به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، مستند «فوکوشیما: راه خروجی هست؟» روایتگر نیروگاه هسته ای فوکوشیماست که در مارس 2011 بر اثر زلزله و سونامی سهمگین بعد از آن به شدت صدمه می بیند که نتیجه آن انتشار مواد رادیواکتیو در هوا بود. بلافاصله بعد از این حادثه، حالت فوق العاده اعلام شد و 78 هزار نفر که تا شعاع 20 کیلومتری نیروگاه بودند مجبور به ترک محل زندگی شان شدند و هنوز  موفق نشده اند که به زندگی عادی خود بازگردند. 

دوربین این مستند به سراغ مردمی رفته که از دولت گله منداند که هیچگاه واقعیت را به آن ها نمی گوید. مثلا مکان هایی را که آلوده به مواد رادیو اکتیو هستند را پاک معرفی می کند و یا این که از تبعات و آثار سوء این گونه مواد به روشنی سخن نمی گوید.

در ادامه دوربین با گروهی ژاپنی همراه می شود که برای پی بردن به واقعیت به اوکراین می روند و ضمن بازدید از نیروگاه چرنوبیل، از آثار مخرب مواد رادیواکتیو بر طبیعت و انسان آگاه می شوند و دولت ژاپن را به سبب کتمان حقیقت سرزنش می کنند.

مستند «فوکوشیما: راه خروجی هست؟» (Fukushima: Is There a Way Out) محصول سال 2012 به کارگردانی هونگ کی لی، در دو قسمت 25 دقیقه ای از چهارشنبه 22 اسفند ماه ساعت 8:30 برای مخاطبان هیسپان تی وی پخش و ساعات 15:30 و 21:30 بازپخش خواهد شد.