به گزارش خبرگزاری برنا، با توجه به اینکه بررسی و حل مشکلات رشته زبان فارسی در دانشگاه‌های اکراین در زمره اولویت‌های کاری سفارت ایران قرار دارد، با پیگیری‌های سفیر ایران در اکراین جلسه‌ایی در وزارت علوم و آموزش عالی اکراین برگزار شد.

در این جلسه که با حضور لیلیا گرینویچ، وزیر علوم و آموزش عالی اکراین، بهشتی منفرد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اکراین، اولگ شارف، رئیس دپارتمان آموزش عالی اکراین، سیدمحمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و همچنین مسئولان دانشگاه ملی تاراس شفچنکو اکراین و دنشگاه ملی زبان‌شناسی کی یف، برگزار شد، وزیر علوم و آموزش عالی اکرای قول داد مشکلات پیش آمده در سیستم جدید پذریش دانشجو حل شود و دانشگاه‌ها به روال گذشته در سال آینده، دانشجوی زبان فارسی داشته باشند.

 همچنین بخش فرهنگی سفارت کشورمان در اکراین با تدریس سوسن جبری، استاد اعزامی وزارت علوم، کارگاه بازآموزی استادان و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه‌های اکراین در دانشگاه شفچنکو را برگزار کرد.

در این کارگاه که با حضور مدرسان دانشگاه شفچنکو، دانشگاه ملی زبان‌شناسی کی‌یف، دانشگاه ایوان فرانکوا شهر لوف و دانشگاه تربیت معلم شهر خارکف برگزار شد، «علم بیان» با توجه به تقاضای استادان و مشکلاتی که در این موضوع وجود داشت، به عنوان موضوع درسی کارگاه، تدریس شد.

در این کارگاه ضمن ارائه مطالبی درباره شکل‌گیری تاریخی علم بیان، موضوعات درسی استعاره، مجاز، تشبیه، کنایه، نماد و رمز، مورد بحث و تبادل نظر استادان حاضر در کارگاه قرار گرفت.

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی به همراه مسئول حوزه اروپای این بنیاد در سفری به کشور اکراین وضعیت زبان فارسی را در دانشگاه‌های این کشور مورد بررسی قرار می‌دهند.