سیروس مقدم کارگردان سریال «پایتخت» در گفت و گو با خبرنگار برنا در خصوص شکل گیری فیلمنامه مجموعه تلویزیونی «پایتخت» گفت: فیلمنامه سریال «پایتخت5» نسخه سینمایی «پایتخت» بود که با توجه به توافق هایی که سال گذشته با سازمان صدا و سیما داشتیم و مجوزهای لازمی که گرفته بودیم قرار بر این بود که فیلم سینمایی «پایتخت» را با عوامل سریال «پایتخت» بسازیم که بر اساس آن محسن تنابنده طرحی داشت که دقیقا ایده ای است که در حال حاضر سریال «پایتخت» شده که وقتی این ایده را برای دریافت مجوز های لازم تحویل دادیم هم زمان با تلویزیون و موسسه اوج وارد مذاکره شدیم، تلویزیون از این طرح خوشش آمد و پیشنهاد داد که این فیلمنامه را تلویزیونی کنیم وبرای کار سینمایی ایده دیگری داشته باشیم.

M Foghani (1411)3

وی ادامه داد: سازمان اوج هم پیشنهاد داد که چون این قصه با حرکت های فرهنگی ما همسو است حاضر هستیم که از آن حمایت کنیم به همین دلیل با برگزاری جلسات زیادی قرار بر این شد که ما این فیلم نامه را به سریال تبدیل کنیم و تعاملی اتفاق افتاد که با توجه به بودجه وسایل سخت افزاری حامی مالی پروژه که مؤسسه اوج بود هم از لحلظ مادی و هم فکری در کنار ما بود و کارشناس هایی را در اختیار ما قرار داد که با آنها مذاکره و جلسه داشتیم تا بتوانیم پا به پای هم پیش برویم تا یک داستان موفق را در این سریال رقم بزنیم زیرا اطلاعات آنها درخصوص موضوع داعش برای ما لازم بود.

مقدم در خصوص اینکه آیا مؤسسه اوج در کار خللی به نام سانسور ایجاد کرده یا خیر عنوان کرد: زمانی که یک اسپانسریا یک مؤسسه یک کار را سفارش می دهد خواسته و اهدافی دارد و می خواهد کالای او خوب معرفی شود، اما از آنجایی که این فیلم نامه بر این اساس نوشته شده بود که وارد ماجرای داعش می شود بنابراین سفارشی نبود و چون اهداف آن با تلویزیون و اوج یکی بود با ما هم قدم شدند. کلیت فیلم نامه ما همسو با خواسته های اوج وتلویزیون بود و مشکلی ایجاد نشد، اما با هم تعامل داشتیم و فشار خاصی از سمت اوج نداشتیم.

M Foghani (739)

این کارگردان در پاسخ به این سوال که آیا حضور داعش در سریال «پایتخت» که برای مخاطبان غم و ناراحتی ایجاد می کرد الزامی بود یا خیر گفت: کمدی بر اساس تضاد شکل می گیرد «پایتخت» هم همیشه در تضاد شکل گرفته و ایجاد موقعیت کرده است. این بار به این فکر می کردیم چه موقعیتی برای «پایتخت» باید پیش بیاد که یک موقعیت رو به جلوتر باشد نه تکرار قبل، هم اینکه یک موقعیت کاملا متضاد که ضمن بیان حرف های جدی لبخند هم داشته باشد طبیعی این بود که ما پایتختی ها را در یک موقعیتی که خیلی متضاد باشد با حال خوبی که داشتند آنها را در معرض یک خطر جدی قرار دهیم، حتی فکر بردن «پایتخت» به افغانستان هم بود، ولی توجیه خاصی نداشتیم، اما از طریق شغل ارسطو که وارد کردن جنس از ترکیه بود و بحث داغ داعش به بهترین گزینه رسیدیم که سریال «پایتخت» را به آن سمت ببریم چون منطق داشتیم همچنین بحث داعش داغ بود واینکه هیچ چیز مثل داعش نمی توانست برای خانواده "نقی" خطر ایجاد کند.

M (54)

مقدم درباره ساخت سریال «پایتخت6» گفت: ساخت «پایتخت6» به 3 رکن اصلی نیاز دارد؛ اول اینکه مردم همچنان از ساخت «پایتخت» لذت ببرند، مدیران فرهنگی و افرادی که باید سرمایه گذاری فنی و مادی داشته باشند ما را حمایت  کنند و اینکه آیا ما با تیم نویسندگان و محسن تنابنده به یک داستان جدید خواهیم رسید! اگر این شرط ها تکمیل شود «پایتخت6» را خواهیم ساخت، اما اگر به هر دلیلی یکی از این 3 شرط نباشد ترجیح می دهیم خاطره خوب «پایتخت» در ذهن مردم ماندگار شود.

M Foghani (1485)

کارگردان مجموعه تلویزیونی «پایتخت» درباره اینکه با توجه به وضع فعلی اقتصادی کشور آیا هنوز از ساخت مجموعه هایی مانند «پایتخت» حمایت می شود بیان کرد: تجربه نشان داده هر برنامه موفق و جذابی که پخش شده مردم از آن برنامه حمایت کرده اند شبکه های دیگر را بستند و آن برنامه را دنبال کردند حالا فرقی نمی کند «دورهمی»، «نود»، «خندوانه» یا «پایتخت» باشد مردم همیشه انتخاب اولشان تولید خوب داخلی است زیرا با این تولیدات زبان و فهم مشترک دارند، این یک اصل است و همه تیم ها باید به این سمت بروند، قصه های جذاب و سوژه های جدید و با کیفیت خوب تولید کنند، مدیران ما نیز برای ورود سوژه های جدید و جذاب باید فضا را آماده کنند زیرا برنامه های موفق پول خودشان را در می آورند ما باید فکر کنیم تا بتوانیم کارهای موفق بسازیم.

وی در پایان گفت: امیدوارم کشور ما همیشه شاد، استان مازندران یک استان شاد، خوب و دوست داشتنی باشد. تلاش ما بر این بوده که مازندران را آدم هایی خوب، پاک و با فرهنگ تمام نشان دهیم این ها برای خدمت به این عزیزان بوده و هدف ما جز این نبوده است.