سیروس الوند کارگردان با سابقه سینمای ایران با انتقاد از انصراف کمال تبریزی و منوچهر هادی از جشنواره فجر اعلام کرد؛ این یک شانتاژ خبری است و اصولا فیلم های کمدی و بازاری جایی در جشنواره فجر ندارند. این که می گویند بسیاری از کارگردانان از فجر انصراف دادند شیطنت خبری است و من به چشم خودم دیدم همه کارگردانها علاقه مند هستند در جشنواره حضور داشته باشند .

حال این سوال پیش می آید که آیا واقعاً فیلم های کمدی و گیشه نمی توانند در جشنواره قدی علم کنند ؟ قاعدتاً جشنواره فجر جایی برای رقابت تولیدات هنری است و کارگردانان تلاش می کنند بهترین های شان را به لحاظ فنی در این رقابت شرکت بدهند اما از آنجا که این روزها اقتصاد سینما از ابعاد هنری آثار سینمایی پیشی گرفته است بدیهی است که بسیاری از کارگردانان صاحب نام و صاحب سبک بخواهند سینما را در گیشه و بازار هم به دست بیاورند، در حقیقت موفقیت در گیشه و فروش یکی از آبشن های کارگردانان سینما تلقی می شود . چرا که سرمایه گزاران و تهیه کنندگان دیگر حاضر نیستند بدون بازگشت سرمایه و موفقیت بیزینسی برای ساخت فیلمی دست به جیب شوند. 

اما این نکته که سینمای کمدی جذاب و محتوا محور که می تواند در عمق هم حرفایی داشته باشد، نمی تواند در گیشه قدی علم کند دور از منطق است. در حقیقت جای بررسی دارد که آیا نمی توان در حوزه کمدی به آثاری دست یافت که بتوانند گیشه را نیز تسخیر کنند، اتفاقا در کارنامه کمال تبریزی فیلم هایی چون مارمولک یا لیلی با من است دیده می شود که هر یک در حوزه کمدی با اقبال عمومی مواجه شده اند و البته عمق محتوایی نیز در جان آنها محسوس بوده. 

اینکه این تفکر حاکم باشد که کمدی های موفق در گیشه و بازار نمی توانند جایگاه هنری داشته باشند قطعاً غلط و غیر حرفه ای است .

 در واقع باید پذیرفت که سینما می تواند در ژانر کمدی تولیداتی قوی ، فنی و پر محتوا داشته باشد، در جشنواره ها رقابت کند و البته در گیشه نیز بازگشت مطلوبی از سرمایه را تجربه کند . فاکتورهایی که هیچ یک باهم منافاتی ندارند .

فراموش نکنیم که خنداندن مخاطب امروز سینما با این سطح از  ذوق و سلیقه کاری دشوار است و قطعاً نگارش یک فیلم کمدی غنی جذاب و دارای موقعیت های کمیک جزء سخت ترین ژانرها در فیلم نامه نویسی است . 

به نظر می رسد سیروس الوند با نگاهی کاملاً متفاوت از آن چیزی که از حرف هایش در جامعه منعکس شده است اقدام به اظهار نظر در مورد ساخت کمدی های بازاری داشته است چرا که او با سابقه و کارنامه اش نشان داده است که هم گیشه را می شناسد و هم اثر هنری را بلد است و هم از فضای موجود فیلمسازی در شرایط اقتصادی فعلی اطلاع کامل دارد.

 بی شک جشنواره فجر می تواند محلی مناسب برای رقابت آثار کمدی و جدی با یکدیگر باشد .