به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری برنا، نشست خبری یازدهمین جشنواره خبری فیلم کوتاه سایه و جشنواره ملی فیلمنامه‌نویسی در سالن سینمای دانشگاه سوره برگزار شد.

 در ابتدای این نشست محمداسماعیل شفیع پور مدیر امور فرهنگی دانشگاه با تشکر از اهالی رسانه و مدیریت دانشگاه سوره در رابطه با برگزاری جشنواره فیلم کوتاه سایه و جشنواره ملی فیلمنامه نویسی اظهار کرد: افتتاحیه جشنواره فیلم سایه از 23 اردیبهشت  در دانشگاه سوره برگزار می‌شود و تا 27  ماه  جاری هم خاتمه می یابد، البته زمان فشرده صبح و عصر فیلم ها را برای بازبینی گذاشته‌ایم.

وی در ادامه عنوان کرد: جشنواره امسال علاوه بر سبک و سیاق و اهداف سال های گذشته به نام شهید جانباز دکتر حسین فهیمی که از اساتید همین دانشگاه هم بودند، مزین شده است که قرار است که در این جشنواره آثار برگزیده شهید فهیمی هم اکران شود و در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد.

شفیع پور با اشاره به اینکه جشنواره فیلم کوتاه سایه جشنواره ای تحت عنوان فیلمنامه نویسی هم دارد که امسال دومین سال برگزاری آن است، گفت: همه ما می‌دانیم که مشکلات اصلی فیلم ها امروزه نداشتن فیلمنامه خوب و قوی است به همین دلیل دانشگاه سوره با فراخوان دادن جشنواره فیلمنامه نویسی قصد گام نهادن برای پیشرفت این رشته مهم در فیلمسازی دارد که امسال هم 600 اثر در این حوزه به دست ما رسیده که از شهرستان های زیادی هم آثار خوب و قابل توجهی هم ارائه شده این آثار در حال بررسی هستندالبته بیشتر سناریو و آثار رسیده به جشنواره فیلم "سایه" در ژانر اجتماعی قرار گرفته است.

نوشین شاهوردی دبیر یخش فیلمنامه نویسی ملی این جشنواره با اعلام اینکه هیچ یک از جشنواره های فیلمنامه‌نویسی در کشور ملی نیستند، بیان کرد: برگزاری بخش ملی فیلمنامه نویسی با هدف شناسایی فیلمنامه نویسان در سراسر کشور صورت گرفته است که همه فیلمنامه ها را از سرتاسر کشور جمع آوری می‌کند و آنها را مورد ارزیابی و داوری قرار می دهند.

وی در ادامه افزود: برای برگزاری این جشنواره با انجمن سینمای جوان یک تفاهم نامه را امضا کردیم و قرار است به نفرات اول تا سوم کمک هزینه ساخت فیلمنامه‌های برگزیده را ارائه دهیم. سال گذشته 1000 نسخه به جشنواره رسید که امسال با قرار دادن محدودیت ها و قوانینی به 600اثر رسید که هر فیلمنامه ای باید در قالب فیلم کوتاه باشد.

در ادامه مطصفی شیری دبیر جشنواره فیلم "سایه" عنوان کرد:  دانشگاه سوره به طور جدی یکی از قطب های سینما در سطح آموزش عالی سینما  بوده است. حدود 150 فیلم متقاضی شرکت در این جشنواره هستند که مجموعا 43  اثر به بخش اصلی راه پیدا کردند که بخش اصلی خود به 2 بخش مسابقه و جنبی تقسیم می‌شود که 33 اثر در بخش اصلی و 10 اثر هم در بخش جنبی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دانش آموختگانی که در سال های گذشته در دانشگاه سوره حضور داشتند و در حال حاضر شاهد ساخت آثار ارزشمندی در سینمای کشور هستیم را می توان به شهرام مکری ، تورج اصلانی، سعید روستایی و محمدحسین مهدویان اشاره کنیم و  باید بگویم که پتانسیل و ظرفیت علمی سینمایی دانش آموختگان این مرکز علمی قابل تحسین است که به لحاظ کیفی سطح قابل قبولی دارند در این جشنواره قرار  است که چند کارگاه تخصصی برگزار شود که یکی کارگاه فیلمنامه نویسی با موضوع سریال نویسی وهادی مقدم دوست است دیگری کارگاه تخصصی تئوری‌های فیلم با حضور شاهپور شهبازی و کارگاه تخصصی سینمایی توسط حمید نعمت الله است.

هیات انتخاب جشنواره فیلم کوتاه سایه را  سیدعلی روحانی، رامتین شهبازی، سید وحید موسوی تشکیل می‌دهند، همچنین هیات داوران هم کامبوزیا پرتوی، هومن بهمنش، محمدآفریده طنازطباطبایی و هایده صفی یاری و  در بخش فیلمنامه نویسی محمدرضاگوهری، هادی مقدم دوست، فریدون فرهودی داوری می کنند و هیات انتخاب این بخش هم نیما عباسپور، سهیل امیرشریفی، صادق گلچین، رامتین شهبازی امیررضا نوری و سجاد ستوده است.

مطصفی شیری در خاتمه یادآور شد: امسال نه تنها فارغ التحصیلان رشته کارگردانی سوره می‌توانند در بخش مسابقه شرکت کنند بلکه کسانی که در بخش های دیگر فیلمسازی از جمله صداگذاری، فیلمنامه نویسی، تدوین و... که در این دانشگاه درس می‌خوانند یا فارغ التحصیل شدند  در صورت توافق با تهیه کننده و کارگردان آن اثر می توانند در جشنواره حضور داشته باشند.