الهام غفوری در گفت و گو با خبرنگار برنا اظهار داشت: این کار با یک پیش تولید طولانی کلید خورد و از ابتدا بر اساس طرح قصه ای که داشتیم مشخص بود که قرار است این سریال تلویزیونی با پروداکشن هجیم و جلوه های ویژۀ عظیم ساخته شود. این روند تولید ما را مجبور به این کرد که «پایتخت6» را با برنامه ریزی مفصل و تمرکز بیشتر در انتخاب لوکیشن ها، عوامل و ... کلید بزنیم.

M Foghani (1308)

وی ادامه داد: طرح اولیه این بود که کار از ترکیه آغاز شود، اما نهایتا به این نتیجه رسیدیم که در چند قسمت ابتدایی مخاطب بعد از وقفه ای دو ساله کاراکترها را کنار هم در علی آباد، لوکیشن شمال ببیند و دلایل سفر آنها به ترکیه را بداند سپس قصه وارد ترکیه شود و این همزمان شد با بحث کودتا در ترکیه و نا امنی، بمب گذاری و ترور سفیر روسیه در آن کشور که تصمیم گرفتیم به جای ترکیه به قبرس یا یونان برویم و آنجا را به جای ترکیه جا بزنیم، اما در بازبینی ها متوجه شدیم که اساسا قبرس و یونان هیچ شباهتی به ترکیه ندارند و فرمان ماشین ها دست راست می باشد و طبیعتا تمام تابلوها و علائم و نشانه ها به زبان یونانی و انگلیسی می باشد به همین دلیل گروه را متقاعد کردیم که در ترکیه فیلمبرداری کنیم.

M Foghani (1489)

غفوری با اشاره به ساخت بخش بالن عنوان کرد: ما برای بخش بالن سختی هایی داشتیم و هیچ کدام تجربه کار در یک بالن بزرگ با 10-12 سرنشین را نداشتیم بنابراین با گروه ها و شرکت های ایرانی که سابقه پراندن بالن را داشتند وارد مذاکره شدیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که حمل یک بالن عظیم الجثه به کشور ترکیه تقریبا کار غیرممکنی است و مسئول ویژوال و دوستان ما را متقاعد کردند که ماکت بالن را بسازیم و با استفاده از پرده سبز و ویژوال افکت صحنه های بالن در پرواز و سقوط به دریا را کنترل شده فیلمبرداری کنیم.

وی اضافه کرد: ما بخش های محل پرواز بالن ها و بلند شدن آن را در شمال گرفتیم و بخش های سقوط در دریا هم در شمال بود ولی غوطه ور بودن در دریا را در یک استخر با پرده سبز فیلمبرداری کردیم که این هم هزینه زیادی داشت و هم به زمان بیشتری احتیاج داشت که البته حضور آقای بولوندی در بخش بالن بسیار مؤثر بود.

M Foghani (1485)

تهیه کننده «پایتخت5» درباره تجهیزات و ادوات جنگی که بخش سنگین کار بود بیان کرد: ما می بایستی فضای سوریه را در ایران و شهرک دفاع مقدس بازسازی می کردیم. لباس های داعشی ها، ارتش سوریه، مردم عادی سوریه همگی دوخته و خریداری شد.

وی ادامه داد: بخش های جنگ درست در مرداد و شهریور یعنی گرمترین روزهای جاده قم فیلمبرداری شد و صحنه زیر آب رفتن نفربر سخت ترین بخش بود. رودخانه موجود در شهرک آلوده و از پشه و جانوران موذی بود به همین دلیل مجبور شدیم صحنه های زیر آب رفتن را در یک حوضچه و استخر و با آب سرد فیلمبرداری کنیم که حتما در پشت صحنه دیده اید.

این تهیه کننده افزود: لوکیشن هواپیما یکی از گرانترین و سخت ترین صحنه ها بود. هواپیمایی که در اجاره روزانه ما بود فاقد تجهیزات خنک کننده و استانداردهای لازم نو بودن و برق و... بود و ما می بایستی در یک هواپیمای دربسته با گرمای کشنده با حضور سیصد سیاهی لشکر کار کنیم و همزمان به نظر برسد که هواپیما نو و فعال و در حال پرواز است.

M Foghani (1533)

غفوری در ارتباط با هزینه ها و دستمزدها در پایتخت توضیح داد: همانطور که می دانید سریال پایتخت هیچگاه فشار مالی به سازمان تحمیل نکرده و همواره هزینه های خودش را جبران کرده و توانسته با اسپانسر و آگهی های زیاد و... نه تنها پول خودش را درآورده که بعضا کمک حال سازمان هم شده است.

وی ادامه داد: در مورد دستمزدها هم باید بگویم که طبیعی است وقتی یک سریال برند می شود همه عوامل و بازیگران در آن مؤثر بوده اند و طبیعی است که از منابع مادی و معنوی آن بهره مند شوند، ولی با همه این ها میزان دستمزدها نسبت به «پایتخت1» و نرخ تورم، میزان معقول و منطقی می باشد. این قاعده کلی است که در همه دنیا و حتی ورزش هم رعایت می شود. فوتبالیست و تیمی که اول می شود تماشاچی به استادیوم می آورد به فوتبال رونق می دهد و آقای گل می شود و رکوردها را می زند طبیعی است که به لحاظ ارزش گذاری و سطح درآمدی بیشتر می ارزد و شرایط ویژه تری برای آن تیم در نظر گرفته می شود. سریال گران، سریالی است که حتی اگر حداقل هزینه هم برای آن شود دیده نشود و مخاطب را از رسانه ها دور نماید.