به گزارش خبرگزاری برنا، حسین افشار در آغاز به پیش‌تولید بسیار سنگین و طولانی‌مدت این مستند مسابقه اشاره و تصریح کرد: «با توجه به مخاطبان از سری اول تا سوم مستند مسابقه فرمانده به صورت گسترده‌ای استقبال کردند رسالت بزرگی بر دوش ما در جهت ادامه قدرتمندانه روند موفق این مستند احساس شد. از همین رو برای به ثمر رسیدن سری چهارم مستند مسابقه فرمانده پیش تولید بسیار گسترده و سنگینی را در نظر گرفتیم.»

تهیه‌کننده این مستند مسابقه ادامه داد: «با توجه به همین سنگینی، مرحله پیش تولید را از تیر ماه سال 1395 آغاز کردیم و عوامل تولید بیش از سی بار به سیستان سفر کرده‌اند. برای مثال برای اولین مرحله مستند که مرحله‌ی فرود با چتر است، دست‌اندرکاران تهیه‌ی مستند زحمات بسیار زیادی را متحمل شدند.»

حسین افشار در ادامه در پاسخ به چرایی انتخاب سیستان به عنوان لوکیشن جدید سری چهارم مستند مسابقه فرمانده تصریح کرد: «با توجه به جایگاهی که سردار ناظری که در مجموعه‌های پیشین نقش فرمانده را در این مستند مسابقه ایفا می‌کردند، انتظارات از شخصی که این نقش را ایفا می‌کند بسیار بالا رفت. پس از شهادت ایشان به صورت انتخاب فرمانده‌ای که همچون شهید ناظری از کاریزما برخوردار باشد و توانایی‌ها و قابلیت‌های گسترده هم داشته باشد بسیار اهمیت داشت. بر همین مبنا پس از بررسی‌های بسیار گسترده سردار محمودی را برای جانشینی سردار ناظری انتخاب کردیم. از همین رو با توجه به اینکه حوزه خدمت ایشان در سیستان است و ایشان فرمانده عملیات قرار گاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران و مسئول تامین امنیت جنوب شرق ایران هستند، ما نیز انتخاب سیستان را به واسطه حضور ایشان در این منطقه به فال نیک گرفتیم.»

وی در ادامه با اشاره به جاذبه‌های بکر گردشگری استان سیستان و بلوچستان، افزود: «با این حال دلیل اصل انتخاب سیستان به عنوان لوکیشن مستند مسابقه فرمانده طبیعت بکر و جاذبه‌های گردشگری متعدد و جذاب این منطقه است. متاسفانه باید در این زمینه اعتراف کنیم که سیستان در بسیاری از حوزه‌ها برای خود مردم ایران ناشناخته مانده است و مردم با تصور اشتباهی که از عدم امنیت در این منطقه دارند از مسافرت به این منطقه پرهیز می‌کنند.  از همین رو از فرصت موجود برای معرفی این منطقه ضمن مستند مسابقه فرمانده استفاده کردیم. همچنین برای نتیجه‌گیری هرچه بهتر در این زمینه یک اکیپ مجزا مسئول فیلبرداری از مناطق زیبا و جذاب این استان شد تا با استفاده از ظرفیت میان‌برنامه‌ها بتوان این مناطق را بهتر به مردم معرفی کرد.»

وی ادامه داد: «با این حال تغییر منطقه برگزاری مسابقه نسبت به مجموعه‌های قبلی این چالش‌ را ایجاد می‌کرد که منطقه نا آشنا و متفاوت بود که این باعث می‌شد ماموریت‌ها و آیتم‌های مختلف مسابقه تغییر کند. همین موضوع هم باعث می‌شد که به پیش تولید گسترده و بزرگی نیاز داشتیم.»

حسین افشار در ادامه به دلایل ادامه دادن مستند مسابقه فرمانده پس از شهادت سردار ناظری گفت: «دلیل ادامه دادن فرمانده بعد از شهادت سردار ناظری این بود که اثری که به کمک آن شهید به بلوغ رسید توانست مخاطبان را به خود جذب نماید و آن‌ها را با فرآیندهای نظامی که در کشور انجام می‌شود آشنا سازد، نباید ابتر و ناقص می‌ماند. به نوعی تلاش کردیم با سری پنجم این مسابقه به نوعی راه شهید ناظری ادامه پیدا کند. از همین رو تولید سری پنجم مستند مسابقه فرمانده در دستور کار قرار دادیم.»

مدیر خانه مستند انقلاب اسلامی به ادامه روند تولید این مستند مسابقه نیز اشاره کرد و افزود: «در مورد ادامه این مجموعه هم باید بگویم از همین امروز برای ادامه مستند مسابقه در سری‌های ششم و هفتم نیز فکر شده و حتی مناطق جدید و جذابی را هم برای سری ششم و هفتم در نظر گرفته شده است که جذابیت بسیار خاصی خواهد داشت و ان شاءالله به مرور زمان در آن زمینه نیز اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. اما باید این نوید را هم بدهم که حتی نسبت به سری چهارم باز هم تحولی ایجاد می‌شود.»

تهیه‌کننده این مستند مسابقه در پاسخ به میزان توجه به نظرات مخاطبان گفت: «در مورد بازخوردها باید بگویم نسبت به مجموعه فرمانده مخاطبان استقبال گسترده‌ای کردند و آنطور که از نظرسنجی‌ها بر می‌آید 95 درصد از بینندگان این مسابقه از آن رضایت دارند. طبیعتا واکنش مردم برای ما بسیار اهمیت دارد و حتی سعی کردیم نظر مخاطبان در مورد آیتم‌های مختلف را جویا شویم.»

حسین افشار در پایان در مورد زمان اتمام تولید و پخش این مستند تصریح کرد: فیلمبرداری از این مستند مسابقه تا 25 اردیبهشت به اتمام می‌رسد و بعد از آن وارد فرآیند پساتولید می‌شود و ان شاءالله در ایام نوروز سال 1397 آماده پخش از شبکه‌های مختلف صدا و سیما خواهد شد.