به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، در این جلسه که در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد  بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، رضا دادویی معاون اجرایی این انجمن، موسی رجبی اصل رییس انجمن موسیقی استان اردبیل، شاهرخ پناهی فر رییس انجمن موسیقی استان آذربایجان شرقی، بهرنگ حسنی رییس انجمن موسیقی استان آذربایجان غربی حضور داشتند.

بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران با تأکید بر اهمیت برگزاری نخستین مجمع سالانه انجمن موسیقی ایرانی به ضرورت توسعه روابط، تعامل هرچه بیشتر و همکاری های مشترک شعب استانی انجمن پرداخت و سرمایه های موسیقی استان ها را یکی از اصلی ترین دارایی های موسیقی در سطح کشور دانست که حمایت از آنها مهمترین وظیفه شعب استانی است.

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران تأکید کرد: انجمن ها می بایست در راستای هویت بخشی به گونه های مختلف موسیقی بومی و نواحی گام بردارند چرا که هویت فرهنگی اقوام و مناطق از این طریق تثبیت می شود.

وی ضمن اشاره به برنامه های انجمن موسیقی ایران در سال ۹۶ شناسایی و معرفی هنرمندان جوان و فعال در بخش‌های مختلف موسیقی در سطح استان‌ها و حمایت از آثار باکیفیت و توجه به پیشکسوتان را بسیار مهم دانست.

موسی رجبی اصل، رییس انجمن موسیقی استان اردبیل و کارشناس ارشد پژوهش هنرهای سنتی در رابطه با این جلسه گفت: آسیب‌شناسی در روند آموزش و تأکید بر اجرای مِتُدهای استاندارد و محتوامحور، تحکیم زیرساخت اقتصادی انجمن‌ها براساس شیوه‌های نوین و تأکید بر تولیدات موسیقی در قالب مقاله، کتاب، فیلم، مستند و غیره از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه در مورد آن صحبت شد.

وی با اشاره به اینکه موضوع ثبت رسمی انجمن‌ها در مراحل نهایی است در مورد موضوعات نویدبخش جلسه افزود: مشکلات مالی انجمن‌ها از طریق راهکارهای ارائه‌شده در جلسه قابل حل خواهد بود، همچنین آثار هنرمندان موسیقیِ زیر سی سال که به دبیرخانه ارسال شود ارزیابی ‌می‌شود و در صورت داشتن شرایط لازم حق‌الزحمه هم تعلق می‌گیرد. اگر شرایط اولیه در استان فراهم باشد، نظیر مکان تمرین و ساز، امکان تشکیل ارکستر فیلارمونیک نیز وجود خواهد داشت.

پناهی‌فر، رییس انجمن موسیقی آذربایجان شرقی در مورد بخش اول جلسه گفت: گزارش‌های سایر استان‌ها برای بنده بسیار جالب و درخور تحسین و قابل تأمل بود. خوشبختانه عملکرد انجمن موسیقی آذربایجان شرقی با توجه به ظرفیت ویژه استان از طرف مدیرعامل محترم مورد عنایت قرار گرفت که موجبات دلگرمی در ادامه‌ راه و تلاش برای عملکرد بهتر در زمینه‌ موسیقیِ ارزشی را بیش از بیش فراهم می کند.

وی به بخش دوم جلسه اشاره کرد و گفت: بخش دوم جلسه که به سیاست‌های تدوین‌شده‌ انجمن موسیقی ایران برای شعب استانی و پیشنهادهای استان‌ها اختصاص یافته بود و پس از بحث و گفتگو مشخص شد که رونق بخشیدن به موسیقی هویتی‌ـ ارزشی و برگزاری برنامه برای گروه‌های استانی در سایر استان‌ها، شناسایی مفاخر استان‌ها جهت تجلیل در کنار سایر برنامه‌های مرتبط (پروژه‌ همنوا با هزاران ایرانی)، تولید آلبوم‌های صوتی‌ـ تصویری و نشر کتاب با توجه به داشته‌ها و پتانسیل‌های استانی، بالابردن استانداردهای آموزشی در جهت فراهم‌ساختن زیرساخت‌های مناسب برای شکوفایی هرچه بیشتر هنر موسیقی و موضوع جشنواره‌ جوان و عملکرد استان‌ها در قالب اطلاع‌رسانی قبل از برگزاری جشنواره مورد دقت بیشتری قرار بگیرد.

پناهی‌فر گفت: برنامه‌ریزی برای بین‌المللی‌ساختن انجمن فرهنگی‌ـ هنری عاشیقلار، عضویت افتخاری از کشورهای آذربایجان، ترکیه و چین و تشکیل جلسه‌های سالانه برای انجمن عاشیقلار، حمایت از راه‌اندازی استودیوی انجمن موسیقی، حمایت از برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان آذربایجان شرقی با مساعدت انجمن موسیقی ایران، حمایت از انتشار آلبوم اصیل «بایاتیلار» از جمله مواردی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.