به گزارش خبرگزاری برنا، نشست خبری محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با موضوع‌ اقدامات آثار در حوزه قاچاق کتاب خبر داد و گفت: در این زمینه با وزارت ارشاد، قوه قضائیه و نیروی انتظامی تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم.اتحادیه در حوزه صیانت از حقوق ناشران و مولفان و مترجمان و چاپ غیرقانونی کتاب روز یکشنبه ۲۷ فروردین‌ماه برگزار شد.

در این نشست آموزگار گفت: ماجرای انتشار غیرقانونی کتاب موضوع تازه‌ای نیست و ما سال‌هاست هم به صورت کاغذی و هم مجازی با آن مواجهیم به‌ویژه‌ این‌که بعد از رونق فضای مجازی این اتفاق بیشتر صورت گرفت و باعث شد که افرادی سودجو فایل پی‌دی‌اف کتاب‌ها را بدون اجازه صاحب اثر بارگذاری کنند. ما باید این موضوع را پیگیری می ‌کردیم، اما برای پیگیری چند مشکل بر سر راه ما بود.

او افزود: از سال ۱۳۸۹ که من در هیئت‌مدیره‌ اتحادیه وظیفه‌ام را شروع کردم، به فکر آن افتادیم که برای حل این مشکل راهی‌ پیدا کنیم. کارهایی انجام شد اما اراده جدی برای پیگیری نبود و کارها به نتیجه نمی‌رسید.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران درباره‌ دلایل به نتیجه نرسیدن پیگیری‌ها توضیح داد: یکی از دلایل این است که قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنف‌ها که سال‌ ۴۸ تصویب شده با اقتضائات امروز تناسب ندارد. در این قانون لازم بود تغییراتی به وجود بیاید. ضمن آن‌که عمل به همین قانون هم پیگیری نشده است. دلایل آن هم یک بام و دو هوا انگاشتن رعایت این قانون در داخل و خارج از کشور است. یعنی این‌که آثار خارجی آزادانه و بدون حق تالیف چاپ می‌شوند و از طرف دیگر انتظار داریم به حقوق مولف در داخل کشور احترام گذاشته شود. این موضوع از دلایل اصلی خنثی و کند کردن این قانون بوده است.

آموزگار ادامه داد: در دوره جدید در اتحادیه ناشران کارگروهی تعیین کردیم که اولین جلسه آن در هشت شهریور سال ۹۴ برگزار شد و به این نتیجه رسید که اتحادیه به تنهایی قادر به حل این معضل نیست.

او با بیان این‌که حل این موضوع عزم ملی می‌طلبد اظهار کرد: در مرحله اول به سراغ وزارت ارشاد رفتیم که مسئولیت ارائه مجوزها را بر  عهده دارد. موفق شدیم در پنجمین جلسه کارگروه نمایندگان وزارت ارشاد را به این کارگروه بیاوریم و در تاریخ ۲۲/۱۰ /۹۵ تفاهم‌نامه‌ای بین اتحادیه و مقامات فرهنگی وزارت ارشاد امضا شد. هدف‌های این تفاهم‌نامه این سه مورد بودند: صیانت از حقوق مادی و معنوی ناشران و پدیدآورندگان، بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصاد نشر و فرهنگ‌سازی در جهت موضوع تفاهم‌نامه و ترویج اخلاق حرفه‌ای.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران در ادامه بیان کرد: امضای این تفاهم‌نامه اقدامات ما را وارد فضای جدی‌تری کرد و ما به این نتیجه رسیدم که همراهی قوه‌ قضاییه و نیروی انتظامی را هم داشته باشیم. با پیگیری‌ها توانستیم تا به امروز دو جلسه با سردار ساجدی‌نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ داشته باشیم.

او توضیح داد: یکی از دلایلی که تا به حال شاکیان پرونده‌های قاچاق کتاب‌ها به دنبال نتیجه نمی‌رفتند، هزینه‌بر بودن پیگیری‌ها بود. الان ما در تفاهم‌نامه‌ای وضیعت را به این طریق درآورده‌ایم  که تمام شاکیان وکالتی به اتحادیه می‌دهند و اتحادیه با استخدام وکلای دادگستری پرونده را پیگیری می‌کند. در تفاهم‌نامه هم قید شده که مسئولان قضایی و انتظامی به موارد به عنوان امری جدی و فوری رسیدگی کنند.

آموزگار به تعدادی از کتاب‌فروشان که کتاب‌های قاچاق به فروش می‌رسانند، اشاره کرد و گفت: تعداد این کشفیات کم بود و بعد از پیگیری مشخص شد که آن‌ها در جریان انتشار غیرقانونی کتاب‌ها نبوده‌اند. الان روشی که قاچاقچی‌ها دارند این است که به نهادها و سازمان مراجعه می‌کنند و در آن‌جا با تخفیف‌های ۵۰ درصدی نمایشگاه برگزار می‌کنند. این اتفاق در مجراها،‌ خروجی‌های شهر، پردیس‌های سینمایی، مساجد و رستوران‌ها رخ می‌دهد. بر همین مبنا تصمیم گرفته شده از سوی آقای ضرغامی مدیر ارشاد تهران نامه‌ای به ادارات و شرکت‌ها ارسال شود تا از این پس هرگونه حراجی در حوزه کتاب با مجوز اتحادیه  برپا شود.

