به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، این مستند به کارگردانی آگیم عبدا... محصول سال 2015 است و حضور تعداد قابل توجهی از شهروندان آلبانی، مقدونیه، کوزوو، صربستان (منطقه سانجاک) و بوسنی در جنگ سوریه و عراق در دو سال اخیر را بررسی می کند.

اقدامات مقامات این کشورها و اعمال مجازات سنگین زندان برای جلوگیری از این مساله، هشدار جامعه های اسلامی و کارشناسان منطقه نسبت به خطر حضور شهروندان در جنگ های سوریه و عراق، وجود نظام هماهنگ از موسسات خیریه، ورزشی و مذهبی برای اعزام افراد به سوریه و عراق در این مستند به تصویر کشیده می شود.

همچنین در این مستند به دلایل جمع آوری داوطلبان اشاره می شود. در این راستا از یک طرف با سوء استفاده از وضعیت سخت اقتصادی منطقه به این افراد مبالغ قابل توجهی برای شرکت در این جنگ ها پرداخت می شود و از طرف دیگر گروهی نیز هستند که به خاطر اعتقادات مذهبی و با این باور که از این طریق بیشتر به دین خود خدمت می کنند عازم این جنگ ها می شوند. 

«به نام ایمان» در پایان به بررسی تهدید اخیر تروریست های بالکان حاضر در جنگ های سوریه و عراق نسبت به بازگشت به کشورهای خود و تشکیل «خلافت بالکانی» می پردازد.

مستند «به نام ایمان» 25 و 26 بهمن ماه ساعت 05:00 به وقت تهران به مدت 25 دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش خواهد شد. تکرار این برنامه نیز در چهار نوبت 10:00 ، 16:00 ، 22:00 و 02:00 روی آنتن خواهد رفت.