به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ سید محمدحسین جوادی مددکار اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه ،گفت: متاسفانه در رابطه با نوع گفتمانی که صورت گرفته به نظر می رسد از روش های علمی استفاده نشده است و این طرح قابلیت اجرایی ندارد.

وی افزود: تا زمانیکه بحران آب و آبادانی در کشور جدی گرفته نشود و مساله کوچ معکوس به سمت تهران و بیکاری جوانان حل نشود قطعا شاهد معضلات مختلفی همچون تکدی گری خواهیم بود.

جوادی با اشاره به شهر تبریز به عنوان شهر بدون گدا گفت: یکی از دلایل موفقیت طرح شهربدون گداتوجه جدی به سازمان های مردم نهاد و موسسات خیریه است. امروز ما در تبریز خیریه ای داریم که بیش از 50 سال سابقه فعالیت  فرهنگی دارد.

در ادامه عیسی فرهادی فرماندار تهران نیز گفت: تکدی گری در تهران به 3 دسته تقسیم می شود. دسته اول گدایان خارجی هستند که باید با آنها برخورد شود و اتباع بیگانه باید به قوانین کشوری که در آن زندگی می کنند پایبند باشند.

وی ادامه داد: 95 درصد متکدیان بزرگ سال ایرانی هستند و 70 درصد متکدیان خردسال و کودکان اتباع خارجی هستند.

فرهادی با اشاره به اینکه گروهی از متکدیان به شکل باندهای مافیایی فعالیت می کنند گفت: برخی از این متکدیان بسیار حرفه ای شده اند و روزی تا 500 هزار تومان درآمد دارند.

فرماندار تهران افزود: حدود 20 درصد از متکدیان که در دسته سوم قرار می گیرند افراد نیازمندی هستند که برای ساماندهی برای آنها باید سازماندهی کنیم و زیر نظر بهزیستی، کمیته امداد و خیریه ها قرار بگیرند.

فرهادی نقش مردم را در توجه به نیازمندان واقعی و مبارزه با متکدیان غیر واقعی بسیار پر رنگ دانشت و افزود: باید برای کمک به نیازمندان و متکدیان تنها به جمع آوری آنها بسنده نکرد بلکه باید به آنها آموزش بدهیم و به آنها کار یاد بدهیم،یک روزه میشود متکدیان راجمع اوری  کرد.

وی تاکید کرد: طرح محسن افشانی شهردار تهران برای جمع آوری گدایان و مبارزه با تکدی گری قطعا قابل اجراست اگر همه  دست به دست هم دهیم.

در ادامه محسن ولیئی استاد دانشگاه و محقق مسائل اجتماعی  ومدیرکل سابق کمیته امدادنیز گفت: پدیده تکدی گری به عنوان یک پدیده زشت در اکثر کشورها وجود دارد و حتی به عنوان شغل نیز محسوب می شود اما در کشور ما به دلیل توجه مردم به نیازمندان این مساله بسیار پر رنگ است.

وی دلایل افزایش تکدی گری در تهران را وجود درآمد و بازار بهتر دانشت و افزود: شهرداری می تواند به جمع آوری این متکدیان کمک کند و همچنین از سمن ها و نهادهای دیگر نیز استفاده کند. البته مبارزه با این مساله و ساماندهی متکدیان نیاز به فرهنگ سازی و هماهنگی دستگاه های مختلفی همچون بهزیستی، نیرو ی انتظامی و موسسات خیریه دارد.

وی ادامه داد: در قانون تکدی گری جرم است و نیروی انتظامی می تواند بر اساس این قانون با متکدیان برخورد کند.

برنامه رادیویی چراغ هر شب ساعت 21 از رادیو تهران به ‎سردبیری و تهیه کنندگی لیدا عرفانیان ،  با حضور زهره سادات هاشمی کارشناس مجری و  علی زادمهر کارشناس فرهنگی و اجتماعی بصورت زنده پخش می شود.