او درباره دیگر اقدامات اتحادیه برای جلوگیری از قاچاق کتاب گفت: در حال تهیه جمله‌ای هستیم که با مضمون فرهنگ‌سازی در حوزه‌ خرید و فروش کتاب در تمام کتاب‌ها به چاپ برسد. همچنین برای ساخت تیزر تبلیغاتی با همین مضمون سینماگرها به ما قول همکاری داده‌اند.

آموزگار همچنین در توضیحی گفت: یکی از اقداماتی که به ما کمک کرد تا به قاچاق کتاب‌ها پی ببریم طرح‌هایی مثل عیدانه کتاب بود. ما متوجه شدیم تعداد بعضی از کتاب‌های پرفروش‌این طرح بیشتر از انتشار آن‌ها بوده است که نشان می‌دهد بخشی از آن‌ها به صورت غیرقانونی منتشر و فروخته شده است.

او افزود:‌ به طور معمول ناشران حدود ۱۰ درصد آثارشان به چاپ بعدی می‌رسد و ۹۰ درصد کارهای‌شان در همان چاپ اول می‌ماند. کسانی که کتاب‌ها را به‌صورت غیرقانونی چاپ می‌کنند به سراغ همین ۱۰ درصد می‌روند و همین کتاب‌ها هستند که در معرض سرقت ادبی قرار می‌گیرند.

رییس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشتان تهران گفت:‌ الان دوستانی به دنبال این هستند تا شمارگان کتاب را در شناسنامه کتاب نزنند چون وقتی تیراژ بالا در کتاب نوشته می‌شود سودجویان متوجه پرفروش شدن آن می‌شوند و به سراغ چاپ غیرقانونی آن می‌روند.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره‌ حضور ناشران متخلف در نمایشگاه کتاب گفت: در دو سه سال اخیر اقدامات بیشتری برای جلوگیری از تخلفات ناشران شده است اما هنوز هم وجود دارند و حتی در نمایشگاه کتاب تهران‌ هم حضور پیدا می‌کنند. در حال حاضر آیین‌نامه‌های نمایشگاه برای جلوگیری از تخلفات تا حدودی اصلاح شده است اما تا همین الان ۴۵ ناشر که تخلف داشتند از طریق نامه‌هایی که از ارگان‌های مختلف آورده‌اند به ما فشار می‌آورند تا امکان حضور در نمایشگاه را پیدا کنند.

آموزگار همچنین درباره‌ مجازاتی که قانون برای متخلفان در نظر گرفته است گفت:‌ اگر کسی اثر دیگری را بدون اجازه منتشر کند برای او مجازات بین سه تا شش سال حبس در نظر گرفته شده است. بیشترین متخلفان در این حوزه در شهرستان‌ها به ویژه در اصفهان و سبزوار مستقرند.

***

 در همین رابطه اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران فراخوانی به شرح زیر منتشر کرد:

همکاران محترم ناشر، توزیع‌کننده و کتاب‌فروش

با عرض سلام و ادب

احتراما به عرض می‌رساند طی چند سال تلاش توسط همکاران شما در اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران جهت ممانعت از تکثیر غیرقانونی آثار به  روش‌های چاپی، الکترونیکی و فضای مجازی خوشبختانه شرایط مساعدی برای همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وجود آمده است. پس از چندین نشست و انعکاس خواسته‌های ناشران و کتاب‌فروشان جهت مقابله با این عمل ناصواب، تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران به امضا رسید.

 در راستای اهداف تفاهم‌نامه کارگروه صیانت از حقوق ناشران و مولفان و مترجمان متشکل از اعضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران تشکیل شد.

کارگروه به طور جد جهت مقابله با این جریان شوم وارد عمل شده و با متخلفین به شدت برخورد خواهد شد.

لذا درخواست می‌شود نهایت دقت در تهیه و توزیع کتاب‌، فایل‌های پی دی اف، سی دی و ... از منابع اصلی همراه با فاکتور رسمی و با برخوردار بودن تخفیف‌های متعارف اقدام به عمل آید.

در صورت مشاهده هر گونه عرضه آثار منتشرشده به صورت غیرقانونی (در همه شکل‌ها از جمله الکترونیک، "‌شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها"، کاغذی و ...) مراتب تخلف به دبیرخانه کارگروه صیانت واقع در اتحاد یه ناشران و کتاب‌فروشان تهران به آدرس: تهران، خیابان انقلاب، بعد از پیچ شمیران، خیابان عباسی اصفهانی (روبه‌رو دانشکده توانبخشی) کوچه شریف، طبقه سوم، خانم برزوئی، شماره تلفن  ۷۷۶۳۷۰۲۱-۷۷۵۳۷۷۲۲ جهت پیگیری و اقدام لازم گزارش شود.

 بدیهی است هرگونه نشر و توزیع غیرقانونی آثار جرم بوده و متخلفان به استناد ماده  ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.