به گزارش برنا، نشست خبری هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران با حضور خسرو دهقان دبیر جشن، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما و کامران ملکی صبح امروز دوشنبه نهم مردادماه در محل خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای این نشست خسرو دهقان با اشاره به اینکه ۲ روز است که در سوگ مدیا کاشی گر یکی از اهالی قلم به سر می بریم، گفت: برگزاری هفتمین دوره جشن کتاب سال سینمای ایران به زودی آغاز می شود و من به عنوان دبیر این جشن با توجه به اینکه اعتقادی به نوآوری ندارم تغییرات خاصی در آن ایجاد نکردم. هرچند برخی افراد به محض اینکه مسئولیت کاری را می پذیرند، تعییراتی را که نیاز نیست انجام می دهند. به همین دلیل باید بگویم هیچ کار جدیدی در این دوره از جشن  انجام نمی شود و مانند گذشته جشن هفتم برگزار می شود و من تمام تلاش خود را می کنم در ادامه فعالیت های دبیران گذشته این جشن قدم بردارم.

وی تاکید کرد: جشن کتاب سال سینمای ایران در مجموعه روال کارهای عادی و طبیعی خانه سینما به شمار می رود، در واقع اگر خانه سینما ۲ کار اصلی داشته باشد این ۲ کار شامل فعالیت های صنفی و فعالیت های فرهنگی است و جشن کتاب به هر دوسوی این فعالیت ها توجه می کند.

 

دبیر هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران بیان کرد: میزان کتاب های منتشر شده در یکسال گذشته بسیار حیرت انگیز است و هر چند کسی به کتابخانه خانه سینما سر نمی زند اما طی یکسال گذشته ۱۳۰ عنوان کتاب منتشر شده است. این در حالی است که اگر خانه سینما ۱۰ هزار عضو داشته باشد باید چند صفر از آن را بزنیم تا تعداد کتابخوان های خانه سینما مشخص شد.

دهقان تصریح کرد: ۱۳۰ عنوان کتاب منتشر شده در یکسال یک عدد بسیار قابل توجه به شمار می رود چراکه از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۵۷ تنها ۳۰۰ عنوان کتاب در حوزه سینما در ایران منتشر شده است. البته از بین کتاب هایی که طی یکسال گذشته منتشر شده می توان انتظار داشت که ۱۰۰  کتاب خود نوشته شده است و از میان این کتاب ها بیش از ۵۰ درصد ناشر مولف و مترجم آن یکنفر بوده است.

وی در بخش دیگری به فراخون جشن کتاب اشاره کرد و گفت: داوران انتخاب شده برای این دوره همانند دوره های گذشته انتخاب شدند و همه افرادی هستند که درگیر کتاب بوده و با این مقوله کاملا آشنا هستند. داوران این دوره از جشن شامل بیژن اشتری، شهریار توکلی، حسن حسینی، حبیب رضایی، علی لقمانی، امیررضا نوری پرتو و اصغر یوسفی نژاد هستند.

این منتقد سینما در ادامه به کتاب اصغر یوسفی نژاد با نام «کتابشناسی ایران در سینما» اشاره و اظهار کرد: این کتاب سال گذشته به عنوان کتاب سال سینمای ایران انتخاب شد و معتقدم این یک اثر مهم در سینما است که می تواند در هر خانه ای باشد.

دهقان گفت: از اول مهرماه کتاب های ارسال شده به دبیرخانه به داوران ارائه می شود و داوران نامبرده چهار ماه فرصت دارند تا کتاب ها را مطالعه و تا پنجم بهمن ماه لیست کاندیداها اعلام می شود. همچنین هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران قرار است چهارم اسفندماه سال جاری در خانه سینما برگزار شود. تاکید می کنم که کتاب هایی که از ابتدای سال ۹۵ تا شهریورماه ۹۶ با موضوع سینما منتشر شده اند داوری می شود.

وی ادامه داد: کتاب مشغله من است و من آدم فنی در سینما نیستم و ارتباط من با سینما تنها به صورت کتابی و آکادمیک است.

در ادامه این جلسه کامران ملکی بیان کرد: کتاب های برگزیده در جشن کتاب سینمای ایران توسط خانه سینما خریداری می شود و در اختیار سینماگران قرار می گیرد. همچنین سفارش این کتاب ها به مراکز مشابه نیز برای خرید داده می شود، البته طی ۲ سال گذشته ۲۰۰ نسخه از کتاب های منتخب خریداری شده است.

خسرو دهقان گفت: در ادامه فعالیت های فرهنگی خانه سینما باید اعلام کنیم که این خانه آمادگی دارد تا با مشارکت ناشران جشن امضای کتاب برگزار کند.

کامران ملکی نیز تاکید کرد: مستندی با نام «جورچین» توسط آقای دیندار ساخته شده و قرار است یک کارگاهی در ارتباط با این فیلم در خانه سینما برگزار شود.

 

منوچهر شاهسواری نیز در بخشی از این نشست گفت: برخی از موضوعات که به صورت ویژه به منافع خانه سینما مربوط می شود، مانند بازاریابی و یا تبلیغات با همکاری بخش پژوهشی سازمان سینمایی مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت امکان به عنوان کتاب منتشر می شود. تاکید می کنم که موضوع های خاصی که به ارتقای موضوع حرفه ای خانه سینما کمک می کند به عنوان موضوع کتاب می تواند سفارش داده شود.

کامران ملکی در ادامه افزود: یکی از سیاست های جدید خانه سینما این است که همه انجمن ها و صنوف در حوزه فعالیت های خود فعال تر شوند. به همین دلیل به زودی توسط انجمن های مختلف مانند انجمن منتقدان، انجمن تهیه کنندگان، انجمن دستیاران و انجمن فیلم های کوتاه نشست هایی با موضوع روز سینما برگزار می شود. به عنوان مثال انجمن تهیه کنندگان فردا سه شنبه نشست تخصصی درباره امنیت داده های دیجیتالی در سینما برگزار می کند.

خسرو دهقان دبیر هفتمین جشن کتاب سال سینمای ایران در پایان به جوایز این دوره از جشن اشاره کرد و گفت : پنج جایزه در این دوره اهدا می شود که شامل هدهد زرین و پنج تکه طلا برای بهترین تالیف، هدد زرین و پنج تکه طلا برای بهترین ترجمه، خرید ۱۰۰ نسخه کتاب از بهترین ناشر، جایزه ویژه هیات داوران (هیات داوران باید برای اهدای این جایزه به نتیجه برسند) و نکوداشت است.