به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ خانه‌ تئاتر به رسم هر سال، همزمان با هفته دوم اردیبهشت جشن هفته‌ تئاتر را با حمایت مالی بانک‌ گردشگری و برخی مؤسسه های دیگر برگزار می کند.

بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای اجرایی همزمان در خانه هنرمندان و عمارت خانه‌ تئاتر و با برنامه‌هایی همچون نمایشگاه عکس‌ تئاتر، برنامه‌های ویژه انجمن‌های خانه تئاتر، تئاتر خیابانی، تئاتر محیطی، تئاتر صحنه‌ای، نشست‌های تخصصی همراه خواهد بود.

آغاز برنامه های هفته تئاتر با تئاتر پیمایی

دبیر شانزدهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر گفت: برنامه های هفته تئاتر با حرکت نمادین تئاتر پیمایی 7 اردیبهشت از میدان ولیعصر7 ،​ میدان هفت تیر و چهارراه ولیعصر به سمت خانه هنرمندان آغاز می شود. 

محمود رضا رحیمی امروز در جمع خبرنگاران افزود:​ در واقع ۱۶ سال است که این رسم به دلیل هم افزایی انجمن‌ها تشکیل می‌شود. این جشن برنامه‌های مختلفی را به قصد معرفی اصل کرامت هنر تئاتر در نظر گرفته است و ما هر روز این هفته را به نام یکی از استادان و پیشکسوتان تئاتر از جمله عباس جوانمرد، بهرام بیضایی، ژاله علو، علی نصیریان، پری صابری، محمود دولت آبادی و ایرج راد برگزار می‌کنیم.

وی با اشاره به اعضای شورای هنری از جمله مریم معترف، اصغر همت، مهدی قلعه، مجید گیاهی و بهزاد مرتضوی گفت: امسال سعی شده این جشن با چشم انداز‌های خانه تئاتر مقارن باشد و جشن‌های هفته تئاتر شامل برنامه های انجمن‌های نمایش نامه نویسان، کانون کارگردانان، انجمن بازیگران، انجمن طراحان صحنه و لباس، انجمن منتقدان و پژوهشگران، انجمن نمایش‌های خیابانی ، انجمن نمایش‌های عروسکی، کانون تئاتر کودکان و نوجوان (مشارکت با کودکان و ایجاد تئاتر خلاق) و انجمن طراحان پوستر‌ها همچنین انجمن موسیقی است. 

رحیمی دبیر شانزدهمین دوره هفته تئاتر با اشاره به همزمانی هفته تئاتر با جشنواره تئاتر دانشگاهی گفت: این تقارن ما را به فکر مشارکت انداخت و ما 5 سالن در اختیار تئاتر دانشجویان قرار دادیم تا فاصله اندک تئاتر دانشگاهی را با تئاتر حرفه‌ای کمتر کنیم .

دبیر هفته تئاتر یادآور شد: امسال ۲ مهمان خارجی خواهیم داشت. ادل لاراکی معاون سندیکای سراسری آلمان به همراه آقای بهبودی که ایرانی هستند ولی عضو سندیکای بازیگران تئاتر است در جشن حضور می‌یابند و در این جشن یک برنامه آموزشی خواهند داشت که بسیار جذاب است.

رحیمی با اشاره به برپایی مراسم پایانی جشن 15 اردیبهشت در برج میلاد گفت: قرار است از ۳۰ هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر،​ در کنار هنرمندان دیگر کانون‌ها تجلیل شود. 

وی افزود: ​برگزاری مراسم در برج میلاد به معنای رفتن به یک مکان فاخر نیست بلکه به این دلیل بوده است که ما روی حضور 2 هزار نفر از اهالی خانواده تئاتر حساب کردیم‌ و برنامه‌های مختلفی از جمله تکریم ۷ دبیر پیشین جزو آنها خواهد بود و امیدوارم بتوانیم شاهد حضور گسترده اهالی تئاتر در این مراسم که قرار است به کارگردانی حمیدرضا نعیمی برگزار شود، باشیم.