به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ واکنش هنرمندان همواره نسبت به اتفاقات رخ داده در یک جامعه مورد توجه مردم آن کشور قرار گرفته و در دامنه گسترده‌تری برخی مواقع شاهد تأثیرات جهانی این واکنش‌ها نیز بوده‌ایم. چنین برخوردهایی با اتفاقات اجتماعی و سیاسی از سوی هنرمندان همیشه در طول تاریخ در همه کشورها وجود داشته و اینکه هنرمندان هر کشور چقدر در عرصه بین‌الملل مطرح و تأثیرگذار در عرصه هنری خود بوده می‌تواند در میزان تأثیرگذاری نظرات و واکنش‌های آن شخص موثر باشد.

طی سالیان اخیر می‌توان به واکنش هنرمندان به مسائل اجتماعی از جمله معضل گورخواب‌ها اشاره کرد که توجه هنرمندان به این مسأله تا حدی برای جامعه ما و گورخواب‌ها دستاوردی مناسب داشت. اما امروز در این برهه زمانی با مسأله‌ای گسترده‌تر مواجهیم که همه اقشار جامعه را دربرمی‌گیرد و آن تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشور ما است که دور دوم این تحریم‌ها به تازگی آغاز شده و پس از این اتفاق شاهد واکنش برخی از هنرمندان کشورمان بودیم که این واکنش‌ها با راه اندازی یک کمپین با عنوان «هم‌صدایی برابر تحریم» همراه بوده که استقبال نسبتاً خوبی از سوی هنرمندان را در بر داشته است. به همین بهانه به سراغ برخی از اهالی هنر رفتیم تا این مسأله را بررسی و دستاوردهای احتمالی این اقدام را پیگیری کنیم.

لیلی رشیدی متولد 1352 تهران، فرزند داوود رشیدی و احترام برومند یکی از بازیگران مطرح سینما، تئاتر و تلویزیون ایران است که با مجموعه «قصه‌های تا به تا» بین مردم ایران به هنرمندی محبوب و مطرح تبدیل شد.

به همین بهانه با این بازیگر که از هنرمندانی است که به کمپین «همصدایی برابر تحریم» پیوسته گفت و گویی داشتیم. در ادامه می‌توانید مشروح این گفت و گو را بخوانید.

لیلی رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا اظهار داشت: همیشه نسبت به مشکلات جامعه نگاهی دغدغه‌مند داشتم و علاقه‌مند بودم که به اندازه توانم در حل مشکلات سهیم باشم و این وظیفه هر شهروندی نسبت به جامعه خود است که من نیز برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران حداقل کاری که می‌توانستم انجام دهم اعلام اعتراض به این اقدام در سطحی جهانی است تا مردم دنیا به این بی عدالتی نسبت به مردم ایران آگاه شوند.

رشیدی درباره واکنش‌هایی که علیه او در فضای مجازی صورت گرفته، گفت: مطمئناً چنین اقدامی می‌تواند با واکنش منفی از سوی برخی افراد صورت گیرد. متأسفانه برخی افراد بسیاری از مشکلات بی‌ربط را به هنرمندان مربوط می‌دانند و در برخی مواقع به شخصه با برخوردهایی روبرو می‌شوم که گویا از واکنش‌های اجتماعی‌ام نسبت به مسائلی مثل تحریم‌های آمریکا سود می‌برم.

وی در ادامه این بحث گفت: به عنوان مثال ممکن است در یک انتخابات هنرمندی از یک نامزد انتخاباتی حمایت کند ولی این حمایت نمی‌تواند دلیل بر این باشد که هنرمند حامی از شخص حمایت شونده پولی گرفته است. من به شخصه هیچگاه برای رسیدن به منفعتی شخصی وارد جناحی سیاسی نشده‌ام، حتی اگر هنگام انتخابات از رئیس جمهور فعلی حمایت کرده باشم دلیل بر این نیست که چیزی عاید من شده و من حق انتقاد از وضعیت فعلی را ندارم. من به شخصه به دولت فعلی انتقادهایی دارم و به شخصه در بسیاری مواقع از ریاست جمهوری انتظار رفتار دیگری داشتم.

این بازیگر اظهار داشت: من در اعتراض به تحریم‌هایی که علیه کشورم صورت گرفته با صفحه‌ای که در اینستاگرام دارم اعتراضم را عنوان کردم و وقتی تحریم‌های ترامپ را محکوم کرده و مملو از بی عدالتی و ظالمانه می‌دانم دلیل بر این نیست که سیاست‌ و وضعیت داخل کشورم را کاملاً تأیید می‌کنم. مطمئناً کاری که دولت آمریکا علیه ایران کرده به مردم ضربه می‌زند و فشار اصلی به مردم وارد می‌شود. به اعتقاد من هنرمندان در همین حد که بخواهند اعتراض خود را بیان کنند تا به گوش جهانیان برسد می‌توانند می‌تواند موثر باشد.

گفتنی است لیلی رشیدی در فیلم‌های سینمایی متعددی از جمله «دلشدگان»، «سیمای زنی در دور دست»، «جاده قدیم» و «خوک» ایفای نقش کرده است.