به گزارش خبرگزاری برنا مرکزی ؛  محمد زنده‌نام عنوان کرد: انجمن سینمای جوانان ایران زیر نظر معاونت امور سینمایی وزارت ارشاد است. این انجمن در حال حاضر در سراسر کشور در حدود ٦٠ دفتر فعال دارد .

وی با بیان اینکه انجمن سینمای جوانان ایران در استان مرکزی، تنها در شهر اراک و ساوه شعبه دارد، اظهار کرد: دفاتر انجمن در کل کشور از ستاد مرکزی که زیر مجموعه سازمان سینمایی وزارت ارشاد است، تبعیت می‌کنند و تمام دستورالعمل‌ها از سوی این واحد برای انجمن‌ها صادر می‌شود. انجمن سینمای جوان در دو بخش آموزش و تولید فعالیت دارد، فعالیت‌های بخش آموزش در زمینه عکاسی، فیلمبرداری، تدوین، فیلم‌نامه و غیره و فعالیت بخش تولید نیز شامل برگزاری دوره‌ یک‌ساله آموزش فیلم‌سازی است .

زنده‌نام اظهار کرد: افرادی که در این انجمن تحت آموزش دوره‌های عکاسی و فیلم‌سازی قرار گرفته‌اند، بیشتر در زمینه تولید فیلم کوتاه، فیلم نیمه‌حرفه‌ای و آماتور فعالیت دارند. همچنین حمایت از عکاسان در زمینه تولید آثار برای ورود به نمایشگاه‌ها و اردوهای عکاسی، از دیگر اقدامات حمایتی این انجمن درخصوص هنرمندان است.

وی ادامه داد: انجمن سینمای جوانان برای مجموعه فعالیت‌های خود بودجه سالانه از معاونت ارشاد دریافت می‌کند، این بودجه در بخش تولید، آموزش و هزینه‌های پرسنلی مصرف می‌شود .

معاون انجمن سینمای جوان ایران دفتر اراک اظهار کرد: بودجه‌ای که از تهران برای فعالیت‌های انجمن در نظر گرفته می‌شود، اندک است و بیشتر در بخش آموزش، برگزاری کلاس‌ها و هزینه های اداری صرف می‌شود و برای فعالیت‌ در دیگر زمینه‌ها بودجه‌ای باقی نمی‌ماند .

وی با بیان اینکه هنرمندان توقع دارند که بعد از آموزش برای تولید فیلم به آنها کمک شود، ادامه داد: فعالیت‌های سینمایی و عکاسی پرهزینه هستند، بدلیل عدم وجود بودجه کافی انجمن توانایی حمایت از افرادی که وارد مرحله تولید می‌شوند را ندارد .

زنده‌نام افزود: در شهرهای بزرگ شاهد هستیم که ارگان‌های مختلف و کارخانه‌ها به عنوان اسپانسر از هنرمندان در این حوزه حمایت می‌کنند، با وجود اینکه شهر اراک صنعتی است و کارخانه‌های بسیاری در این منطقه فعالیت دارند، اما با وجود مراجعه و پیگیر‌های مکرر از سوی هنرمندان، باز هم هیچ‌گونه همکاری، حمایت و مشارکتی در بخش دولتی و خصوصی با هنرمندان صورت نمی گیرد.

زنده‌نام ادامه داد: شاید علت این عدم حمایت اینست که به طورکلی در جامعه ما به بخش فرهنگ اهمیتی داده نمی‌شود و به محض مواجه شدن با کمبود بودجه، این بخش فرهنگ است که در گام اول نادیده گرفته می‌شود .

وی با اشاره به اینکه افرادی که در این انجمن دوره آموزشی دیده‌اند، معمولا این توانایی را پیدا می‌کنند که در بخش حرفه‌ای نیز فعالیت کنند، بیان کرد: "سامان سالور" و "پناه برخدا رضایی" از جمله افرادی بودند که با حمایت انجمن و تلاش خودشان موفق عمل کردند و توانستند در این حوزه به جایگاه مطلوبی دست یابند .

زنده نام خاطرنشان کرد: در هر کلاس ٢٠ نفره شاهد شکوفایی استعداد یک یا دو نفر هستیم که بعد از اتمام دوره‌های آموزشی می‌توانند به صورت حرفه‌ای فعالیت کنند، اما به دلیل کمبود بودجه و  عدم حمایت‌ از این قشر ممکن است که این پتاسیل‌ها به مرحله بروز و ظهور نرسند و در همین مرحله متوقف شوند.

وی بیان کرد: متولیان فرهنگی در برگزاری جشنواره و در اختیار قرار دادن سالن‌ها برای فعالیت‌ها، حمایت‌های لازم را انجام می‌دهند، اما بیشترین توقع ما از استانداری و شهرداری است که بودجه‌ فرهنگی دارند، این ارگان‌ها می‌توانند در قالب مشورت با اداره ارشاد و انجمن‌‌ها، بودجه فرهنگی موجود را به صورت مطلوب‌تر و اثر‌گذارتری هزینه کنند .

زنده‌نام ادامه داد: شهرداری های همدان و اصفهان، برپایی جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان را حمایت کردند و سبب‌ساز رشد و ترقی شهرشان در زمینه فرهنگی شدند، در همین راستا برای برپایی این جشنواره فضای شهری تغییر داده شد و در نتیجه این اقدام شهرداری و هنرمندان هر دو از برگزاری چنین جشنواره ای منتفع شدند .

وی افزود: اما متاسفانه در شهر اراک دیدگاه حمایت از هنرمندان در میان ارگان‌های دولتی و خصوصی وجود ندارد و هیچ حمایتی از هنرمندان در این زمینه صورت نمی‌گیرد .

به گفته وی، برپایی جشنواره منطقه‌ای با دعوت ١٠ استان و برگزاری هفته فیلم و عکس با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشا‌د استان مرکزی در اراک بعد از ٩ سال از جمله فعالیت های این انجمن در سال گذشته بوده است، همچنین برگزاری هرساله نمایشگاه عکس و اردوی عکاسی از دیگر فعالیت‌های این انجمن است که به صورت سالانه انجام می‌شود . 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: