به گزارش خبرگزاری برنا، به همین منظور نشست خبری این جشنواره هنری جهت اعلام برنامه ها و چگونگی برگزاری آن روز گذشته (چهارشنبه) در توکیو با حضور مسئولان جشنواره و فرهاد پالیزدار سرپرست دفتر رایزنی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد.

«پالیزدار» در این نشست خبری از دست اندرکاران جشنواره فیلم صلح و دوستی ایران و هیروشیما برای انتخاب فیلم های ایرانی جهت نمایش در این جشنواره تقدیر کرد.

او گفت که نمایش فیلم هایی با مضمون صلح، دوستی، عشق و فیلم هایی که آسیب ها و ناامنی های ناشی از جنگ که در جشنواره ها از جمله جشنواره هیروشیما به نمایش در می آید، قابل تقدیر است.

سرپرست دفتر رایزنی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن همچنین از حضور فیلم های محمد رسول الله، مزارشریف، تاج محل، عشق مادر و مارمولک در جشنواره امسال در هیروشیما خبر داد و گفت که تمامی فیلم های ایرانی با زیر نویس ژاپنی به نمایش در خواهد آمد.

مسئول خانه فرهنگ ایران در توکیو همچنین در سخنان خود از حضور «پرویز پرستویی» از هنرمندان برجسته سینما و تلویزیون ایران در این جشنواره خبر داد.

«شیزوکو تسویا» از برگزارکنندگان این جشنواره نیز در سخنانی از حضور فیلم های ایرانی در جشنواره فیلم «صلح و دوستی ایران و هیروشیما» ابراز خرسندی و از روحیه حاکم بر فیلم های ایرانی تقدیر کرد.

او گفت که عشق و محبتی که در فیلم های ایرانی مشاهده می شود با فیلم های هالیوودی کاملا متفاوت است و این موضوع باعث می شود مخاطب با علاقه و تمایل بیشتری به تماشای فیلم های ساخت کارگردان های ایران بنشیند.

خانم «تسویا» همچنین جشنواره فیلم صلح و دوستی ایران و هیروشیما را فرصتی خوبی برای معرفی و نمایش فیلم های ایرانی دانست که سالی یک بار در چنین رویدادی برای علاقمندان ژاپنی و خارجی به نمایش در می آید.

وی همچنین یادآور شد که این جشنواره تلاش دارد علاوه بر بیان آثار مخرب بمباران اتمی هیروشیما، مصائب بمباران شیمیایی شهرهای ایران در دوران جنگ را با آثار و فیلم های سینمایی نشان دهد.

همچنین در ادامه این نشست خبری، فیلم پویانمایی 'جونو' ساخته «شیزوکو تسویا» که به زندگی و تلاش های انساندوستانه دکتر «مارسل جونو» پزشک سوئیسی و از مقامات صلیب سرخ جهانی در دوران جنگ جهانی دوم اختصاص داشت، به نمایش در آمد.

چهارمین جشنواره فیلم صلح و دوستی ایران و هیروشیما طی روزهای 6 و 7 اوت در شهر هیروشیما به همت انجمن مردم نهاد ژاپنی موست (MOCT) و شهرداری هیروشیما و در روزهای 8 و 9 اوت با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر توکیو برگزار می شود.

شهر هیروشیما در ساعت 8 و 15 دقیقه روز 6 اوت سال 1945 در زمان جنگ جهانی دوم و به فرمان هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا مورد حمله اتمی قرار گرفت که در نتیجه آن هزاران نفر کشته شدند.