به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا،  «اشرف بروجردی»، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: دکتر محمد خزائلی مردی منشا اثر بود  و مایه امید برای همه کسانی که ناامیدانه به آینده شان می اندیشند.

وی ادامه داد: جوانانی که نمی دانند به کدام سو می روند اگر نگاهی به زندگی این بزرگان داشته باشند، می توانند به این جمع بندی برسند که برای زیستن و بهترزیستن و توانمندشدن و منشااثربودن باید امیدوار بود و این نقطه ای است برای آغاز حرکتِ کسانی که می خواهند خودشان را پیدا کنند.

مشاور رئیس‌جمهور تصریح کرد: آنها می توانند نماد عشق و محبت و امیدواری را همراه خود داشته باشند و به جامعه منتقل کنند. خزائلی مردی است که لحظه‌لحظه حیاتش را برای زندگی بهینه انسان ها گذراند و به واقع سیاستگذار بود و تلاش کرد از همه فرصت های زندگی اش استفاده کند و موثر و تحول‌آفرین باشد و ما مباهات و تفاخر ما. افراد را باید با سهم تاثیرگذاری شان سنجید و کارنامه روانشاد خزائلی ملاک عمل اوست.

وی تاکید کرد: یادمان باشد برای ماندگار شدن و ماندن باید تلاش کرد و امیدوار بود زیرا امید منشا تحول زندگی انسان ها است.

محمد خزائلی

محمد خزائلی (۱۲۹۲، اراک- ۱۳۵۳) در ۱۸ ماهگی بر اثر ابتلا به بیماری آبله بینایی خود را از دست داد ولی توانست با روش حفظ کردن معلومات تدریس‌شده در مدرسه و دانشگاه، به تحصیلات خود ادامه دهد و تا مقطع دکترا در رشته ادبیات و حقوق ادامه تحصیل دهد. وی همچنین به زبان‌های فارسی، عربی، فرانسوی و انگلیسی تسلط کامل داشت. وی بیشر عمر خود را صرف خدمت به بهبود وضعیت نابینایان در ایران نمود و تأسیس چند مرکز آموزشی برای نابینایان، تألیف چند مجله و کتاب از جمله خدمات وی به‌شمار می‌آید.

اخذ سه لیسانس و دو دکترا از دانشگاه تهران، گرفتن چند مدال و نشان علمی کشوری، ابداع مدرسه شبانه در ایران و تأسیس ۱۱ مدرسه دیگر و آموزشگاه بزرگسالان نابینا، تألیف بیش از ۳۵ عنوان کتاب، تأسیس انجمن حمایت و هدایت نابینایان ایران، خلق آثار گرانسنگ در قرآن‌پژوهی، سعدی پژوهی ، تربیت شاگردان فراوان، احیای جایگاه فرهنگی و حقوق اجتماعی و آموزشی نابینایان و… از جمله فعالیت‌ها و خدمات دکتر محمد خزائلی است.