیرضا محمدی

رتبه چهارم: ابوالفضل نبی لو

رتبه پنجم: هومان محمدی

برادران ۱۲ تا ۱۸ سال:

رتبه اول: امیرعلی یادگاری

رتبه دوم: مصطفی صفری

رتبه سوم: امیرمحمد خزایی

رتبه چهارم: حسین سلمانی

رتبه پنجم: دانیال جعفری

برادران بالای ۱۸ سال:

رتبه اول: محمدرضا عباسیان

رتبه دوم: مجید عنان پور

رتبه سوم: محمدحسن ظهوری پور

رتبه چهارم: سیدمهدی حسن زاده طباطبایی

رتبه پنجم: داود غنی آبادی

خواهران زیر ۱۲ سال:

رتبه اول: زهرا خلیلی

رتبه دوم: فاطمه تاجریان

رتبه سوم: رضوانه انصاری

رتبه چهارم: فاطمه بیات

رتبه پنجم: زینب رضایی

خواهران ۱۲ تا ۱۸ سال:

رتبه اول: شیرین زهره وند

رتبه دوم: آتنا علی نقی

رتبه سوم: زهرا عباسی

رتبه چهارم: شقایق معصومی

رتبه پنجم: انسیه زهرا بهشت آیین

خواهران بالای ۱۸ سال:

رتبه اول: سمانه کوچکی

رتبه دوم: مریم منصوریان فر

رتبه سوم: آرزو اسلامی

رتبه چهارم: الناز همتی

رتبه پنجم: عطیه تبیانیان

رشته قرائت تحقیق:

برادران ۱۲ تا ۱۸ سال:

رتبه اول: مهدی رشتبری

رتبه دوم: محمدمهدی بیگی

رتبه سوم: رضا مدبر

رتبه چهارم: محمدسجاد محمدی

رتبه پنجم: محمدرضا حقیقت فر

برادران بالای ۱۸ سال:

رتبه اول: رسول تمجید

رتبه دوم: حمیدرضا نصیری

رتبه سوم: علیرضا مهدی زاده

رتبه چهارم: حسین شالچی طوسی

رتبه پنجم: محمدرضا اکبرزاده

خواهران ۱۲ تا ۱۸ سال:

رتبه اول: مهسا سعادتی

رتبه دوم: سکینه خیرخواه

رتبه سوم: ریحانه سادات نخلی

رتبه چهارم: زینب شرافتمند

رتبه پنجم: فاطمه ترکاشوند

خواهران بالای ۱۸ سال:

رتبه اول: آذرمان صادقی

رتبه دوم: فاطمه گلینی مقدم

رتبه سوم: ندا مرادی

رتبه چهارم: فرزانه کریم زاده

رتبه پنجم: مهدیه به نژاد فر