به گزارش خبرگزاری برنا، کتاب «صافی‌ها در عکاسی سیاه و سفید و رنگی» تألیف ژان لاموره با ترجمه پیروز سیار به تازگی توسط انتشارات سروش به چاپ هفتم رسیده است.

ژان لاموره نویسنده نام آشنایی در حوزه عکاسی و سینما است که کتاب‌های «۲۵۰ پاسخ به پرسش‌های شما درباره رنگ در عکاسی»، «پاسخ به پرسش‌های شما درباره فیلمسازی سوپر هشت»، «عکاسی رنگی» و «عمل عکاسی رنگی» از او منتشر شده است.

کتاب صافی‌ها اثر دیگر این نویسنده است که مهم ترین امتیاز این کتاب تک موضوعی بودن آن است و در آن اکثر مطالب نظری و عملی درباره صافیها به بحث گذاشته شده است. صافی (معادل فارسی فیلتر) که به آن پالایه هم می گویند، در عکاسی ماده یا اسبابی است که قسمتی از اشعه نور را جذب می کند و قسمت های دیگر آن را از خود عبور می دهد. قابلیت جذب صافی ها ممکن است برای نورهای دارای طول موج های مختلف متفاوت باشد (مانند صافی های رنگین) یا برای همه یکسان باشد(مانند صافی های خنثی). صافی هایی که در عکاسی به کار می روند شیشه های رنگین مخصوص این کارند.

کتاب «صافی‌ها در عکاسی سیاه و سفید و رنگی» پس از یادآوری کوتاهی از مفاهیم کلی درباره نور و قوانین فیزیکی آن، ادراک رنگ‌ها و اصل صافی‌ها، به صورت‌بندی صافی‌ها و متعلقات نورشناختیِ دوربین های عکاسی با تحلیل قلمروهای اصلی کاربردهای آنها می پردازد.

این کتاب برای کسانی که دارای شناخت کافی از اصول فنی عکاسی هستند و تکنسین های سینما قابل استفاده است. تازگی مطالب این اثر به همراه تصاویر و طرح هایی که در کتاب است به درک آسانتر مطالب آن کمک می کند.

در انتهای کتاب هم، مولف فصلی را به فرهنگ اصطلاحات عکاسی اختصاص داده که در بردارنده ۱۲۰ اصطلاح فنی عکاسی و علمی است که در متن کتاب وجود ندارد و مولف برای آشنا کردن خوانندگان با برخی اصطلاحات آنها را آورده است.

چاپ هفتم این کتاب با ۲۲۵ صفحه مصور رنگی و قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: