به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ ششمین برنامه «چرخ» با موضوع "کنکور "با اجرای محمد رضا مقدسیان وحسین فروتن با میزبانی  زهرا گویادکتری آموزش ریاضی و استاد  دانشگاه شهید بهشتی صورت گرفت.

دکتر گویا در ابتدای گفت وگو با اعلام آمار نفرات برتر کنکور امسال گفت:بیشتر نفرات برتر کنکور امسال از شهرستانها بودند.این به معنی توزیع عدالت آموزشی تا حدودی بوده است وتغییرات   زیست محیطی روی مسایل آموزشی هم تاثیر داشته است.

وی با توجه به گذراندن تحصیلات در آمریکا در مورد ابزاری به اسم کنکور در ایران ومقایسه آن با کشورهای دیگر ادامه داد:آن چیزی که زیاد درافکار عمومی میجرخد این موضوع است که ما تنها کشوربرگزارکننده کنکور هستیم درصورتیکه اینگونه نیست.اگراسم کنکور را  سد رقابتی بگذاریم که یکسری از توانایی ها را از فرد میخواهد که برای اثبات آن به مدرک نیاز داریم.در آمریکا اگر شما یک آجرموزشی را از پایه محکم نگذارید تا پایه آخر  فرصت را از دست داده اید وجبران نمی شود.

ولی در ایران این امکان وجود دارد .بحث من درمورد کنکوری است که از پنجاه واندی سال پیش که توسط مرحوم کاردان برگزار شد آغاز می شود وتا کنکور سالعای اخیر که حاشیه های فراوانی دارد ادامه می یابد.دراین کنکور هر پیشینه ای داشته باشیم باوجود مشکل میتوانیم با به خود آمدن وتغییر دیدگاه وتلاش آجهای شل شده را دور بزنیم ونگذاریم آنها محل سرنوشت ماباشند.

درغرب اینگونه نیست ،آموزش غرب برای من قابل تامل ومطالعه است به این دلیل که خیلی از الگوها رااز غرب گرفتیم ولی نگذاشتیم الگوها قوام ودوام پیدا کنند .در غرب هم برای ورود به دانشگاهها امتحانی هست به نام امتحان کالج یا اس ای تی ،امتحان شایستگی تحصیلی که حد نصابی است .درخواست مستقیم دانشجو به دانشگاه ارایه می شود وقبولی به رقبای شما بستگی دارد .ممکن است دردانشگاهی با معدل 74 درصد جزء نفرات برگزیده باشیم ولی هم اکنون چینی ها سد رقابت راشکسته اند ودر دانشگاهای آمریکای شمالی با نمره نود درصد پذیرفته میشوند.

استاد دانشگاه بهشتی در مورد مطالعه وضعیت کنکور در ایران گفت : آن چیزی که در ایران برایم قابل مطالعه بوده اینکه آموزش عمومی وظیفه اش تربیت انسان است تربیت متخصص وظیفه اش نیست.

آن امتحان حدنصابی که عرض کردم نشان میدهد که من به آن درجه رسیده ام که وارد جامعه بشوم یا خیر ،اگر کسی که منتظر کنکور است به جای ده درس ازبابت پنج درس آسوده خاطر باشد از امتحانات دیگر سربلند بیرون میاید .اینگونه مقداری از دغدغه کم می شود ورقابت بنابر توان حرفه ای در دروس تخصصی برگزار می شود.

دکتر گویا در پاسخ به این سوال که اساسا گزینش برای ورود دانشگاه ضرورت دارد یااینکه شکل برگزاری آن را غلط میدانید ؟گفت:تمامی مسایل انسانی درمرزهای ادغام شده ودرهم پیچیده هستند ونمیتوان با بله وخیر به آنها پاسخ داد.رویکرد ما از تغییر شکل گزینش برگرداندن شأن مدرسه به مدرسه وکاهش التهاب و حواشی کنکور در جامعه بود .متاسفانه باور جامعه دچار بدفهمی شده وشأن مدرسه به دابم امتحان گرفتن تغییر کرده است ولی اینطور نیست.ماباید درصد پیشینه تحصیلی رابالا ببریم با این کار پیشینه های ناکام یا نامتعادل مانع ورود افراد به رشته های خوب می شود.

در بیان آماری از رییس سازمان سنجش شنیدم که بیست هزار نفر معدل بیست داریم درحالی که نحوه کسب این نمره وگذراندن امتحان استاندار تایید نشده است .متاسفانه حواشی کنکور وتبلیغات پرهزینه در شهر زیاد است که نتیجه مطلوبی هم ندارد .

دکتر گویا ئر مورد ضرورت ولزوم برگزاری کنکور وسلامت این فرایند ادامه داد:ذات مهم است .کنکور بررای وود به دانشگاه یک مفهوم است .طبق آماری که در دست دارم از سال 79 تا 97 تعداد ورودی ها وقبولی از 8/12در صد به 60 درصد افزایش یافته یعنی رقابت برای جا نیست برای جایی بهتر است .برنامه های درسی خیلی مهم هستند ودر روند این فرایند دخالت دارند.فشار پدر وماردهایی که به آرزوهای خود دست نیافته اند ودر فرزند خود آن راجستجو می کنند ،یا پدر ومادر های متخصص که فکر می کنند در امر آموزش هم تخصص دارند واشتباه است .برنامه های درسی وحاشیه های ان تغییر کرده است .ما متن درسی نداریم ودانش آموزان نمی توانند با تلاش فقط درس بگیرند .اگر افراد بتوانند امکتن خودآموزی را بیابند بهتر است .

وی در مورد عدم موفقیت در کنکور برای افرادی که درمدرسه موفق بوده اند گفت :اگر مدرسه در حالت طبیعی باشد وهرروز بچه در استرس وامتحان وفشار قرار نگیرد ما این حالت را نداریم .مانباید رقابت را جایگزین رفاقت وهمدلی کنیم .بچه انسان شدن را در مدرسه می آموزد که از  اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

«چرخ» کاری از گروه دانش شبکه چهار سیما است که شنبه ها ساعت 21:15 به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می شود.