به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ سی‌امین نشست «آیین آواز» ساعت ۱۸ سه‌شنبه ۲۳ بهمن در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد. این ماه نیز نشست این تخصصی آموزشی، با بخش‌های متنوعی همراه خواهد بود. بهمن کاظمی پژوهشگر و آوازخوان به بررسی آوازهای دوره اول ضبط صفحه‌های موسیقی ایرانی می‌پردازد. او میهمان ویژۀ سی‌امین نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» است و جاوید عباسی‌فلاح خواننده، مدرس و پژوهشگر آواز به عنوان کارشناس‌مجری در کنار کاظمی می‌نشیند تا با طرح پرسش‌هایش به پویایی و رونق بیشتر این مبحث فنی و تئوریک، کمک کند.

بهمن کاظمی با انتخاب و پخش قطعه‌های کوتاهی از حدود سی آوازِ به یادگارمانده از دورۀ اول ضبط صفحه‌های موسیقی در ایران، درباره ویژگی‌های هر کدام از این آوازها و خوانندگان‌شان، به اختصار سخن خواهد گفت. کاظمی همچنین در پایان صحبت‌هایش، آوازی را هم برای حاضران در ارسباران اجرا می‌کند.

در بخشی دیگر از برنامه‌های سی‌امین نشست آیین آواز، داود مسلمی آوازخوان و ردیف‌دان قدیمی (از شاگردان استادان حسین قوامی و اسماعیل مهرتاش) به خوانندگی می‌پردازد. مسلمی آوازش را در دستگاه شور به همراه تار مهدی صادقیان خواهد خواند. «دردواره‌ها»ی قیصر امین‌پور نیز عنوان بخشی دیگر است که با آواز مسعود اعرابی به همراه تار ماهور صفری(سرپرست گروه)، فرشته یارآحمدی (کمانچه)، علیرضا عرفانی (سنتور)، عرفان حسام‌پور (بم‌تار) و امین زارع (تمبک) اجرا خواهد شد.

اجرای دیگر به خوانندگی مهدی اصغرپور اختصاص دارد و شامل آواز شوشتری در دستگاه همایون است و پیام امیرباهنر نوازنده تار او را همراهی می‌کند. شعر این آواز نیز از سعدی شاعر بزرگ ایرانی خواهد بود.

اجرای امیر عبدالعظیمی دیگر آوازخوان جوان این نشست را محمدحسین مجد نوازنده سنتور، میلاد قریشی (نوازنده سازهای کوبه‌ای)، احسان بسی‌خواسته (کمانچه) و سعید میرزاحسینی (نی) همراهی می‌کنند.

امیرمهدی زمانی آوازخوان نوجوان مشهدی که از سن ۸ سالگی تعلیمات صدا سازی و آواز کلاسیک ایرانی را نزد مجتبی قارداشی (از شاگردان استاد رضوی سروستانی)  آغاز کرده و فعالیت های موسیقی را همواره ادامه می دهد نیز دیگر کسی است که در این شب هنرنمایی می‌کند. اجرای این خواننده ۱۴ ساله را داود شیرزادخانی نوازنده تار همراهی خواهد کرد.

 

سلسله نشست‌های ماهانه و تخصصی آموزشی آیین آواز، ابداعی است از باشگاه موسیقی ارسباران که در طی دو سال و نیم گذشته معمولاً در یکی از سه‌شنبه‌های هر ماه برگزار می‌شود و همواره با استقبال علاقه‌مندان روبرو شده است. فرهنگسرای ارسباران در ضلع شمال غربی پل سیدخندان، خیابان جلفا (ارسباران) واقع شده و ورود همه دوستداران موسیقی و آواز ملی به این نشست، رایگان خواهد بود.