اینکه یک سریال تلویزیونی با چه اندازه و چارچوبی مجوز دارد به معضلات اجتماعی بپردازد و براساس چه قاعده ای می‌تواند از رخدادهای اجتماع پرده برداری کند و با نگاهی آموزشی و پیشگیرانه مخاطب را در جریان اتفاقات اطرافش قرار دهد قطعا نیازمند یک مدیریت طراحی شده و از پیش تعیین شده است که این مسئله تا امروز حداقل حس نشده است.

اینکه در سال های اخیر شاهد این بوده ایم که شبکه های مختلف سیما با چارچوب های مختلفی مجوز داشتند تا به خطوط قرمز ورود کنند و معضلات جامعه را بررسی کنند نشان از این دارد که مدیریت محتوایی در پرداختن به مسائل مختلف به خصوص معضلات و اتفاقات جامعه در رسانه ملی امری سلیقه ای است در واقع این سلایق مدیران است که تعیین می کند هر شبکه تلویزیونی چقدر مجوز دارد تا به معضلات و مشکلات جامعه ورود کند.

البته شایان ذکر است که نمی توان نادیده گرفت که جسارت مدیران سیما نیز در این مسئله دخیل است. قطع به یقین مدیری که برای حفظ کرسی مدیریتش قادر نیست دست به ریسک بزند حتما پای تولید اثری که ممکن است دردسرساز باشد نمی ایستد ضمن اینکه از سوی دیگر شاهد این بودیم که بسیاری از مدیران پس از تصویب فیلم‌نامه با جدیت و تلاش پای تولیدات شبکه متبوع خود ایستاده اند و تحت هیچ شرایطی حاضر نبودند که قیچی سانسور بر بدنه اثر تولیدی لطمه ای وارد کند.

اتفاق رخ داده در یکی از مدارس غرب تهران نشان از این دارد که رسانه در آموزش مخاطبانش در سنین مختلف کوتاهی کرده است و نتوانسته است سطح اطلاعات فرهنگی و اجتماعی اعضای جامعه اش را در سنین مختلف، به جایی برساند که رخدادهایی این چنینی دامن روح و روان جامعه را نگیرد.

بدون تعارف امروز رسانه ملی باید چارچوب هایش را وسیع تر کند تا آسیب های اجتماعی بیش از این با آسایش مردم دست به یقه نشود.

اینکه ما برای گروه سنی کودک و نوجوان با این همه حساسیت هنوز به آموزش های تکراری در حد اخلاق و رفتار و بهداشت اکتفا کنیم و هیچ تحقیق و بررسی مفصلی بر روی جایگاه این گروه سنی در جامعه نداشته باشیم اتفاقات ناگواری را در پیش خواهد داشت که شاید فردا جبران آن امکان پذیر نباشد. نوش داروی بعد از مرگ سهراب نه تنها علاج ماجرا نیست که حتی نمکی است بر روی زخم افرادی که زخم خورده آن اتفاق هستند.

پس توقع می رود که تلویزیون و به ویژه مدیریت محتوایی سیما، برنامه سازان، نویسندگان، کارگردانان و صاحبان خرد در رسانه ملی را دور هم جمع کرده و از آنها بخواهد با ورود به معضلات روز جامعه و پرداختن به وقایع اجتماعی ضمن آگاه سازی مخاطبان، راه گشایی باشند برای ایجاد تفکر در میان مسئولین جامعه، چرا که برخی گره‌ها تنها به دست مسئولین و مدیران مملکتی باز می شود نه هیچ کس دیگر. در واقع نیاز است تا رسانه ملی به مدیران رده بالای مملکتی نیز این تذکر و توجه را بدهد که بسیار جدی تر از قبل بایستی جامعه را دید و اتفاقات را پیش از رخ دادن مدیریت کرد.

به طور مثال اینکه امروز مدارس کشور نیازمند تجهیزاتی مثل دوربین مدار بسته جهت نظارت کامل اولیاء مرکز آموزشی است وظیفه رسانه ملی نیست، اما تذکر آن از سمت رسانه ملی امکان پذیر و کمک حال است.

شب گذشته بخش هایی از یک سریال تلویزیونی با سانسور مدیران و مسئولین پخش آن شبکه تلویزیونی مواجه شد که اعتراضات کارگردان مجموعه را به همراه داشت.

rahayam-nakon05

اعتراضات کارگردان سریال «رهایم نکن» به سانسور

سریال رمضانی «رهایم نکن» در قسمت شانزدهم با حذف بخش‌هایی مربوط به موضوع تجاوز مواجه شد که انتقاد کارگردان را به همراه داشت. همچنین تلویزیون ترجیح داد با حذف نوبت تکرار شبانگاهی این سریال که حدود ساعت یک بامداد روی آنتن می‌رود، مجموعه قدیمی «متهم گریخت» را در این ساعت پخش کند.

محمدمهدی عسگرپور، کارگردان سریال رمضانی «رهایم نکن» که از شبکه سه سیما پخش می‌شود، با تأکید بر اینکه تغییرات این سریال بدون اطلاع او صورت گرفته است به ایسنا گفت: ما از ابتدای ماه مبارک به دلیل تعاملی که وجود داشت مشکلی در پخش سریال نداشتیم تا اینکه چند شب پیش بدون اطلاع و اجازه ما چند دیالوگ از سریال حذف شد.

وی ادامه داد: طبیعتا من باید بلافاصله این موضوع را پیگیری می‌کردم و همین کار را هم انجام دادم و بعد از پیگیری‌ها به من گفته شد که سکانس حذف‌شده را در نوار بازبینی ندیده بودند که از نظر من خلاف واقع می‌گفتند و در نهایت این اتفاق حاصل یک سوءتفاهم تعبیر شد.من نسبت به این اتفاق خویشتن‌داری کردم و بنا را گذاشتم بر همان چیزی که به من گفته شد.

کارگردان سریال «رهایم نکن» با اشاره به تغییرات سریال در قسمتی که پنجشنبه‌شب - ۱۰ خرداد - باز هم بدون اطلاع وی روی آنتن رفت، اظهار کرد: شب گذشته هم سریال دچار تغییراتی شد که آقای مهدی روشن‌روان، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه هنگام پخش سریال ابتدا با علی پورکیانی تهیه‌کننده و سپس با من تماس گرفت و توضیحاتی درباره تغییرات قسمت اخیر داد اما با پخش سریال مشخص شد که تغییرات در پلان‌ها فراتر از توضیحات وی است. این در صورتی بود که این سکانس پایانی توسط مدیران دیده شده بود و پس از دو بار جرح وتعدیل، آنها گفتند که اشکالی ندارد اما در پخش اتفاق دیگری رخ داد.

وی در ادامه افزود: من این بار نمی‌توانستم خویشتن‌داری کنم و به تهیه‌کننده سریال هم گفتم که تا زمانی که یک مدیر فرهنگی پاسخگوی این اتفاق نباشد من ادامه مونتاژ و صداگذاری سریال را انجام نمی‌دهم. حرکت مدیر پخش شبکه سه به نظرم بسیار غیرفرهنگی و غیرحرفه‌ای بود و او احتمالا طرف مقابلش را نمی‌شناسد که چنین کاری کرده است. من نمی‌دانم سازمان صداوسیما چگونه به این نقطه رسیده که چنین حرکت غیرفرهنگی در آن عادی شده است. فکر می‌کنم بهتر این است که در ادامه پخش سریال، نام مدیر پخش شبکه سه و بازبین سریال را به عنوان کارگردان و تدوینگرِ «رهایم نکن» در تیتراژ جایگزین کنند.

این کارگردان با ابراز تاسف از اینکه قبل از پیش تولید فیلمنامه کامل را به شبکه داده است، تصریح کرد: واقعیت این است که دیگر سخت می‌توانم این سازمان را با سال‌هایی که خودم در آن کار می‌کردم تطبیق دهم.

عسگرپور اظهار کرد: من اصلا نمی‌توانم از حرکت شب گذشته بگذرم و اصلا مهم نیست که هدف اصلی من در صحنه‌ای که نمایش داده شد به تصویر درآمد یا خیر؛ مهم این است که بدون اطلاع و اجازه من در سکانس دست برده شده است، در صورتی که تا چند ساعت پیش به من گفته شده بود که آن صحنه مشکلی ندارد. این در حالی است که به گفته مدیران صداوسیما، سریال رهایم نکن در حال حاضر، پربیننده‌ترین سریال شب‌های رمضان است.

وی با اشاره حذف صحنه‌ای که تصویری از یک تجاوز را قرار بوده به مخاطب منتقل کند، اظهار کرد: در واقع سکانسی که قرار بوده است مفهوم تجاوز در آن القا شود به شکلی عینی اتفاق افتاد و مدیر پخش به سریال تجاوز کرد و یک مدیر فرهنگی و حرفه‌ای مسئول باید به من در این‌باره توضیح دهد.

عسگرپور در پایان تاکید کرد: درصورت ادامه این شرایط دیگر اسم من را در تیتراژ سریال نخواهید دید و می‌گذارم این لکه برای خود مدیران مربوطه باقی بماند.