به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، نشست خبری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام‌جم صبح امروز با حضور مسعود احمدی افزادی (دبیر جشنواره و مدیر شبکه آموزش) و حمید خواجه‌نژاد (دبیر اطلاع‌رسانی این جشنواره) در ساختمان معاونت سیما برگزار شد.

احمدی در ابتدای این نشست تا تأکید بر اینکه این جشنواره کار خود را از مهر ماه عملاً آغاز کرده، گفت: این جشنواره با ۱۱ کمیسیون و در دو‌بخش، کار خود را آغاز کرده که انتخاب آثار و داوری ازجمله این دو بخش به شمار می‌آیند. آثار  ارسال شده تا ابتدای دی ماه به صورت دقیق بررسی شده و به کمیسیون داوری‌ داده شده است. تفاوت این جشنواره با سایر جشنواره‌ها در بخش‌های مختلفی ازجمله برنامه‌های نمایشی، مسابقات و پویانمایی است. همچنین امسال به مناسبت همزمان شدن جشنواره با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، قطعا شاهد برگزاری جشنواره با شکوه‌تری خواهیم بود.

مدیر شبکه آموزش در ادامه با بیان اینکه امسال کمیسیون‌هایی چون کمیسیون برنامه‌های ترکیبی به جشنواره اضافه شده است، گفت: برنامه‌های ترکیبی ازجمله مهمترین بخش‌های جشنواره بوده که امسال برای اولین بار به جشنواره اضافه شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار در این جشنواره کمیسیون دوبلورها را نیز خواهیم داشت، افزود: در این دوره دوبلورها و صدا‌پیشگان و کسانی که در‌آماده سازی آثار، فعالیت دارند با دبیری حائری (مدیرکل تولید معاونت سیما) سخت مشغول کار در این حیطه هستند تا بهترین آثار را معرفی کنند.

احمدی با اشاره به اینکه این روزها صداوسیما کارهای جدی در  حیطه ارتباط‌گیری با مخاطبان انجام داده است، اظهار کرد: کمیسیون مردمی نیز یکی دیگر  از کمیسیون‌های اضافه شده به این جشنواره بوده که قرار است دو اسفند ماه باحضور مردم و هنرمندان در تالار بزرگ کشور برگزار شود. به این ترتیب در آن روز برگزیدگان آثار مردمی معرفی می‌شوند.

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام‌جم با تاکید بر این که در این جشنواره کمیسیون آگهی نیز فعالیت دارد، گفت: آگهی بازرگانی نیز در این کمیسیون جای خاصی دارد و جز موارد مهم این جشنواره به شمار می‌آید. چراکه باید توجه داشت این روزها آگهی بازرگانی جز برنامه‌های مهم یک رسانه است و باید به آن پرداخته شود. به این ترتیب این آثار نقد شده و برای حرفه‌ای تر شدن آن گام‌هایی برداشته می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه امسال برای اولین بار کمیسیون بازار محصولات نیز در این جشنواره حضور دارد، گفت: در دنیایی که رقابت‌ها و جنگ‌های رسانه‌ای حرف اول را می‌زنند، ما هم برای  اولین بار در این جشنواره کمیته بازار محصولات را خواهیم داشت. این کار ابتدا برای عرضه محصولات در منطقه و در ادامه تلاش می‌کنیم تا محصولات خود را در جهان عرضه کنیم.

احمدی همچنین عنوان کرد: ما امسال در دو بخش کار خود را آغاز کردیم که بخش اول آن ایجاد کمیسیون‌های مختلف به دبیری مدیران سیما بوده است. برهمین اساس قریب به ۴۱۰ اثر به بخش‌های داوری راه پیدا کرده‌اند. به این ترتیب از بین ۴۱۰ اثر شرکت‌کننده، در بخش مسابقات تلویزیونی ۲۹ اثر، در بخش پویا نمایی ۴۵ اثر، در بخش فضای مجازی ۵۱ اثر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: در حوزه فضای مجازی در بخش سایت شبکه، اطلاع‌رسانی شبکه‌ها و شبکه‌های مجازی ۵۱ اثر، در حوزه دوبلاژ از میان ۲۲۰۰ ساعت فیلم و سریال ۸۸ اثر، در حوزه آثار نمایشی ۲۰ سریال از شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج و یک اثر از شبکه نسیم برای مرحله داوری به کمیسیون‌های جشنواره جام‌جم راه یافته‌اند.

مدیر شبکه آموزش ادامه داد: در کمیسیون مستند از ۱۳ شبکه ۳۳ اثر رسیده است. در کمیسیون نمایش نیز ۲۰ اثر حضور دارد که از شبکه‌های ۱ ، ۲،۳،۵و نسیم و شبکه ۴ در حوزه تله تاتر آثار خود را فرستادند. همچنین در کمیسیون ۴۰ سالگی نیز ۷۰ اثر فرستاده شده است.

احمدی اظهار داشت: دوم اسفندماه بخش اختتامیه بخش مردمی جشنواره در تالار بزرگ کشور برگزار می‌شود و آثار منتخب جوایز خود را دریافت خواهند کرد.

وی همچنین درباره اختتامیه این جشنواره گفت: روز هفتم اسفند ماه اختتامیه پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم با حضور همه هنرمندان برگزار خواهد شد. این مراسم در دو نوبت ظهر و شب برگزار شده و در نوبت شب منتخبان معرفی می‌شوند. در این مراسم سریال‌ها، مجریان، برنامه‌ها و آثار منتخب معرفی خواهند شد.

احمدی در پایان با اشاره به اینکه این جشنواره در تلاش برای دیدن جامعه بیشتری از تلویزیون است، اظهار داشت: در این اختتامیه در هر بخش سه تندیس و چند برگزیده خواهیم داشت، البته بخش ترکیبی به سبب گستردگی که دارد در آن تعداد بیشتری تندیس و برگزیده خواهیم داشت.