علی نوری اسکویی کارگردان انیمیشن «رهایی از بهشت» در پاسخ به این پرسش که آیا انتظار انتظار ماندگاری این نوع انیمیشن های کوتاه در ذهن انتظار درستی است یا خیر، به برنا گفت: بایدبررسی کنیم تعریفمان از ماندگاری چیست. اساسا قالب فضای مجازی یک قالب جدید برای ارائه محصولات تصویری است و می تواند شامل  انواع ویدئوهای کوتاه مدتی باشد که انیمیشن ها نیز یکی از این ویدئوها هستند. 

او ادامه داد: امروز برای فضای مجازی سریال های بسیار کوتاه مدت و کارهای مستند کوتاه می سازند و انیمیشن هم یکی از آنها است و در واقع رسانه نو، زبان و مخاطب خودش را پیدا کرده است و حتی چرخه بروز و  ظهور و اقتصادش از آن قوانین کاملا مستقل خودش پیروی می کند. امابا آن چیزی که قدیم ترها در حوزه مدیا می شناختیم،در نقطه ای اشتراک دارد و بی ارتباط با هنر نیست و به طور طبیعی همه این کارها نوعی محصولات هنری  هستند. 

نوری اسکویی یادآوری کرد: نکته این است که باید ببینیم چرا باید چنین فضایی ایجاد شود و چرا مخاطب نسبت به این فضا واکنش مثبت دارد، چون حتما نیازی به اینکه بتواند از آثار هنری لذت ببرد را در خودش احساس کرده است و این لذت می تواند افزایش آگاهی یا سرگرمی باشد. 

او ادامه داد: در مینیمال های خیلی سریع و کوتاه در زمان اندکی، در هر لحظه ای که مخاطب اراده کرد و دلش خواست،می تواند از این نوع انیمیشن بهره مند شود و به نظرم فضای مجازی این نوع مدیای را به وجود آورده است؛ یعنی افراد کارشان را می کنند ویک لحظه هوس می کنند به پیجی در اینستاگرام بروند و یک ویدئوی خیلی کوتاه  ببینند و به آن  بخندند و فکر کنند و از آن لذت ببرند یا درباره اش  اظهار نظر کنند وبعد به ادامه کار خودشان بپردازند.

عضو هیأت مدیره انجمن آسیفا در پاسخ به اینکه آیا تبلیغات این انیمیشن ها نسبت به هزینه ای که ممکن است برایشان صرف شود،جوابگوست، گفت: امروزه در واقع درآمدزایی از طریق مدیاهای مرتبط با رسانه های مجازی که این انیمیشن ها هم جزو همان ها هستند، یکی از بحث های جدی اقتصاد است؛ یعنی خیلی از کسانی که تولید کننده چنین محتوایی هستند، توانستند درآمدهای خیلی خوبی از راه تبلیغات کسب کنند.

داور جشنواره بین المللی فیلم کودک لهستان اظهار کرد: فضای مجازیمثل حوزه سینما خیلی پیچیده نیست و سریع محبوب می شوید و تنها بحث این است که مردم از آنچه که شما می سازید، خوششان بیاید و در واقع شما باید دانش شناخت مخاطبی را که برایش کاری را می سازی، داشته باشی. خیلی وقت ها بسیاری به این مؤلفه می رسند و خیلی ها هنوز بر اساس اینکه می خواهند تبیین ذهنی خودشان را به مخاطب منتقل کنند در حالی که نمی دانند  مخاطب در اینجا انتخاب می کند.

نوری اسکویی افزود: شما نمی توانید هنر را به مخاطب نشان دهید و در فضای مجازی  اینگونه نیست و قوانین را مخاطبان تعیین می کنند و اگر کسی بتواند بر موج مخاطب ها سوار شود، می تواند کارهای خیلی خوبی را انجام دهد، اما معمولا کارهای طنز خیلی  جواب گرفته است. مخاطب ایرانی کار طنز را دوست دارد و این را در  عرصه های مختلف ثابت کرده است. حال اگر کسی وارد  فضای مجازی می شود با همین پیش ذهنیت  می تواند وارد شود؛ یعنی کار طنز بسازد که معمولا جواب می گیرد. 

این انیماتور با اشاره به اینکه کارهای طنزی هم هستند که جواب نمی گیرند، افزود: در آینده نه چندان دور تولید آثار کوتاه مختص فضای مجازی حتی می تواند جزو منابع آموزشی ما  قرار بگیرند. 

او در پایان صحبت های خود گفت: فکر می کنم  هر چقدر جلوتر برویم، موضوع جدی تر خواهد شد و  به تدریجشاید این نوع انیمیشن ها جشنواره هم پیدا کند یا مجامعی از این دست که بخواهند تخصصی تر به این موضوع بپردازند.