خسرو معصومی کارگردان سینما و تلویزیون در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری برنا، نظرش را درباره برنامه «هفت» گفت و اظهار داشت: برنامه «هفت» زمانی می‌تواند یک برنامه مفید باشد که سینما را به سمت و سویی ببرد تا آینده‌ای درخشان داشته باشد. در سری آخر برنامه «هفت» که بهروز افخمی آن را اجرا می‌کرد تلاش تنها بر این بود که سینما را مرده و نابوده شده عنوان کنند.

معصومی خاطرنشان خاطرنشان کرد: برنامه فریدون جیرانی و محمود گبرلو برنامه‌های بسیار خوبی بودند که می‌توانستند برای سینما مفید باشند و ما شاهد هستیم که در آن زمان مردم تا ساعت 2 یا 3 بامداد به دیدن برنامه «هفت» می‌نشستند و بازخوردهای خوبی از این برنامه وجود داشت اما بهروز افخمی «هفت» را نابود و دیدگاه سانسوری عزت‌الله ضرغامی را در «هفت» پدیدار کرد. اهالی سینما از این برنامه دلخور هستند و اگر قرار است افخمی این برنامه را به همان روند ادامه دهد همان بهتر که «هفت» پخش نشود.

وی افزود: در سری قبل برنامه که مجری آن بهروز افخمی بود یک مصاحبه با من صورت گرفت که در آن درباره معضلات و مسائل بسیاری صحبت و به مافیای سینمای ایران اشاره کردم اما مصاحبه من یکباره قطع شد و بهانه قطعی برق را گرفتند، پس از اینکه برنامه دوباره روی آنتن آمد مصاحبه من پخش نشد و آقای سرتیپی خیلی راحت پاسخ حرف‌های من را داد. من در آن برنامه مصاحبه‌ای ضبط شده داشتم که پخش شد و آقای سرتیپی به صورت زنده پاسخ من را داد. این اتفاق بسیار زننده بود و اگر من در برنامه حضور داشتم می‌توانستم از گفته‌هایم دفاع کنم اما به شکلی کاملاً برنامه‌ریزی شده همه چیز به نفع سرتیپی پیش رفت.

این کارگردان در ادامه تصریح کرد: برنامه «هفت» در زمان افخمی نتوانست به معضلات سینمای ایران بپردازد و از طرفی مسعود فراستی نیز گزینه مناسبی برای نقد آثار سینمایی نیست. او تا امروز حتی یک فستیوال خارجی نرفته و همیشه نسبت به فیلم‌های ایرانی موفق در جشنواره‌های خارجی موضع بدی دارد. از نظر من سینما پس از انقلاب آبروی ایران و نظام جمهوری اسلامی را در دنیا حفظ کرد و اگر فراستی بتواند نگاهش را بازتر کند می‌تواند به این مسأله پی ببرد و از زدن برچسب‌های مثل سیاهنمایی به فیلم‌ها دست برمی‌دارد. پشت برنامه افخمی اتاق فکری برای نابودی سینمای ایران وجود داشت.

کارگردان فیلم سینمایی «باد در علفزار می‌پیچد» اظهار داشت: در برنامه فریدون جیرانی نگاه تمیزی وجود داشت. یک مجری می‌تواند با نگاهی کثیف همه چیز را در یک برنامه تغییر دهد. در برنامه «هفت» افخمی بارها شاهد برنامه‌ریزی برای نابودی یک سینماگر بودیم. بارها در برنامه افخمی دیدیم که یک فیلمساز را دعوت کردند و با تخریب او برنامه را پیش بردند و اسم این تخریب را نقد گذاشتند. نقد در سینما دارای تعریف مشخصی است که در آن توهین به فیلمساز جایی ندارد. امیدوارم افخمی در سری جدید برنامه «هفت» دست از نگاه یک سویه‌اش بردارد و به رشد و تعالی سینما فکر کند. برنامه بهروز افخمی حتی از برنامه محمود گبرلو نیز بدتر بود. ما در زمان گبرلو شاهد برخوردی محترمانه بودیم که با دعوت از منتقدان دیگر در برنامه می‌شد جلوگیری از نگاه یک‌سویه را دید.

وی تصریح کرد: نقد می‌تواند برای سینماگر و مخاطب مفید باشد. من به شخصه از نقدهای بسیاری که نوشته شده درباره فیلم‌های خودم یا دیگر فیلم‌ها استفاده کرده‌ام اما عدم وجود منتقدی کاربلد در برنامه پر مخاطبی چون «هفت» باعث می‌شود انتقاد به خوبی صورت نگیرد و ما بیشتر شاهد ساخت کمدی‌های سخیف باشیم.

معصومی در پایان گفت: من طرفدار یک برنامه سینمایی بی طرف هستم. نقدهای آقای طوسی و محسنین را در برنامه «هفت» بسیار می‌پسندیدم و اگر این دو منتقد انتقادی نسبت به فیلم خودم داشته باشند نیز نظرشان برای من محترم و قابل تأمل است. فراستی دچار نگاهی سلیقه‌ای است که برای برنامه «هفت» می‌تواند مضر باشد. اگر برنامه «نود» در تلویزیون سال‌های بسیاری است که پخش می‌شود به خاطر جسارت و شجاعت عادل فردوسی‌پور است که حتی به قیمت اخراج شدن از صدا و سیما پای مواضع درست خود می‌ایستد ولی وقتی اتاق فکری علیه سینما در برنامه «هفت» وجود دارد پخش این برنامه برای سینما می‌تواند وحشتناک باشد. من هنوز نمی‌دانم چرا مصاحبه من با برنامه «هفت» به بهانه قطعی برق باید سانسور می‌شد و حرفهای من درباره سیاه‌نمایی، گلشیفته فراهانی، مافیای سینما و... به راحتی حذف می‌شد.

ادامه دارد...