به گزارش خبرگزاری برنا، در جشن های خانه تئاتر در کنار برنامه هایی که در محوطه بیرونی خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود، انجمن‌های مختلف خانه تئاتر نیز بر اساس برنامه از قبل اعلام شده مراسم خود را در سالن‌های داخلی خانه هنرمندان برپا کردند. اولین برنامه تخصصی چهاردهمین جشن خانه تئاتر را انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در سالن شهناز برگزار کرد. این نهاد صنفی برای اولین بار با دبیری ابراهیم حقیقی در برپایی جشن خانه تئاتر همیاری می کند. در مراسمی که به بهانه افتتاح گالری های مختلفی که انجمن صنفی طراحان گرافیک در خانه هنرمندان و سایر فضاهای مرتبط با این جشن برپا شده بود سخنرانی های مختلفی صورت گرفت.

در آیین افتتاح این برنامه مصطفی اسداللهی عضو هیأت مدیره انجمن صنفی گرافیک درباره به خطر افتادن طبیعت و مسئولیت های زیست محیطی انسان ابراز نگرانی کرد و در ادامه توسعه کشور را در خدمت زندگی سالم دانست و از طراحی پوستر های نمایشگاه با موضوعاتی چون انسان، سودمندی و زمین خبر داد.

نمایشگاه آثار هنرمندان گرافیک تا ۱۶ اردیبهشت ماه در گالری زمستان خانه ی هنرمندان بر پا خواهد بود. این آثار در زیرگذر میدان ولیعصر نیز به نمایش گذاشته می شود.

در حاشیه دومین روز از جشن های خانه تئاتر نمایشگاه هایی از پوستر های تئاتر کم یاب دوره های مختلف تاریخی به نمایش گذاشته شده است.

همزمان با این مراسم انجمن کارگردانان خانه تئاتر در سالن امیرخانی نشستی تحت عنوان نشست دراماتورژی توسط علی پورعیسی متخصص دراماتورژی و فارغ التحصیل MFA دراماتورژی و نقد دراماتیک از دانشگاه ییل آمریکا و عضو پیوسته کانون کارگردانان و نمایشنامه نویسان خانه تئاتر برگزار شد.

در این نشست به ضرورت و معرفی و کاربردهای مشاغل دراماتورژی مانند دراماتورژ، مدیران موسسات پرورش نمایشنامه جدید و مدیران ادبی در بدنه اصلی تئاتر ایران پرداخته ‌و روی تخصص گرایی حرفه ای تاکید شد. وی با حضور اساتید، هنرمندان و دانشجویان، به چالش‌هایی در حیطه‎های شغلی دراماتورژ و وظایف دراماتورژ در بافت کارهای گوناگون پرداخت.

از ساعت ۱۹ در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران انجمن حرکت خانه تئاتر مراسم خود را جهت معرفی برگزیده های خود آغاز کرد. در این مراسم از اصغر همت مدیر عامل خانه تئاتر دعوت شد تا به صحبت درباره این انجمن بپردازد.

وی طی سخنان خود متذکر شد: اگر تمام انجمن های خانه تئاتر همبستگی و پیوند خودشان را بیشتر کنند به اعتلای هر چه بیشتر این هنر در سرزمین ما کمک شایانی می‌کند. انجمن حرکت در طی فعالیت خود بخصوص در سال‌های اخیر توانسته بسیار موثر در  شناخت هر چه بهتر حرکت موزون عمل کند.

در ادامه این مراسم از حمید ستوده به عنوان پیشکسوت این رشته هنری تقدیر به عمل آمد و همینطور از حسین پارسائی به عنوان کارگردان منتخب انجمن حرکت قدردانی شد. مدالیوم این انجمن نیز به محسن گودرزی ترابی اهدا شد.

اجرای نمایش کودک و نوجوان «عمو قصه» در تالار انتظامی خانه هنرمندان پایان بخش مراسم در دومین روز برگزاری جشن خانه تئاتر در خانه هنرمندان بود.

زیرگذر تازه افتتاح شده میدان ولیعصر در روز دوم اجرای نمایش های خیابانی در جشن خانه تئاتر میزبان نمایش «جشن جدایی» به کارگردانی مسعود ابراهیمی بود.

در فضای باز مجموعه تئاتر نیز نمایش «وداع با اسلحه» به کارگردانی شاهین رمضان‌پور، «دقیقه نود» به کارگردانی فاطمه رادمنش اجرا شد.

همچنین در دومین روز برگزاری جشن خانه تئاتر پردیس تئاتر تهران نیز پذیرای تماشاگرانی بود که برای دیدن برنامه های این جشن در یکی از مناطق جنوبی شهر تهران گرد هم آمده بودند.

اجرای نمایش سیاه بازی و رقص محلی و حضور عروسک های غول پیکر و نمایش عروسکی «در اعماق» زهرا مریدی از جمله برنامه های جشن های خانه تئاتر در پردیس تئاتر تهران بود.

چهاردهمین جشن خانه تئاتر از ۷ تا ۱۶ اردیبهشت ماه به همت خانه تئاتر در خانه هنرمندان، تئاتر شهر، پردیس تئاتر تهران و زیرگذر مترو میدان ولیعصر برپا می شود.