بعضی بازیگران پول که دریافت می کنند تلفن جواب نمی دهند

علیرضا جلالی تهیه کننده فیلم «ماهورا» در گفت و گو با برنا در پاسخ به این پرسش که آیا بازیگری از شما دستمزد خود را به دلار دریافت کرده است یا خیر، گفت:نه شنیدم و نه دیدم که بازیگری دستمزد خود را به دلار دریافت کند. به طور کلی دستمزد بازیگران بالاست و شاید نیمی از بودجه یک فیلم سینمایی یا بیشتر به بازیگران اختصاص پیدا می کند و این کمرشکن است.

او در پاسخ به این پرسش که چطور امکان کار با بازیگرانی که دستمزد کلان طلب می کنند با وجود هزینه های کمرشکن وجود دارد، عنوان کرد: وقتی به یک بازیگر پول زیادی پرداخت می کنیم، انتظار داریم که همراه پروژه باشد، اما متأسفانه بعضی از بازیگران(نه همه آن ها) به قدری بی معرفت هستند که بعد از دریافت دستمزد دیگر تلفن خود را جواب نمی دهند.

تهیه کننده فیلم «چاقی» یادآوری کرد: نیمی از این پول برای بازیگر صرف می شود و تهیه کننده باید خود را بکشد فیلمی بسازد که مردم ببینند. تهیه کنندگان یا باید روی اعتقادات خود بایستند یا آن را زیر پا بگذارند و فیلم هایی که در شأن آن ها نیست را بسازند. به همین دلیل در یک فیلم دو بازیگر طنز می آورید و میلیاردی فروش می کند واین به شرطی است که فیلم ها سخیف نباشد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا استدلال بعضی ها برای مراجعه به بازیگران تئاتر برای پرداخت دستمزد کمتر درست است یا خیر، گفت: با استفاده از بازیگران تئاتر برای سینما موافقم، کما اینکه همین الآن بلیت تئاتر نیز گران و حدود 250 هزار تومان است. معتقدم بهترین بازیگران تئاتری هستند و می توانند حق مطلب را ادا کنند، اما متأسفانه در سینمای ما وقتی یک بازیگر جا می افتد باید سرمایه زیادی خرج او کنید. 

جلالی عنوان کرد:فرق تهیه کننده ها با قمارباز این است که یا می برد یا می بازد، اما تهیه کننده تمام اندوخته خود را روی فیلمی سرمایه گذاری می کند و سال ها باید بگذرد تا بداند فیلم می فروشد یا نه، سرگروه اکران می دهند یا نه و یا اینکه آیا سرگروه پخش قبول می کند فیلم را نمایش بدهد یا نه؟

او با اشاره به اینکه باید دنبال یک پخش کننده خوب با التماس بدویم تا بیاید و فیلم را پخش کند، افزود:وقتی کالایی را عرضه می کنیم، تکلیفمان با آن مشخص است، اما ما فیلم می سازیم که نمی دانیم کجا باید عرضه کنیم.

او در پاسخ به اینکه آیا خود این بازیگران در تعیین قیمت های زیاد برای بازیگری دخیل نیستند، بیان کرد: تهیه کننده هم مقصر است و این سوال مطرح می شود که چرا قیمت را بالا می برند و به یک بازیگر پول زیادی می دهند و اگر بخواهم با آن بازیگر کار کنم می گوید من از فلان جا این قدر پول گرفتم و نمی توانم با مبلغ کمتر از این کار کنم. 

تهیه کننده فیلم «پایان خدمت» در پاسخ به این پرسش که آینده را طوری می بینید که بازیگران دستمزد خود را به دلار بگیرند، گفت: نه، مگر اتفاق عجیبی بیفتد و دلیلی برای این دستمزد دلاری وجود ندارد و به نظرم جوسازی می کنند تا وضعی که داریم را بدتر کنند و این کار قشنگی نیست و بهتر است به آن دامن نزنیم.

ادامه دارد...