به گزارش خبرگزاری برنا، کتاب «فانوس دریایی وسط مِه غلیظ» را نشر آرادمان با ترجمه‌ی مشترک سُلماز بهگام و رضا عابدین‌زاده، در 145 صفحه، در آستانه‌ی نمایشگاه کتاب تهران منتشر کرده است.

یولند کورنلیا جیووانی معروف به نیکی جیووانی، شاعر، نویسنده و فعال اجتماعی، از چهره‌های مطرح شعر و ادبیات عصر حاضر، یک شاعر آمریکایی آفریقایی‌تبار است که در سال 1948 در ایالت تنسی آمریکا متولد و بزرگ شده است. سبک منحصر نگارش، رُک‎گویی، کلام احساسی و زنانه، شعرها و فعالیت‏های اعتراضی و ضدنژادپرستی، شهرت و موفقیت چشمگیری برای او رقم زده است.

تاکنون تعداد زیادی کتاب شعر و داستان کودک از جیووانی منتشر شده است و همچنین سه جلد کتاب که مجموعه‎ مقالات او را دربر می‌‏گیرد. شعرهای جیووانی مستقیماً از زندگی شخصی‎اش الهام می‏‌گیرند و موضوعات مختلفی را شامل می‌‏شوند: عشق، احساسات زنانه، مبارزات مدنی، دختر بودن، دانشجو بودن، اخراج شدن، مادر بودن، تنهایی، خانواده، و هرچیزی که شخصاً آن‎ها را تجربه کرده است. تا به حال چندین بار از سوی مجلات معتبر به عنوان «زن سال» انتخاب شده است و جوایز معتبر ادبی متعددی نیز به او اهدا شده؛ از جمله مدال «لنگستون هیوز» و نیز چندین بار جایزه‌ی ادبی «ایمیج». بیش از 20 مدرک افتخاری را هم از دانشگاه‌‏های معتبر از آن خود کرده و در حال حاضر در دانشگاه ویرجینیا تکنولوژی به‌عنوان مدیر گروه ادبیات و مطالعات آزاد به کار مشغول است.

در پایان این کتاب، مترجمان، شناسنامه و ماخذ شعرها را با توضیح مفصل درباره‌ی کتاب‌ها درج کرده، توضیح‌هایی هم درباره‌ی متن شعرها آورده‌اند.