به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، علیرضا نجف زاده که بازیگر، کارگردان، عکاس و دستیار کارگردان است به تازگی سریال پرمخاطب «زوج یا فرد» را کارگردانی کرده است.

این کارگردان که سریال های «زن بابا»، «چشم هان آبی زهرا»، «چهاردیواری» و... را در کارنامه کاری خود دارد، در گفتگو با خبرنگار برنا درمورد حضور بایگران در هنر کارگردانی گفت: اگر صرف تجربه بازیگری شخصی وارد این عرصه شود کاملا مخالف هستم. اینکه یک نفر چون بازیگر است پس می تواند وارد عرصه کارگردانی شود تفکری غلط است چون هنر کارگردانی امری تخصصی و پیچیده ای است که نیاز به آموزش دارد. از نظر من به جز مهران مدیری، رضا عطاران و سعید آقاخانی بازیگران دیگر نتوانستند در این عرصه توفیقی به دست بیاورند.

این کارگردان با اشاره به عدم توفیق رسانه تصویری صحبت هایش را ادامه داد: از وقتی پای بازیگران به رسانه تصویری باز شد و آمدند فیلم های شانه تخم مرغی ساختند و رفتند این رسانه زمین خورد. ممکن است بازیگری توانایی کارگردانی داشته باشد اما باید در عرصه های کوچک تر محک بخورد. بازیگر باید در ابتدا از ساخت تله فیلم، فیلم های 90 دقیقه و... کارگردانی را شروع کند، اگر موفق بود و استعدادش را داشت بعد وارد سریال سازی شود. به هرحال سرمایه ملی را باید در اخیار کسی قرار داد که بتواند درست از آن استفاده کند و آن را هدر ندهد. در واقع ما نمی توانیم بگوییم یک سرمایه ای را در اختیار فلان بازیگر قرار دهیم ببینیم در عرصه کارگردانی موفق می شود یا نه؟

نجف زاده معتقد است باید زمینه کارگردانی را برای دستیار کارگردان ها فراهم کنیم. وی در توضیح این مسئله بیان داشت: ما دستیار کارگردان های بسیاری داریم که سال ها زحمت کشیدند و در خیلی از سریال ها و فیلم ها کارهای موفقی هم انجام دادند اما چون چهره نیستند و نامشان بر سر زبان ها نیست، پشت خط ماندند. به نظر من اگر این فرصت در اختیار کسانی باشد که سال ها دستیاری کردند، فیلم کوتاه ساختند بسیار می توانند موفق تر عمل کنند.

انجمن خانه سینما بالای دویست نفر عضو دارد، نزدیک به 70 نفر آنها دستیار اول کارگردان هستند. تجربه نشان داده اگر هرکدام از این دستیارها سرجایشان قرار بگیرند و از آنها حمایت شود کارهای موفقی انجام می دهند. برای مثال همایون اسعدیان جز دستیار کارگردان های قدیمی است که بعدا وارد عرصه کارگردانی شده و بسیار هم موفق عمل کرده است.