به گزارش خبرگزاری برنا، عیسی علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه هشتمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران یکم تا بیست و چهارم اردیبهشت ماه در برج میلاد تهران برگزار می‌شود، گفت: این دوره از سمپوزیوم با حضور ۱۴ هنر مند خارجی از ۱۳ کشور جهان و با حضور ۱۵ هنرمند ایرانی با محوریت متریال سنگ در برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه این هنرمندان از طریق فراخوانی که سال گذشته منتشر شد در این سمپوزیوم ثبت نام کردند، ادامه داد: بعد از ارائه طرح‌ها به دبیرخانه، از بین این طرح‌ها آثار را انتخاب و معرفی کردیم.

علیزاده با اشاره به اینکه سمپوزیوم این دوره سه بخش بین‌المللی، داخلی و دانشجویی دارد، افزود: در این سمپوزیوم ۱۴ هنرمند در بخش بین‌الملل ، ۵ هنرمند در بخش هنرمندان حرفه‌ای  و ۱۰ هنرمند هم در بخش دانشجویی حضور دارند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در مورد بخش دانشجویی گفت: بخش دانشجویی معمولا به منظور کسب تجربه دانشجویان برگزار می‌شود و بار آموزشی دارد و عموما به صورت غیررقابتی برگزار می‌شود.

به گفته علیزاده، در بخش هنرمندان حرفه‌ای این سمپوزیوم شکل رقابتی وجود دارد.

وی همچنین بیان کرد: ما سهمیه هنرمندان ایرانی را ۵ نفر در نظر گرفتیم تا استاندارد میزبانی رعایت شود و همواره در سمپوزیوم‌هایی از این دست تعداد هنرمندان میزبان در هر کشوری بیشتر از  دیگر هنرمندان است.

علیزاده با بیان اینکه در این دوره از سمپوزیوم ۱۸۷ هنرمند از ۵۳ کشور ثبت نام کردند و طرح‌های خود را فرستادند، گفت: شورای هنری در نهایت ۱۲ نفر را از این میان انتخاب کرد و دو نفر هم هنرمند مدعو بودند که با متریالی متفاوت نسبت به متریال اصلی این سمپوزیوم آثاری را اجرا خواهند کرد.

به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، این هنرمندان از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، آلبانی، اوکراین، بلغارستان، روسیه، ترکیه، گرجستان، رومانی، ژاپن، ارمنستان، آلمان و لتونی هستند.

وی با اشاره به اینکه متریال تخصصی امسال سنگ است، گفت: البته در کل متریال اصلی سمپوزیوم تهران، سنگ است. هنرمندان در این سمپوزیوم از سنگ گوهره استفاده خواهند کرد و در کنار این اتفاق قرار است در شکل نوعی تبادل تجربه و آموزش، آثاری هم با سنگ گرانیت ساخته شود.

این مدیر هنری درمورد تغییر متریال سمپوزیوم در دوره قبل گفت: سال گذشته هم به این دلیل سمپوزیوم را با متریال آهن برگزار کردیم که هنرمندانی که در این حوزه تجربه‌هایی دارند، بتوانند تجربیات خود را عملی کنند، اما امسال دیگر متریال مهمان نخواهیم داشت.

هشتمین سمپوزیوم بین المللی از یکم اردیبهشت تا ۲۳  اردیبهشت به شکل کارگاهی برگزار خواهد شد و ۲۴ اردیبهشت اختتامیه این سمپوزیوم برپا می شود.