به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ ایمان ساکی آبان ماه 1341 در اهواز متولد شد کارشناسی علوم سیاسی و کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی دارد. در سال ١٣٦٥ از طریق فراخوان عمومی برای گویندگی خبر رادیو و تلویزیون بعد از مراحل سخت ازمون های خبر و مصاحبه با رتبه ی بالا و  خوبی پذیرفته شد.

این گوینده در خصوص حضور خود در رادیو گفت: دوره های کارآموزی من به طور عملی و در بخش های صبح گاهی و نیمروزی خبر رادیو در کنار بزرگان واساتید خبر از جمله مرحوم اقای نادری و مرحوم آقای افشار، آقای حیاتی، خانم ریاضی، خانم مظلومی و مرحوم خانم شاقول به دوران پر بار کسب تجارب ماندگاری مبدل شد که یادگار آن روزهای خوب، خاطراتی ماندگار و لوح های تقدیر و نامه های سرگشاده بسیاری با مضامین قدردانی از سرعت عمل، انجام گفتگوی پرمحتوا، اجرای بدون متن خبر در موارد ویژه است.

ساکی درباره تفاوت گویندگی در رادیو قدیم و این روزهای رادیو بیان کرد: مهمترین تفاوتی که وجود دارد این است که ویژگی گزینش و انتخاب گویندگان با شرایط فعلی کاملاً متفاوت بود در آن زمان بسیاری از افراد متقاضی گویندگی تحصیل کرده و خوش صدا و خوش سیمایی که به لحاظ تشابه صدا با گویندگان مطرح خبر، در آزمون رد شدند. البته این دلیل واقعا دلیلی منطقی بود. ما نیاز به صدا و چهره های جدید داریم با سبک و سیاق کاملا نوآورانه و به دور از تکلف و الگو برداری از سبک های موجود اجرا که متاسفانه در اجرا و گویندگی امروز شاهد تکرارهای بیشمار از صدای افراد هستیم.

وی ادامه داد: شاید دلیل توجه مردم، گذشته از محتوا و نوع پردازش خبر، تنوع در سبک و نوع اجرا و تفاوت های فاصله دار در صدا و چهره گویندگان هم از دلایل قابل تأمل بوده است.

ایمان ساکی افزود: متأسفانه درحال حاضر این ویژگی در انتخاب گویندگان حتی به عنوان معیار سوم هم لحاظ نمی شود و افتخار داوران در انتخاب گویندگان؛ تشابه صدا با بزرگانی است که هنوز در عرصه حاضر هستند که اگرهم نباشند باید فقط یکی باشند و بس.

ساکی در بازخوانی حضور خود در رادیو گفت: بعد از دوران دفاع مقدس، با کوله باری از تجربیات در اجرای خبررادیو و تلویزیون، وارد فضای تولید محتوای تلویزیونی و رادیویی شدم. اجرای برنامه گزارش هفتگی در کنار جناب جلیلیان، شبکه های جام جم برنامه های اجتماعی ، و اقتصادی... از جمله فعالیت هایی است که داشتم .

ساکی با بیان این مساله که رادیو در بین رسانه ها خاص و بی بدیل است، گفت : رادیوی نجیب، عبارتی که در بدو ورود به تولید رادیو از استادم شهریار کرمی شنیدم. امروز پس از سالها کار در رادیو می توانم بگویم بله رادیو رسانه نجیبی است. مردم کوچه و بازار، رانندگان بیدار دل، بانوان خانه دار، پرستاران، کارگران ساختمانی، فروشگاه های کوچک و بزرگ، رستوران های بین راه که موج رادیوی فرسوده آن ها سال هاست که فقط رادیو ملی ایران را پخش  می کند همچنان در بین انواع رسانه ها وفادارانه این نجیب قدیمی را دنبال می کنند.

ایمان ساکی که بیشتر با لحن جدی در گویندگی شناخته می شود درباره کار در رادیو گفت با بیش ٣٠ سال اجرای برنامه های مختلف در عرصه اقتصاد و سیاست، هنر، علم، اجتماع و خانواده و طنز، مثل، کوچه رادیو، سلام صبح به خیر، هنر هفتم، راه شب، جهان سیاست، بررسی رادیو های بیگانه، زنان و زمان، روزنه، مجله علمی، رهاورد، خانه ملت، نمودار اقتصادی، صدای کارمند، نسیم مهربانی و..... و حال که در شبکه های رادیویی پیام، آوا و ایران و رادیو فصلی در خدمت مردم هستم می توانم بگویم رادیو خانه من است.

وی در خصوص شرکت در جشنواره های رادیویی نیز گفت: جشنواره ها فرصتی برای شناخت خود و دریافت تجربه از دیگران است من نیز تلاش می کنم از این فرصت بهترین بهره را ببرم همانطور که درکنار دوست و همکار بسیار عزیزم مرجان فطرتی در جشنواره دهم رادیو سال ٨٨  با سردبیری و گویندگی برنامه ایی مستند به نام " این یک اگهی بازرگانی نیست" با به چالش کشاندن برخی پیام های بازرگانی، نظر مساعد داوران جشنواره را جلب کردیم و موفق به کسب رتبه اول جشنواره در گویندگی و سردبیری شدم.

وی در پایان گفت: من در سن ٥٦ سالگی به شوق مردم، هنوز همان دختر جوانی هستم که با هزاران امید اولین اعلام خود را از رادیو تقدیم وجود تک تک ایرانیان کردم. با امید به وحدت، یکپارچگی، محبت، صادقت، مهر، ارامش، غرور و افتخار، گذشت و صبر، امید به فرداهای روشن، بردباری، سربلندی و صلح همیشه اینجا ایران است، ایران سربلند و رادیوی نجیب خانه همه مردم است.

چهاردهمین جشنواره بین‌ المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا از 2 تا 4 اردیبهشت در تهران برگزار می شود.

 

 

 

خبرنگار: الهام مرادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: