به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، در نشست روز گذشته دبیر جشنواره فیلم فجر، ابراهیم داروغه‌زاده به چند سوال خبرنگاران پاسخی دقیق نداد و باعث شد شبهات بسیاری برای اهالی رسانه و سینماگران نسبت به برخی مسائل باقی بماند که یکی از اصلی‌ترین پرسش‌ها به فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست داشتنی» مربوط می‌شود که داروغه‌زاده تنها به جملاتی اکتفا کرد که درباره این فیلم چندباری صحبت شده است. این فیلم پروانه نمایش دارد منتهی طبق قواعد جشنواره امکان حضورش در جشنواره نبوده است. دبیر جشنواره فجر در نهایت ابراز امیدواری کرد مشکلات این فیلم حل شده و به صورت عادی نمایش داده شود.

طی سالیان اخیر فیلم‌های متعددی را می‌توان نام برد که با توجه به موضوع‌شان برای اکران دچار مشکل شدند و با پیگیری‌های متعدد و اصلاحیه‌هایی که به آنها وارد شد امکان اکران پیدا کردند. یکی از این فیلم‌های مهم «عصبانی نیستم» بود که پس از پنج سال به روی پرده سینماها رفت و حال مسأله نمایش «آشغال‌های دوست‌داشتنی» بعد از 6 سال هنوز حل نشده و به نظر می‌رسد مسأله این فیلم هر روز پیچیده‌تر می‌شود و با وجود دریافت پروانه نمایش «آشغال‌های دوست‌داشتنی» همچنان رنگ پرده سینماها را به خود ندیده است.

این کارگردان چندی پیش از کیف یکی از مدیران سینمایی سخن گفت و اعلام کرد فیلمش سال هاست در آنجا مانده و اجازه اکران پیدا نمی کند! اشاره امیریوسفی به این مسأله تأکیدی بر نگاه سلیقه‌ای بر توقیف آثار دارد و گویا «آشغال‌های دوست‌داشتنی» نیز دچار این مشکل شده که به نظر می‌رسد حتی اگر مشکل چندان بزرگی نیز از لحاظ محتوایی نداشته باشد دیگر مدیران قادر به اکران آن نیستند.

حالا جشنواره سی و هفتم هم، همچون پنج جشنواره قبلی می گذرد و «آشغال های دوست داشتنی» به نمایش درنمی‌آمد و حسرت امیر یوسفی برای رقابت فیلمش در مهم ترین رویداد سینمایی شش ساله می شود و به همین دلیل شاید به او بتوان حق داد که دوست داشته باشد یک بار هم که شده فیلمش به عنوان یکی از فیلم‌های راه یافته به جشنواره فجر معرفی شود اما امسال با اضافه شدن یک بند به قانون جشنواره که گویا برای جلوگیری از نمایش این فیلم اضافه شده دیگر «آشغال‌های دوست‌داشتنی» امکان راه یافتن به جشنواره را ندارد.

در «آشغال های دوست داشتنی»، شیرین یزدان بخش، حبیب رضایی، هدیه تهرانی، نگار جواهریان، صابر ابر، اکبر عبدی و شهاب حسینی بازی می کنند و شش سال است که متقاضی حضور در جشنواره فجر می شود.

خبرنگار: علی ناصری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: